| anonim_4396 a întrebat:

Viaţa nu e atât de frumoasă pe cât o credeam acum ceva timp în urmă. Dar atunci totul avea să fie minunat, să îmi crească şansele de a visa, de a fi în fiecare zi mai fericită, mai optimistă. Până când totul, se năruie cu trecerea timpului. E incredibil cât de mult te poate schimba un om, o relaţie. Nu mă aşteptam ca o relaţie de aproape 2 ani, cu băiatul pe care îl credeam "the one" să se destrame pe zi ce trece. Pot fi optimistă, gandidu-mă că nu numai mie mi s-a întâmplat asta, însă e greu. Nu ştiu exact la cine se măsoară problema mai mult, cine a greşit în plus sau în minus, dar ideea este că a ajuns să nu-mi mai convină nimic la el. El face eforturi mari, dar nu destul de mari pentru a intra în miezul unei probleme, sau chiar în sufletul meu. Par exagerată şi pretenţioasă, dar cred că fiecare dintre noi, după un timp îşi dă seama că la început dragostea a fost "oarbă". Sunt momente când nici nu vreau să aud de el, să nu fi existat în viaţă mea, dar când se întâmplă asta, privesc exact opusul întâmplărilor. 2 ani de certuri, împăcări, sentimente irosite, iubire cu dus-întors. Am vorbit de multe ori serios cu el despre problemele noastre de cuplu, însă niciodată nu erau rezolvate întru-totul. Suntem iar în stadiul 'despartire', însă îmi e greu să dau un verdict. Ştiu că doar că s-a instalat confuzia între noi şi că totul îmi pare o relaţie ofilită, care rezistă doar unor promisiuni că "de mâine va fi bine". Oare ce ar trebui să fac, să fiu împlinită cu mine însămi, în relaţia asta?

Răspuns Câştigător
| ATHOS a răspuns:

Eu cred, frumoasa domnisoara, ca ar trebui sa-l redefinesti pe Fat Frumos la actualul tau nivel de cunoastere si aspiratie!
Daca in urma cu doi ani aveai o anumita imagine in ceea ce priveste dragostea, viata in doi, atributele pe care ar fi trebuit sa indeplineasca el, etc azi cu siguranta este alta. Este alta pentru ca ai evoluat, este alta pentru ca ai alte cunostinte in ceea ce priveste o relatie, este alta pentru ca ai mai crescut in gandire si te-ai mai maturizat, ai alte dorinte, alte asteptari, etc.
Daca evolutia voastra nu s-a realizat in aceeasi directie evident au aparut divergentele, nemulturile, etc.
Dupa ce vei fi construit actualul tau model de barbat dorit incerca sa il suprapui peste cel real. Apoi trage concluziile. Merita sau nu.
Eu iti doresc multa intelepciune in crearea noului model si in alegerea pe care o vei face! Bafta!

4 răspunsuri:
| ATHOS a răspuns:

P. S. Viata este chiar frumoasa! Depinde de noi cat stim sa ne bucuram de ea!

| BubuLina999 a răspuns:

Pai mai daca tu chiar nu te mai simti implinita alaturi de partener, simti ca nu prea mai aveti nimic in comun, sau nu te mai intelegi cu el eu cred ca ar trebui sa va despartiti. inteleg ca au fost 2 ani intre voi dar totusi daca nu esti tu daca nu poti sa fi implinita in relatia asta ...gandeste.te bine inainte de a lua o decizie pentru ca se poate ca mintea sa iti spuna ceva iar inima altceva si eu cred ca cele 2 ar trebui sa fie in balanta

| vasiledumitru a răspuns:

Cred ca ai prea mari asteptari de la prietenul tau, e doar un om, si poate intr-adevar nu te potrivesti cu el.
Mai intai trebuie sa fii tu implinita si apoi vei putea sa-l faci si pe prietenul tau implinit in iubire.
Daca vrei sa fii implinita roagal pe Dumnezeu ca el te poate ajuta.

| rebela a răspuns:

Sfatul meu:Asculta-ti inma pentru ca ea mereu ne dicteaza ce sa facem. O relatie de 2 ani este ceva foarte frumos dar te mai si plictisesti. Daca tu cu adevarat sa continui atunci fai tu efoturile cele mai grele ca sa iti salvezi relatia si vezi ce rezultate o sa ai, dar daca prietenul tau nu vrea asta este trebuie sa treci mai departe.Asta e viata cu bune si rele trebuie traita.Succes.