| supermari10 a întrebat:

TPU am o problema de dragoste, am nevoie de inucrajari sa inteleg situatia, de multe ori ma certam cu iubita mea..pentru ca gresea, o ajutam si ii explicam, dar uneori chiar trebuia sa fiu putin mai dur pentru ca nu intelegea..si eu am nervii mei si am gresit,dar si ea a avut probleme cu nervii si am ajutat-o, am incercat sa ne despartim pentru ca ma saturasem...si sunt si probleme in relatie,ne vedem greu,parintii ei sunt stricti dar eu m-am atasat mult de aceasta fata, o iubesc enorm enorm..as striga in gura mare sa ma auda toata lumea..acum la ultima cearta,ne-am despartit,iar ea nu a mai venit sa-si ceara scuze,o credeam altfel,stiam ca e cuminte,respectoasa,dar nu a fost asa, cum ne-am despartit a cautat sa vorbeasca cu altii.mi-a spus ce treaba mai am eu..nu suport s-o stiu departe,eu ma desparteam de ea pentru ca imi gresea,dar mi-e extrem de greu fara ea,nu mai vorbim de o saptamana si simt ca ma prabusesc, aveam 7 luni,si acum nimic,nu o cunosc,nu stiu ce face,decat o vad on acolo si stiu ca nu vorbeste cu mine,nu stiu daca ma mai iubeste,daca vrea sa ma faca gelos? pana la urma eu voiam sa ma despart de ea dar acum mi-e foarte greu,am nevoie de incurajari va rog si de raspunsuri sincere, va multumesc

Răspuns Câştigător
| RyanGeorge a răspuns:

Salut, orice persoana se poate schimba intr-o fractiune de secunda daca doreste, din cate am obsevat ai spus ca te-ai mai despartit de ea si tocmai acum realizezi ce inseamna sa numai fie alaturi de tine, ideea este ca in majoritatea relatiilor imposibil sa nu intervina cineva in relatia respectiva, ori unul din parintii tai ori din partea ei, poate nu la inceput dar cu timpul asta se intampla de obicei, parerea mea este ca 7 luni de zile nu este chiar asa mult, ok inteleg ca o iubesti si nu poti sta fara ea dar sfatul meu este sa mergi mai departe pentru ca ea deja a fost incurajata de unul din parintii ei sa puna capat relatiei ea find fata cedeaza usor si trece cu peste repede mai ales la ce i-ai facut cu fazele de despartire cand si-a adus aminte pe ea mai mult a incurajat'o sa te urasca mai tare si sa te uite repede, crede-ma ca este mai bine acum decat peste 3-4-5 ani cand deja acolo erai convins 100% ca este fata ta pentru totdeaunda si apoi sa te trezesti ca iti spune ca te lasa sau ca vrea o pauza ori sa pleaca fara sa-ti spuna ceva si tu iti pui aceeasi intrebare in cand (cum de mi-a facut mie asa, nu o cunosc, ma iubea asa mult, mi-a jurat ca sunt viata ei) s-a.m.d, din cate am observat pe acest site mai mult sunt baieti care se plang de relatii decat fetele ceea pe mine ma cam intristeaza lucrul acesta, aveti toata viata in fata, distrati-va cu cine vreti, cat vreti, cum vreti, fiti barbati nu (fetite) sa jeliti dupa ele.

Iti spun ceva, eram tipul insensibil, petrecaret, fara sentimente imi placea sa ma distrez si cu oricine am fost eu am fost acela care faceam primul pas la despartire si spunea ca vreau o pauza, nu puteam nici sa le spun in fata ca ma despart de ele, pur si simplu "vreau sa facem o pauza" zilele treceau si le ignoram pana cand odata m-am indragostit de o fata am inceput sa fiu putin sensibil(este mult spus putin sensibil probleme din trecut cand eram mic m-a afectat psihic si am devenit aproape imun hai sa nu intram in detalii) am fost impreuna 4 ani de zile si intr-o zi minunata cand i-am adus acasa o prajitura in forma de inimioara pentru ai demonstra cat de mult tin la ea, in camera imi spune "George vreau sa facem o pauza " pentru mine a fost un mic soc pentru ca eu eram acela care spunea lucrul acesta si nu imi venea sa cred ca tocmai de la ea primeam aceasta veste mai ales ca nu vedeam nimic schimbat la ea doar ca de la un timp se certa cu mama ei din cauza relatiei noastre si eu ce am facut? Simplu, i-am zis "Pentru mine pauza inseamna pa, nu vreau pauza, aici ne despartim si gata" poate am fost dur dar mi-a fost greu sa spun lucrul asta dar asta inseamna pentru mine pauza intr-o relatie, stiu si am auzit cum ca multi sunt impreuna si tot asa au trecut prin pauza etc dar nu, a fost greu? Bineinteles, ce am facut? find pentru prima oara nu stiam cum este, nu stiam ce sa fac, nu stiam pe unde sa umblu, m-am izolat in casa cateva zile baga tigari si bautura si apoi intr-o dimineata m-am trezit si mi-am spus "Ce dracu fac?" am realizat ca mai mult rau imi faceam apoi am zis ca la cate am facut eu o meritam, prin cate am trecut am zis ca asta e si am zis ca asta e viata si face parte din noi, am revenit inapoi la tipul care eam odata si am mers mai departe.

In viata asa este cu bune cu rele, adica cum la fiecare noua relatie inveti cate ceva asa si la fiecare despartire ca a fost vina ta sau a ei inveti cate ceva si stii mai multe pe viitor cum sa te descurci.
Trece stai linistit, poti trece peste doar daca TU vrei, nu te mai gandii la ea, iesi cu prietenii, incearca sa-ti petreci timpul cu orice numai sa nu stai degeaba sa ai timp de a te gandi la ea.

PS : Niciodata sa nu ai incredere in ele, daca esti tipul sensimbil atunci esti o victima / prada usoara, poate sa fie si sotia ta sa aveti 100 de copii (ce? Cuplurile cu copii nu se despart?)
Pur si simplu, mai bine te prefaci ca ai incredere si ca le iubesti decat sa fii jucat pe degete.

2 răspunsuri:
| DralyaDary a răspuns:

Pai, poti sa ii scrii ca tie dor de ea si ceea ce simti si poate lucrurile revin la normal. Dar daca nu revin, e clar ca trebuie sa o uiti.
Incearca sa faci anumite activitati care iti distrag atentia si sa stai cu mai multe persoane (dar asta nu inseamna ca trebuie sa vorbesti cu ele despre eawinking ) si cu timpul o sa fie mai bine.

Vorba aia * Timpul le rezolva pe toate*.

| ficusdegradina a răspuns:

Timpul nu le rezolva pe toate... Din pacate, timpul le face doar sa nu mai doara ingrozitor cand se intampla ceva aiurea. Dar cel mai bine e sa ii spui ce simti si ca ti-e greu sa stai departe de ea. Daca nu functioneaza, nu te face de ras, nu cersi si mai ales nu te mai gandi la ea. Imposibil, stiu. Scopul tau aici e sa gasesti ceva care sa iti ocupe absolut tot timpul liber sa nu ai niciun moment sa te mai gandesti la ea. Cauta-ti niste muzica, iesi pe afara, mergi la sala, scoate bicicleta si aduna niste km, iesi noaptea pe afara si umbla dupa alte gagici :p. E greu, intr-adevar, dar nu trebuie sa o mai tratezi ca pe o catastrofa daca pica totul, trateaz-o ca pe un capitol incheiat din viata ta, din care ai invatat ceva, ceva bun, ceva ce sa nu faci iar, whatever. O sa vina momentul cand totusi vine cineva care sa te faca sa uiti de-a binelea de rana asta, ai incredere in tine.