| Viatamergeinainte a întrebat:

Simti ceva candd ti se rupe himenul? daca da, trebuie sati curga neaparat sange?

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

E posibil să te doară ( mai mult sau mai puţin ), dar NU e obligatoriu să curgă sânge.

La cel puţin 20 % dintre fetele virgine ( alte surse indică cam 43 %, vezi linkul http://sanatate.bzi.ro/......-stii-3657 ) NU le curge sânge DELOC în momentul deflorării.

Poate fi vorba şi de un himen elastic, dar sunt cazuri RARE ( maxim 3-5 % )...

Sau, poate fi vorba de o deflorare parţială ( rupere parţială a himenului ) şi la următoarele 1-2 contacte sexuale este posibilă sângerarea.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Toate cele bune.

| pietrean a răspuns:

Da,poate sa te doara nitel si sa curga sange.Asta depinde si de mascul, cat este de tandru si atent cu fecioara.
Dar, poate sa fie mai elastic himenul si sa nu simti mai nimic.

| Florenta16 a răspuns:

Himenul tau se poate rupe oriunde, oricand, asta daca fortezi zona. Daca ai pentru prima data contact sexual, atunci sigur ti se va rupe, mai ales din cauza presiunii. Acum durerea vine in functie de ce fel de himen ai. Exista foarte multe tipuri de himen, dar multe fete il au elastic si ca o fasie de-a lungul inceputului vaginului.
Se mai poate rupe bineinteles daca faci sau obisnuiesti sa faci spagatul, sfoara sau gimnastica d-asta ce necesita "cracanatul". Te mai poti naste si fara himen, ceea ce este perfect, pentru ca atunci cand vei avea primul contact sexual, te va durea foarte foarte putin, si nu iti va mai curge sange.
Acum, si chestia asta cu sangele, nu la toate fetele curge, si de obicei nu este o cantitate mare, stai linistita. Ti se rupe o pielita mai exact, deci nu ai de ce sa te ingrijorezi. Este putin cam dureros, dar dupa vei scapa. Simti durerea doar odata, pe cand placerea o vei simti tot timpul!
Bafta!

| IngerCazator a răspuns:

Buna may!
Pai sunt diferite situatii!
Pe unele fete chiar nu le doare deloc, pe mine m-a durut ingrozitao.
Si sage la fel u curge la toate fetele, la unele poate sa le gurga mai mult la altele mai putin sau chiar mie de exemplu nu mea curs deoloc

| CaineleMagic a răspuns:

Da. simti un falus.