| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa stiu daca gandesc eu gresit. E vorba despre prietenele mele.
Din 5 prietene, cu 3 nu mai vorbesc.
Ce pot sa fac? Trebuie sa fiu eu aia fraiera care le cauta tot timpul? M-am saturat. Consider ca daca ar avea nevoie de mine m-ar cauta sa ma intrebe minim "Ce faci, mai traiesti?", dar nimic.
Acum o luna m-au cautat cand au vazut ca imi merge greu si imediat au sarit cu: ce s-a intamplat, etc( era o chestie pe facebook).
Gresesc eu daca le-as cauta? Adica ele acum au prieteni noi, odata cu intrarea la facultate sau postliceala / ultimul an de liceu si pe mine m-au uitat.
Una din ele tot imi promite marea cu sarea, ca vorbim, vorbim si dupa mai mult de 2 sapt.ma cauta zicandu-mi, scuze, nu am putut vorbi ca am de invatat. Si in week are de invatat? Sa fim seriosi...
Dati-mi un sfat. Nu mai am prieteni mai deloc, gresesc eu cu ceva?!

Răspuns Câştigător
| a răspuns:

Hey! Asta nu e dovada tocmai de prietenie...inseamna ca nu le meriti, ca ti-ai ales gresit prietenele, deoarece ele nu iti sunt prietene! Imi pare rau. Exista tot felul de motive pentru care ele nu tin legatura cu tine: ori nu vor, nu le face placere sa iasa cu tine, ori chiar nu au timp. Insa atata timp cat sti din alte surse ca ele se intalnesc, e foarte rau... daca se numeau ''prietenele tale'', nu trebuiau sa te uite. Prietenii nu se lasa de izbeliste unii pe altii, nu se mint, nu isi fac promisiuni pe care le incalca, sunt alaturi de tine mereu, si sunt PRIETENI. Sunt persoane care nu stiu si nu au stiut niciodata sa fie un prieten de incredere, si nici n-au cunoscut acest lucru la alte persoane. Sunt oameni fara caracter. Nu vreau sa te intristez, dar si tu esti vinovata deoarece sunt destul de sigura ca nu prea ati avut multe in comun cadn va intelegeati, si mereu te-ai chinuit sa le urmaresti, sa ti pasul cu ele, sa fi ca ele. Acest lucru te face si pe tine ca ele. Adica nu neaparat o persoana fara caracter, ci o neputincioasa, o mincinoasa, si sigur nu vrei sa ranesti si tu la randul tau, pentru ca sti ce e aceea suferinta. Este mult mai bine sa fi tu insuti, sa fi DIFERITA! mai diferita ca toti. Dar sa fi tu! Asa esti speciala si de neinlocuit, si uite asa te vor cauta multi si multe, si te vor vrea ca prietena. Uneori este mai bine sa fi singura, decat sa ai alaturi niste mincinoase si niste prefacute, ipocrite. Ma scuzi ca le numesc asa, dar eu una nu suport acest gen de oameni.
Toti trecem prin astfel de momente, care nu sunt o razbunare. Dumnezeu ne intareste. Ne pregateste pentru viitor. Ne invata sa invatam si intr-un colectiv, si sa traim singuri. Ne invata sa supravietuim in salbaticie (nu neaparat salbaticie...si un oras cu oameni falsi e o salbaticie). Acesta este un test, un antrenament, un inceput! Trecutul e trecut, viitorul conteaza acum! Astazi cazi, te ridici, maine-ti trece. Tot ce simti e RABDARE, plangi, te distrugi, vrei sa fugi, si te doare. Dai tot ce ai, si totusi pare ca nu merita. Viata e si nedreapta. Nu mereu va fi roz. Insa tu, si oricine, trebuie sa stie sa si-o modeleze spre un viitor bun, sa faca din acel gri-negru, un roz, sau macar sa aduca buline happy. laughing).
Nu te pun contra acelor fete, insa nu merita sa plangi dupa ele. Nu le mai cauta. Sti cum e: o/ il cauti = te ignora; o/ il ignori = te cauta.winking. Mergi inainte!
Si nu spune ca nu ai prieteni. Ai prieteni. Peste tot. Acum, pe mine, poti sa ma numesti prietena tawinking. Mi-ar face placere sa-ti fiu alaturi in astfel de momente. Stiu cum e sa suferi din cauza unor 'prietene'.
Tu uita tot, ca esti fata desteapta! Cauta sa modelezi ceva frumos in viitor, fa lucrurile cu suflet, analizeaza toti oamenii din jurul tau, si invata sa iti gasesti prieteni adevarati! Si ei sunt importanti intr-un anumit moment love struck.
Sper ca ti-am fost de ajutor, si ca mai inteles. Sa iei decizia corectahee hee! Funda? Bafta kiss!

3 răspunsuri:
| dia200 a răspuns:

Am patit tot asa ceva ele erau 3 si pe mine mor exclus toate dar una inca incerca sa fie de ambele partzi la un momendat ele sor certat si aia o venit la mine. ele se asteptau ca dupa ce nu o sa mai stea cu mine eu o sa stau singur sa fiu distrusa fiindca erau geloase pe relatzia mea acum mie imi e foarte bine nu zic mi-a picat rau respringerea la fel ca tie dar daca ele nu te merita dc sa asteptzi dupa ele alege pers la care iii pasa cu adevarat

| neutrino a răspuns:

Daca numarul prietenilor tai este mai mare decat numarul de degete de la o mana, inseamna ca de fapt nu ai niciunul si nu stii ce este acela un prieten.

| Lollo29 a răspuns:

Pai:Si eu am avut o problema cam de acelasi fel.Eu te-as sfatui sa le lasi in pace sa-ti cauti alte/alti prieteni/prietene.Chiar daca iti e greu nu le arata acest lucru pentru ca nu cred ca vrei sa afle despre tine ca ai probleme sau nu stiu ce.Lasa-le sa vada ca si daca nu mai vorbesti cu ele tot te poti distra cu alti prieteni. Sper ca te-am ajutat.