| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca numarul de parteneri sexuali influenteaza aparitia cancerul de col uterin. Care este numarul maxim de parteneri sexuali pe care ii poate avea o femeie astfel incat sa nu existe riscul de a face cancer de col uterin? Se iau in considerare si contactele sexuale protejate?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU există o "regulă generală" în privinţa acestui aspect!

"Comportamentul sexual creste riscul aparitiei cancerului de col, prin:

- inceperea vietii sexuale inaintea varstei de 18 ani
- contacte sexuale neprotejate, care maresc riscul infectarii cu HPV
- mai mult de 3 parteneri sexuali pe parcursul vietii
- contacte sexuale cu un partener care a avut parteneri sexuali multiplii" - SURSA :
http://www.csid.ro/health/cancerul-de-col-uterin-2780272/

Toate cele bune.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cu cat ai mai multi parteneri sexuali, cu atat riscul de cancer de col uterin este mai mare. Numai virginele nu au risc de cancer de col uterin. Se iau in considerare si contactele cu prezervativ, fiindca din pacate HPV (virusul care determina cancerul de col uterin) se poate lua si cu prezervativ. Totusi, inceperea vietii sexuale dupa 18 ani, un numar normal de parteneri in viata unei femei, adica 2, poate 3 si analize inainte de inceperea relatiilro cu fiecare partener (inclusiv fenotipare HPV), plus vizite regulate la ginecolog, iti vor asigura sanatatea colului uterin si te vor asigura ca nu faci cancer

| neutrino a răspuns:

Protejat, nu mai mult de unul pe zi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cancerul de col uterin poate aparea sin din cauza lipsei de igiena, daca o faci protejat si nu ai parte de masculi super dotati care iti poate provoca diverse rani o poti face cu cati doresti tu, spor la treaba ca viata-i scurta si merita traita la maxim cat esti tanara!

Răspuns utilizator avertizat
| geogeo93 a răspuns:

Unul la fiecare 8 ore. Reteta recomandata.