| Costinamiha a întrebat:

Sunt in pauza de sapte zile, iar in a șasea zi de pauza am avut contact sexual fara ejaculare in vagin, mai aveam doar putin ciclu, acel spotting maro pe care-l am mereu cand mi se termina ciclu, marți ar trebui sa încep al treilea Blister de anticoncepționale, dar nu vreau sa mai iau Logest ca m-am simtit rau de la ele si vreau sa încep sa iau Yasmin, exista vr-un risc sa ramân gravida? Va rog sa-mi raspundeti!

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In perioada de pauza esti perfect protejata, nu este nevoie sa folositi intreruperea contactului sexual. Schimbarea contraceptivelor nu determina scaderea protectiei. Poate, desigur, da reactii adverse endocrine severe, de aceea, in general, se prefera o pauza de minim 3 luni intre doua tipuri de pastile. Totusi, daca tie ti-a pemis ginecologul sa le schimbi asa, inseamna ca e o situatie speciala. medicul tau te va supraveghea atentsi va interveni imediat daca ai vreo problema (mult inainte sa o sesisezi tu) si va evita complicatiile

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Contraceptivele le iei conform recomandării medicului curant, nu după ureche!
Pa, pa.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ambele anticonceptionale sunt contraceptive orale combinate avand in compozitie 2 hormoni feminini. Logest este un contraceptiv oral combinat si fiecare pastila contine, in cantitati mici, doi hormoni feminini diferiti. Acestia sunt: gestoden (un progestativ) si etinistradiol (un estrogen). In cazul produsului Yasmine fiecare pastila contine o cantitate mica din aproape aceeasi 2 hormoni feminini diferiti denumiti drospirenona si etinilestradiol. Cu toate ca au o compozitie similara ar fi indicat sa intrebi medicul ginecolog daca poti schimba produsul fara sa-ti afecteze activitatea hormonala de baza. Nu poate exista nici un risc in privinta aparitiei unei sarcini daca iti vei administra pastilele in mod corect asa cum ai facut pana in acest moment.

| Emilian65 a răspuns:

Daca a fost fara ejaculare in vagin nu poti fi gravida.

| Costinamiha explică:

Daca încep de marți in a 8-a zi in loc de Logest cu Yasmin, nu scade efectul?