| Babyyy a întrebat:

Scuzati categoria big grin
As vrea sa stiu cum sa ma mai ingras putin, am 14 ani si arat bine la varsta mea, am 46 kg, nu sunt nici slaba, nici grasa, as vrea sa mai pun ceva pe mine. Stiti ce`as putea face fara pastile si mai stiu eu ce?

Ca de mancat mananc, si nu chiar in fiecare zi, am unele zile cand nu doresc sa mananc nimic, ce sa fac sa`mi revina pofta?batting eyelashes

fundita :*

4 răspunsuri:
| LifeFail a răspuns:

Bună!
La fel ca şi scăderea în greutate, luarea în greutate este şi ea destul de dificilă. Mai întâi, ar fi indicat să vorbeşti cu medicul de familie, ca să îţi prescrie o medicaţie ajutătoare.
Dar, ai putea să ţii cont şi de următoarele sfaturi:
*Stabileşte-ţi trei mese pe zi principale şi trei sau patru gustări. Gustările trebuie să fie bine încărcate caloric dar şi nutritiv. Poţi să incluzi untul şi îngheţata, dar ai grijă cu zahărul şi grăsimea, care nu trebuiesc consumate în exces.
*Alimentele care trebuie să fie incluse în dietă sunt pâinea integrală, cartofii, fasolea uscată, brânza, ouăle, carnea.
*Nu uita de suplimentele nutritive, cum ar fi creme, batoane, bomboane, care sunt convenabile şi eficiente.
*Activitatea fizică ar trebui să nu fie făcută prea des şi să se reducă la ridicarea unor greutăţi uşoare.
*Evită aglomeraţiile şi stresul pe cât poţi.
Baftă multă şi ai încredere!
love struck

| melyyy a răspuns:

Iti dau un sfatwinking acelasi lucru vroiam si eu cam acu cateva luni, am mancat mult si sport.hm... mai putin asahee hee dar oriqm faceam
acum vreau sa slabesc caci am pus ceva in jurul burticii sad
sfat: incearca sa te mentii asa cum esti eu zic ca esti bine! apoi vei regreta cum regret eu acum caci grasimea nu se pune unde vrei u se pune unde are ea chef!

| ofataoarecare_2381 a răspuns:

Si eu sunt exact in situatia ta, acum depinde si de inaltimea pe care o ai tu dar daca zici ca nu esti prea slaba nu ti recomand sa incerci sa te ingrasi, fa un sport ( nu exagera nu vrei sa slabesti o data sau de doa ori pe saptamana mergi in parc la alergat sau seara inainte sa dormi fa niste abdomene) asa nu te vei ingrasa dar vei obtine niste muschi nu vrei grasimewinking...

| Andutu_5204 a răspuns:

Sportul iti da pofta de mancare si o sa ai si o conditie fizica foarte buna si este si sanatos. 46kg? Si inaltimea? de ce sa mai pui pe tine? mi se pare destul acum sa nu incepi sa te indopi cu mancare nu cred ca vrei burta.