| 5SOS a întrebat:

Verbul, are persoana?

Răspuns Câştigător
| AlexiaClaudia a răspuns:

Da cu ajutorul persoanelor se conjuga dar sunt si verbe impersonale ca de ex:ploua.

10 răspunsuri:
| escroaca a răspuns:

Da.

de exemplu : ( el ) merge. / cine merge? el. Persoana a ||| a singular.batting eyelashes

Papa- :*

| Cheloo20cmRecords a răspuns:

Normal

| Nobodyy a răspuns:

Evident ca nu!

| alliwtsa a răspuns:

Logiclaughing

| Yourgirls a răspuns:

Da

| CRETZULINAA_9710 a răspuns:

Daa are de exemplu verbul"a mers"cine a mers? el a mers.persoana a 3-ahappy

| Dark_7298 a răspuns:

Da, are.

| Deniiiiiiiiii15 a răspuns:

Da.are : eu am(pers I), tu ai(pers a IIa), ea/el are(a III -a),noi avem, voi aveti, ei/ele au. funda?winking

| xxxNarutoxxx a răspuns:

Da

| cascarache a răspuns:

Verbul are trei persoane :pers.1 pers.2 si pers.3 acelea sunt (pers 1.eu,tu) (pers.2, ea el) (pers 3. Noi Voi Ei Ele