| naya a întrebat:

Un studiu efectuat în 2005 pe indivizi, a evidenţiat că o femeie din trei nu ajunge niciodată sau are dificultăţi în a atinge orgasmul, în timp ce numai o femeie din 10 ajunge întotdeauna la orgasm în timpul unui act sexual normal. Eu nu cred ca am ajuns la orgasm, iar pentru asta prietenul meu se streseaza si isi face griji. Sa fiu una din acele femei care nu ajunge niciodata la acea placere?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu nu cred asta, cred doar ca ti-ai inceput viata sexuala de curand si nu te relaxezi suficient.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Am mai detaliat aici, nu odata, acest subiect delicat! Intra in arhiva si cauta! Oricum, essential e sa inveti sa te bucuri de tot ceea ce ti se intampla/ofera... si nu sa "vanezi" orgasmul, ci, sa stii ca poate veni si cand te astepti cel mai putin... sau, chiar si atunci cand nu mai speri... de la o miscare mai impetuoasa a lui, in stanga sau in dreapta... fii tu in primul rand foarte relaxata, si ambientul sa fie ok, curat, sigur, confortabil, sa folositi prezervativul!, iar el sa fie tandru si rabdator, pentru ca tu ai nevoie de mai mult preludiu decat el!, etc... Pentru unele, atingerea orgasmului e ca o loterie... vine mai devreme, sau mai tarziu, in functie de mai multe variabile - un pahar de vin baut inainte, gradul tau de experienta/al lui/daca ai practicat inainte de sex Pettingul, gradul de afectiune nutrit fata de el, s. a. m. d... Success!

lolita
| lolita a răspuns:

Un factor care duce la lipsa orgasmului este stresul, cand esti cu partenerul trebuie sa te relaxezi, sa iuiti de tot si sa profiti de fiecare secunda. daca ajungi mai greu la orgasm practicand sex normal puteti incrca cu schimbarea pozitiei, un cunilingus (asta nu da gres nicioata) sau cu jucari. seuxl nu inseamna doar actul in sine ci jocuri, atingeri, mangaieri si saruturi.

| deeea28 a răspuns:

Sunt femei care au orgasm o data pe an, dar nu e neaparat vina lor. Stiu pe cineva care la fel a patit, pana a dat peste partenerul ideal(sa zic asa). Cand nu e relaxare si tehnica se cam alege praful de acel act sexual. Oricum, cel mai bine ar fi sa fiti mai relaxati, nu va ganditi numai la asta, va deveni mai nasol si mai stresant. El va incerca pana se va enerva si tu iti vei implementa gandul asta in cap pana cand te vei "screme" sa ai un orgasm si tot nu vei reusi ca ai fi prea incordata. Iubiti-va si nu va ganditi la asta, intr-un fel sau altu asta e important, sa va iubiti, sa comunicati si sa va rasfatati. Succes.

kratos
| kratos a răspuns:

Incearca sa-ti cunosti corpul...vezi care sunt partile tale unde te exciti cel mai mult...Roaga-l sa-ti faca preludiu si sa axeze pe partile acelea si apoi sa faceti dragoste intr-un ritm normal (nu din ala rapid si brutal). Acestea ar fi sfaturile mele!

| lacrimi a răspuns:

Sunt de acord cu PsihoSex! Nu, serios vorbind! big grin