| anonimadv a întrebat:

Sunt cu un baiat si el zice sa folosim metoda coitului intrerupt, care din voi o foloseste si cat de sigura e? a ramas cineva prin aceasta metoda? si e adevarat ce scrie aici? retragerea la timp riscul e doar 4% adica neglijabil

COITUL INTRERUPT
Ca multe metode de contracepţie, efectul de încredere se realizează numai prin utilizarea corectă şi consecventă. Observat rate eşecul de retragere variază în funcţie de populaţia de a fi studiate: studii au descoperit ca ratele reale eşecul de 15-28% pe an [6] În comparaţie., Pilula are o rată de eşec utilizarea reală de 2-8%, [7] în timp ce dispozitivul intrauterin (DIU) are o rată de eşec utilizarea reală de 0, 8% [8]. prezervativul are o rată de eşec utilizarea efectivă a 10-18% [6]. Cu toate acestea unii autori sugerează că eficienţă reală de retragere ar putea fi similar cu eficacitatea prezervativelor, şi această zonă necesită continuarea cercetărilor. [9] (a se vedea Compararea metodelor de control al naşterii)

Pentru cuplurile care folosesc coitus interruptus corect la fiecare act de actul sexual, rata de esec este de 4% pe an. În comparaţie pilula are o rată de eşec perfectă de utilizare de 0, 3%, şi DIU are o rată de eşec perfectă de utilizare de 0, 6%. Prezervativul are o rată de eşec perfectă de utilizare de 2% [8].

Principala cauză a eşecului metoda de retragere este lipsa de auto-control al celor care folosesc aceasta. Slaba calendarul de retragere poate duce la sperma pe vulva, care pot migra cu uşurinţă în tractul reproductiv feminin.

Sa sugerat faptul că pre-ejaculare ("lichidul Cowper") emise de către penisului inainte de ejaculare contine in mod normal spermatozoizi (celulele spermatice), care ar compromite eficacitatea metodei. [10] [11] Totuşi, mai multe studii mici [12] [13] [14] [15] nu au reuşit să găsească nici o sperma viabilă în lichid. Deşi nici un studiu concludent de mare au fost făcute, este acum crede cauza principală a metodei (corect de utilizare) esec este fluidul pre-ejaculare iau sperma de la o ejaculare precedent. [16] Din acest motiv, se recomandă ca utilizatorii de retragere au urineze partenerul masculin între ejacularii, pentru a şterge uretra a spermei, şi se spală orice ejaculat de obiecte care ar putea veni lângă vulva femeii (de exemplu mâini şi penisului)

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu stiu ca riscul este cuprins intre 4 si 27%, in functie de cat de fertila este femeia. Eu cunosc doua cupluri care au copii facuti prin aceasta metoda. De aceea, se considera ca metoda coitului intrerupt este rezervata cuplurilor stabile, in viata carora un copil n-ar fi un dezastru.
Nu uitati de analizele obligatorii inainte de renuntarea la prezervativ: HIV, hepatita B si C, sifilis, HPV, Chlamydia.

| nobody_9468 a răspuns:

Depinde de experienta "inculpatului"winking.

Bafta.

| Messyhair a răspuns:

Eu zic sa nu o folosesti.
Dupa parerea mea, prezervativul este cea mai buna metoda de contraceptie si te fereste si de BTS(boli cu transmitere sexuala).
La asta nu te-ai gandit? Ai grija sa nu te trezesti cu cine stie ce boala!(si nu ma refer doar la sida, sunt si alte boli).
Si oricum trebuie sa fie destul de experimentat pentru aceasta metoda. Dar chiar si asa, sansele sunt mai mari decat la prezervativ.

Faci cum vrei! Eu zic discuta cu el si ganiti-va bine ce vreti sa faceti!

| guardyan79 a răspuns:

Daca este cu capul pe umeri nu ai de ce sa iti fie frica doar ca singurul dezavantaj este ca o poate face doar o singura data dupa ce a terminat si vrea sa mi faca inca un numar sa stii ca riscul este cam mare ca mereu in penis mai raman urme de sperma si daca te prinde intr-o zi mai problematica la al 2-lea numar ai avea sanse sa ramai insarcinata dar poti risca cum o facem noi de 3 ani si nu s-a intamplat nimic. Totul depinde de el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergeti la magazin si luati prezervative mai bine, nu riscati!