| Ninna a întrebat:

Stie cineva o definitie a dragostei? big grin

Răspuns Câştigător
| DenisaAbdn a răspuns:

Dragoste... ar fi trezirea cu el in gand ( si iata parca si soarele straluceste altfel ) alergarea cu el spre cursuri dimineata cu mainile inlantuite si muscand rapid din acelasi covrig, revederea de dupa cursuri si imbratisarea atat de stransa incat sa-i simt bataile inimii, rostirea unor cuvinte atat de tandre care sa-i mangaie sufletul, atingeri cu atat de multa dragoste incat sa simta ce dor mi-a fost de el, timpul petrecut cu el indiferent ca ar fi vorba de o simpla plimbare sau ceva facut impreuna, emotia si bucuria cu care i-as saruta ochii si i-as ravasii parul, sentimentul sublim de implinire si fericirea de a iubi si de a te stii la randu-ti iubita, ultimul gand si ultimul zambet inainte de culcare. Asta ar fi definitia mea a dragostei si un dar pe care l-as oferi si mi l-as oferi mie insami.

14 răspunsuri:
| catthshshshs a răspuns:

Dragostea inseamna respect, afectiune, inseamna sa te lasi pe tine pentru el, sa ii fii alaturi, sa iti ofere sprijin neconditionat, sa te surprinda placut cand te astepti mai putin, sa iti ghiceasca gandurile, sa te simti in siguranta alaturi de el, sa fie aerul tau...sa fie totul pentru tinewinking

| kidulinha a răspuns:

DArrio ai uitat si increderea. si respectultongue

Oricum, nu exista def dragostei. cum bine zice stefii.

| darrio2007 a răspuns:

Sinceritate si comunicare.Mai stii tu altceva?

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

´ Dragostea nu inseamna sa va priviti unul in ochii celuilalt, ci sa priviti amandoi in aceeiasi directie!´

| leuxxx a răspuns:

Nu vreau sa te dezamagesc, dar nu exista definitie la ceva ce nu exista

| Stefii needs somebody to looooove. xD a răspuns:

Dragostea nu se defineste, ea se simte.; x

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un sentiment care te face fericita mult dar dupa un timp se simte si fluturasi in burta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragostea este un sentiment neobisnuit, e ceva ireal de explicat, ca daca vom sti anume ce e aia dragoste inseamna ca nu stim intr-adevar cum e sa iubesti si sa fii iubit! Dragostea incepe firav şi pe zi ce trece începe să se facă tot mai mare. Din pasiune nu poţi face sacrificii pentru persoana iubită, dar din dragoste fara ca sa te gindesti le faci, cum se spune ca ne gindim inconstient... Dragostea este acel lucru care misca rotile Universurile! Definitia dragostei o stie cel ce iubeste si este iubit...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragostea, ca parte integranta a spectrului emotional uman, se defineste ca fiind o stare de profunda afectiune fata de o alta fiinta umana, afectiune ce poate duce la o ignorare temporara, totala sau partiala, a caracterului rational al proceselor cognitive. Unii cercetatori vad in dragoste acel sentiment care poate duce la pierderea spiritului de autoconservare. Dragostea se clasifica, in functie de obiectul ei in dragoste sexuala, romantica, familiala sau platonica. Fiecare tip de dragoste indeplineste o anumita functie sociala, respectiv: procrearea speciei, atasamentul fata de o singura persoana in scopul protejarii copiilor (pui), atasament social fata de un anumit grup (instinct de turma sau tribal).
Dragostea reprezinta si una dintre temele favorizate de-a lungul istoriei de catre artisti, care o asociaza cu un proces extra-corporal, o legatura spre Divinitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu esti opera mea de arta; eu sunt opera ta de arta; asta e dragostea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubeste buzunarul, nu accepta sa fii monopolizat, respectate pe tine, ai incredere doar in tine, incearca sa duci un lucru pana la capat si atunci vei observa ca iubirea ce o dovedesti pentru tine e corecta iar cei ce vor sa o inteleaga au sa te ajute sa o intelegi.in caz ca cer inainte sex nu mai apuca sa ajunga la dragoste.ai grija

| missj a răspuns:

Definitia dragostei difera de la o persoana la persoana

| Angel4ever a răspuns:

Mmmmm. Dragostea! Stiu doar ca este singurul sentiment care te face pur si simplu sa uit de ce este in jurul tau (asta numai in cazul in care chiar iubesti din tot sufletul) si mai stiu ca Prima Dragoste nu ramane niciodata langa tine!

| princess4ever a răspuns:

Termenul "dragoste" are prea multe definitii! Dar mai intai a iubi inseamna sa respecti aceea persoana, sa faci sacrificii pentru ea, sa fii tandru, atentionat... Cand iubesti si esti iubit privirea ti se schimba, tot ce e in jurul tau ti se pare mai frumos, vezi numai lucruri pozitive, e ca si cum ai fi intr-o alta lumea in care nimic rau nu ti se poate intampla, ca si cum ai fi intr-un vis. Dar exista foarte multe felurii de a iubi pe cineva. Si pana la urma dragostea e ceva ce nu poti sa exprimii in cuvinte. Dragostea se simte in inima si in suflet!