| nobody_9468 a întrebat:

Santaje sentimentale...Ati avut parte de ele?
Ati decurs vreo data la asa ceva?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Cred ca aproape zilnic toti avem de a face cu santaje sentimentale, dar de multe ori nu ne dam seama sau nu vrem sa credem ca suntem manipulati. Iar de santajat, de mici copii suntem obisnuiti s-o facem si noi (pentru a primi o bombonica, o inghetata in plus big grin ). De multe ori o facem involuntar, fara vreo rea intentie, pur si simplu ne aparam punctul nostru de vedere, iar cand toate "armele" au dat gres, decurgem si la aceste mici trucuri psihologice. Daca va uitati la seriale, comedii americane, veti putea vedea multe exemple de santaj sentimental si toate sunt luate in gluma, se subliniaza faptul ca ele sunt dovada de inteligenta, de minte ascutita, nu de una bolnava, criminala. Sa va uitati la comedia-serial "Modern family", e foarte faina si veti putea remarca ceea despre ce vorbeam mai inainte.winking

3 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, da l-am santajat sentimental pe prietenul meu, dar pentru.binele lui. I-am zis ca daca vrea sa mai fim impreuna si daca chiar ma iubeste cu adevarat sa imi dovedeasca asta, sa nu mai consume alcool. Din pacate el consuma cam des alcool si nu era deloc bine mai ales ca are 21 de ani.Nu era un alcoolic dar nici mult nu mai avea, se cam tinea de boacane si a avut multe probleme din cauza alcoolului.Asadar m-am gandit sa ii testez asa iubirea si sa vad daca renunta la bautura pentru. mine si a functionat. I-a fost cam greu dar acum s-a lasat de baut alcoolhappy.
Si m-a santajat si el pe mine mai demult, dorea sa imi incep viata sexuala cu el, asta a fost in urma cu un an, desigur ca nu am cedat atunci.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Da, am avut parte, dar cine a facut-o, a platit-o mai apoi (nu din partea mea!) nu atat foarte scump, cat mai ales nemeritat, raportat la "pretul" platit, fata de obiectul santajului!

Nu am recurs la asa ceva!

Exista o carte in librarii, exact cu acest titlu: Santajul sentimental. Poate fi de un enorm folos!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate, am avut parte de santaje sentimentale de multe ori, dar odata si odata, ca orice om, te mai si saturi!
Uneori ma lasam "manipulata"deoarece imi era frica sa nu-l pierd si toate cele, dar la acel moment nu mi-am dat seama(fiind mai mica), ca daca ar tine cu adevarat la mine, n-ar recurge la asa ceva!
N-am folosit santaje sentimentale, dar am avut parte de ele!
Stii vorba aia:"Ce nu te omoara, te face mai tare"happy