| trista_5619 a întrebat:

Va rog, nu pasiti peste mine. cat e greu este sa pierzi iubirea, sa te desparti de persoana care o iubesti inca si credeai ca o sa fii toata viata cu el. dati-mi niste sfaturi, cum sa pot suporta s cum sa-l uit, si sa nu ma mai doara asa de tare,: e o durere imensa, care ma rupe in bucati, si simt ca acus mor. Va rog, poate cineva trece prin asa situatie sau a trecut, spuneti-mi ceva... Am citit :" nu plange ca s-a terminat, ci bucura-te ca s-a intamplat." nu pot sa cred cuvintele astea, plang intruna si ma gandesc ca poate nu s-a terminat,, dar nici nu ma pot bucura, ca mai vreau sa fiu cu el,,, dar sunt multe la mijlocul despartirii noastre si nu cred ca se mai poate face ceva. offf nu mai pot de durere, nici nu stiu cum sa ma exprim... crying

9 răspunsuri:
| RXN a răspuns:

Vei simti asta o perioada,dupa iti va fi usor,vei uita,nu-ti va mai starni niciun sentiment.
Faptul ca v-ati despartit inseamna ca ceva nu mergea intre voi. Pune-ti ordine in ganduri, descopera problema, asta ca nu faci aceeasi greseala cu altcineva pe viitor.
Mai rau e cand suferi mult timp.Am avut la randul meu o relatie de aproape un an si jumatate si ne-am despartit din cauza unor probleme destul de grave care s-au tot adunat in timp si au rabufnit in ultimele 4 luni de relatie.Nu-l mai iubeam cand ne-am despartit,dar ma simteam legata de el. Vreo doua zile m-am descarcat,am plans,am injurat,am baut, am fumat, tot tacamul.In final,mi-am bagat picioarele.Din moment ce practic el m-a alungat din viata lui, sustinand ca nu are nevoie de mine, nu are rost sa sufar dupa el.Intr-o luna eram vindecata complet si am descoperit ca omul capabil sa ma faca fericita era exact langa mine, dar nu observasem acaparata fiind de tot felul de nimicuri sau probleme.
Morala? Linisteste-te, descarca-te si treci peste.Nimic nu e vesnic, tu crezi ca nu poti trai fara el, dar poti si inca mai bine.Nu trebuie sa uiti ceea ce a fost frumos intre voi,dar trebuie sa-ti fixezi in minte de ce v-ati despartit,ca sa stii de ce nu trebuie sa te intorci.
Crede-ma, uneori e mai bine sa se termine mai devreme decat mai tarziu. Uneori imi pare rau ca nu am facut acelasi lucru in relatia precedenta. Urasc faptul ca eu imi amintesc de fostul prieten mai mult din perspectiva unor lucruri si vorbe neplacute, decat din prisma momentelor geniale pe care le-am petrecut impreuna.

| georgiana_1403 a răspuns:

Stiu ce simti pentru ca si eu am trecut prin asta. am simtit exact tot ce descrii tu. hai sa-ti spun cum am facut eu. dupa ce ne-am despartit am plecat acasa si m-am dus in camera mea, am luat maimutoiul de la el si plangeam fara sa ma pot opri. tremuram si plangeam si simteam ca pica cerul peste mine, simteam ca inima mi se rupe in mii de bucatele. nu ma puteam controla si nu stiam ce sa fac. am plans pana seara dupa care pur si simplu simteam ca nu mai am lacrimi. a 2-a zi am vrut sa-i arat ca sunt tare asa ca nu am aratat nimanui cat de mult ma doare chiar daca sufeream enorm. cateva zile umblam de parca ziceai ca sunt somnambula. nu imi venea sa cred ca s-a terminat. nu puteam pur si simplu sa cred. singurul lucru care imi mai dadea putere era ca ma gandeam ca viata merge inainte si ca mai am multi ani in care poate voi fi fericita. dupa 4 luni tot nu am reusit sa-l uit dar ma gandeam doar ca daca Dumnezeu asa a vrut inseamna ca asa e mai bine si am intalnit un baiat minunat care m-a facut sa uit de tot ce a fost rau in viata mea si care m-a facut sa fiu mai fericita ca niciodata si suntem si acum dupa 2 ani si ceva impreuna. asa ca gandeste-te doar la tine si gandeste-te ca asa a vrut Dumnezeu sa fie. poate are ceva mai bun pentru tine. cu timpul il vei uita. incearca pe cat poti de mult sa-ti ocupi timpul si sa nu te mai gandesti la el. multa bafta si mai ales fericire.

| xXCrystyanXx a răspuns:

De aceasta durere nu scapi decat cu trecerea timpului.Nu poti spune doar "GATA" si se opreste.Tot ce trebuie tu sa faci este sa tii fruntea sus.Fa alte activitati care te distreaza.La varsta ta, astfel de dezamagiri sunt ceva normal.Cand esti tanar totul pare a fi sfarsitul lumii, dar daca stai bine sa te gandesti acesta nu este decat inceputul.

| JustMeCata a răspuns:

Este foarte greu acum, nu prea ai cum sa treci peste asa doar cu timpul, este o vorba timpul le rezolva pe toate cu timpul o sa uiți. Poate ca acum sfatul meu nu te prea ajuta dar mai încolo o sa îmi dai dreptate. Știu cum este din propria experiența.

| Deniisze a răspuns:

Wow. E greu de lasat un raspuns concret cand stim ca sunt multe la mijloc nestiute; in fine dar asta nu conteaza. Iesi cu prietenele afara, radeti, glumiti sa te mai faca sa uiti daca nu de tot macar momentan de el...

| MadalinaDidi a răspuns:

Daca este scris ca voi doi sa va impacati, va impacati. Daca nu, asta inseamna ca nu este adevaratul baiat cu care o sa ramai toata viata.Incearca sa tte gandesti la altceva, sa te axezi pe altceva.La incepu t o sa iti fie greu si mie mi-a fost.Un baiat si-a batut joc de mine si de sentimentele mele un an de zile,iar eu nu am fost in stare sa imi dau seamaoh go onsi cand am pus capat credeam ca nu o sa trec, dar actualu meu prieten ma ajuntat, a fost langa mine.Ca sa treci mult mai usor incearca sa vb cu un prieten sa te descarti si asa mai departe.La inceput e greu dar gandeste-te ca poate va fi mai bine asa, gandeste-te ca despartirea asta iti ofera noi oportunitati de a cunoaste alte persone.Nu mai plange.Axeaza-te pe alt ceva. Funda?big grin

| cocolinoung a răspuns:

Da ...deci toti si absolut TOTI trecem prin asta... timpul o sa-ti vindece ranile si o sa gasesti ceva mai bun care sa te merite

| Danyel a răspuns:

Sfatul meu este sa te distrezi un timp.
Sterge toate informatii despre el,adica poze, nr de telefon,facebook, mess tot ce iti reaminteste de el.
Si gandeste-te ca nu este singurul baiat de pe planeta, mai sunt multi altii care te asteapta.
Si daca vrei sa te reazbuni pe el... mergi prin fata lui cu un alt baiat...asa va mai suferi si el si isi va da seama ce greseala a facut.
Succes!

| maria56 a răspuns:

Si eu am trecut prin aceeasi situatie... eu am luat-o putin razna. In prima faza am ars toti trandafirii care ii pastram de la el
si asta m-a facut sa ma simt perfect... Iar apoi am inceput sa ma duc la foarte multe petrecere sa beau mult sa fumez. Dar m-a ajutat. dar nu iti recomand optiunea asta