| janynn a întrebat:

Stau uneori si ma intreb, oare si lui ii trec aceleasi ganduri prin minte? Au trecut totusi atatea luni, de ce gandul meu fuge mereu la el?
Asta am vrut, a fost decizia mea, daca ma intreba atunci de ce am hotarat asa, probabil as fi raspuns pentru ca nu mai simteam nimic.Acum dupa atata timp, raspunsul meu este acelasi dar sub o alta forma:Nu mai simteam iubire din partea persoanei pe care inca o iubeam. Sentimentele mele nu s-au stins, doar s-au atenuat pentru ca nu am stiut sa mentinem iubirea pe o linie de plutire. Nu am stiut sa ne manifestam iubirea pe care o purtam unul fata de celalalt. Golul in stomac, furnicaturile, toate senzatiile acestea disparusera, nu mi se parea normal. Iubirea noastra se maturizase odata cu noi. Nu am vrut sa fiu matura, nu am vrut sa ma maturizez, am vrut doar sa traiesc intens fiecare clipa din viata si sa ma bucur de ea. Oare am gresit punand capat unei iubiri mature, care imi oferea liniste, stabilitate, confort, toate sentimentele acestea pe care le simteam alaturi de el? Am pierdut cel mai bun prieten, omul alaturi de care am fost fericita, omul langa care m-am maturizat si am ajuns astazi ceea ce sunt. Nu spun ca numai el a contribuit la maturizarea mea dar a fost un pion important in aceasta maturizare.
Imi pare rau si cand spun aceste cuvinte nu spun ca-mi pare rau ca am pus capat acestei relatii, care stagna, ci imi pare rau ca am pierdut o persoana draga mie, un prieten bun, o parte din copilaria mea, o parte din maturitatea mea, o parte din sufletul meu, o parte din mine.
Imi pare rau ca nu pot vorbi cu el, ca nu este alaturi de mine, ca nu sunt alaturi de el, ca nu ne mai putem impartasi, macar din cand in cand, anumite lucruri, imi pare rau ca nu mai putem sa ne auzim, sa ne vedem, sa ne ascultam cum o faceam altadata...
Dar suntem diferiti, eu tanjesc dupa lucrul acesta, pe cand el fuge de asta, cum a fugit intotdeauna. Din punctul asta de vedere am fost diferiti si acesta este doar un lucru care ne-a diferentiat.
Stateam si ma gandeam la ceea ce-mi spunea de fiecare data, ca eu sunt iubirea vietii lui, ca fara mine nu poate sa traiasca, ca orice s-ar intampla ma va iubi toata viata, eu lucrurile astea nu i le-am spus niciodata si se pare ca este mai bine sa nu le spui, pentru ca, cuvintele sunt doar cuvinte.
Am devenit foarte sceptica, nu mai cred nimic, asta pentru ca pe el l-am crezut, chiar am crezut cuvintele lui care aveau sa reziste prin sentimente o viata intreaga.
Totusi el a fost cel care si-a exprimat iubirea prin cuvinte. Cuvinte care s-au pierdut sau si-au reluat valoarea sub o alta forma in fata unei alte persoane.
Acum ma intreb un alt lucru, care din noi era mai matur sau mai visator?! Eu una nu am folosit astfel de cuvinte dar o pot face acum spunand ca imi lipseste, ca imi este dor de el, ca, faptul ca nu este langa mine uneori ma face sa ma simt pustiita.Cred ca asta este adevarata dragoste, iar acum dupa atata timp pot spune foarte vehement, eu am fost cea care a iubit cu adevarat. Am iubit sincer si am crezut un barbat care spunea ca ma iubeste doar in momentele acelea cu toate ca el credea altceva.
Uneori timpul demonstreaza multe, si ne face sa realizam ca, gresim in anumite privinte, afirmatii. De ce suntem atat de infantili uneori?sad.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Daca poti aseza toate aceste lucruri si ganduri intr-o asemenea ordine,inseamna ca esti pe drumul cel bun,incepi sa te vindeci. Ceea ce spui,doare enorm, iti tii inima in palma, te uiti la ea si ne povestesti.Ti-ai pierdut copilaria iubind si te-ai maturizat suferind. Logica si ratiunea nu le-ai pierdut insa, iti recapitulezi viata si incepi sa vezi punctele slabe.Ai iubit intr-adevar,cu toata fiinta ta,iubesti si acum, stiu asta, dar altfel.In timp,vehementa se va stinge si toata dragostea ta mare va ramane in tine,inchisa intr-un colt de suflet, gata sa izbucneasca din nou. Poate cu altcineva, sau poate nu.Rana din tine se vindeca incet, incet.Dar va ramane o viata, cicatricea.Tocmai ai inceput sa inveti sa traiesti cu ea.

4 răspunsuri:
| unknow a răspuns:

Asta am simtit si eu! asta am scris si eu!
asta era in mintea si sufletul meu!
totul decazuse intr-un mod in care eu daramasem peretii, dar usa ramasese-n picioara!
un coltisor de suflet inca-l pastra, si pastrea cu cretinta si sfintenie cuvintele acelea., pe care si u le-ai spus! :-|
iti pot raspunde doar cu alta intrebare din care sper sa tragi concluzia corecta!:

daxa infantilitatea asta nu ar exista, nu am putea gresi, dupa care nu am putea suferi,... oare daca nu am mai suferi, nu ar mai avea cine sa ne aline sufletul. nu ar mai avea cine sa ne vindece ranile?! oare nu am mai putea ibii pe nimei pentru ca nimeni nu va putea patrunde in adancul sentimentelor?! oar nu am descoperii dragostea adevarata!?

gandeste-te mult la ceea ce ti-am spus! e de gandit! si astept un raspuns to aici! :*
pup :*:**:*

http://www.youtube.com/watch?v=wtZxxSsJnUk

| mihaibr11 a răspuns:

Salut! Am impresia ca respectivul nu stie ce a pierdut...mi-as dori sa aud si eu ceva de genul asta din gura cuiva, cu referire la mine, dar se pare ca in ultima rel pe care am incheiat-o, si pentru care am fost trup si suflet aproape 4 ani de zile, eu am fost cel care era exact in aceeasi situatie ca si tine. Suntem infantili pentru ca nu avem inca o experienta in domeniul asta si uite ca timpul este un bun profesor. Asta e parerea mea si sper din suflet sa te impaci cu tine si sa poti fi fericita. Succes

| EvilThoughts a răspuns:

Imi pare rau.
sh mie mi s-a intamplat sa ma despart de cineva pe care il iubeam enorm de mult, dar intr-o seara ploioasa m-am gandit sa il sun.nu mi-a raspuns.dar in aceeas seara cateva ore mai tarziu mia sunat cineva la usa...ia te uita era chiar el.i-am saryt de gat sh i-am zis ca il ador, ca il iubesc sh el mi-a zis acelasi lucru.suntem impreuna acum. sper ca tzyam fost de ajutor.kisslove struckhee hee

| byby_5696 a răspuns:

Ai o poveste foarte tristacrying,imi pare rau pentru tine,stiu cm e sa pierzi o persoana draga tie si doare,pentru ca toate"cuvintele"spuse de el erau o minciuna(cazul meu),si acum i le spune altei fete,nu pot suporta durerea, in cazut tauincearca sa mai fiti prieteni amcar, succes! sa-mi spui cum a fost