| Antisistem11 a întrebat:

A fost imperiul roman cel mai de succes imperiu? Din punct de vedere militar.

17 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Studiaza istoria si vei afla singur.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

A durat 500 de ani.
Iar militar a avut 30 de legiuni care in total erau 500.000 de soldati ce aparau imperiul.
Nu imperiul roman nu a fost de succes ci un mare dezastru care era intins pe 3 continente.
Imperiul Britanic si cel Rus a fost de succes pentru ca a fost mai puternic.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Militar a fost puternic pana in anul 117 d.Hr. iar din 180 d.Hr. a devenit slab pentru ca fara bani nu poti sa tii armata pe picare.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Imperiul a cazut din cauza coruptiei si a razboaielor care nu se mai terminau.
Nu puteai sa mergi la razboi daca nu ai strans mai intai recolta, fara mancare armata era slabita.
Armatele plecau de la 30.000 in sus.
Fara bani si fara mancare nu aveai nici o sansa in fata popoarelor migratoare care veneau in hoarda de sute de mii.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Senatorii si imparati care conduceau imperiul furau bani din taxe si din visteria statului astfel si armatele erau mici si slabe in fata popoarelor migratoare.
Pe langa asta o data ce imperiul a intrat in criza, taranii nu mai vroiau sa munceasca din cauza conduceri proaste a imperiului.
Tarani stiau ca jumate din munca lor mergea la imparat drept taxa, degeaba ca el nu facea mare lucru decat sa fure si sa minta iar oamenii sau saturat si au inceput si razboaiele civile.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Imperiul Roman cand a intrat in criza a zdruncinat sistemul de stat din toate punctele de vedere.
Tarani, sclavi, muncitori, mestesugari, mineri si soldati nu mai vroiau sa munceasca si sa lupte pentru senatori si impart.
Astfel criza a blocat constructiile care aveau loc in imperiu si a oprit antrenamentul soldatilor.
Incep razboaiele civile in imperiu din cauza ca oamenii erau nemultumiti de sistem.
Din cauza ca popoarele migratoare erau multe si numarul de razboaie nu se mai termina iar imparatul si senatori mareau taxele, oamenii au obosit si nu au mai vrut sa lupte si sa munceasca.

Astfel imperiul dupa ce s-a rupt in doua incepe sa cada.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

La conducere au fost 300 de senatori și împăratul.
Generali nu se băgau în politică pentru că aveau alte probleme pe cap.
La vremea aceea era bine pentru că populația creștea și viața era simplă.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Toate imperiile au un început și un sfârșit fie că vorbim de afaceri sau țări.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Cât despre armată:
Toate cele 30 de legiuni aveau împreună 500.000 de oameni.
La început armata regatului era de 35.000 de oameni, apoi armata republici era de la 60.000 în sus și armata imperiului era de 120.000 în sus.

Armata a suferit modificări și era alcătuită din oameni veniți din toate colțurile imperiului.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Imperiul Roman a fost un mare dezastru din cauza că romanii l-au făcut prea mare.
Era atât de mare încât era imposibil să aperi cele trei granițe: granița din Europa, Asia și Africa.
Când vremurile se schimbau se schimba și numărul de soldați din armată pentru că nu tot timpul era același număr de soldați.
În 117 d.Hr. au fost 500.000 de soldați din totalul de 30 de legiuni dar începând cu anul 180 d.Hr. numărul lor a scăzut și sa tot schimbat.
Când a venit vremea popoarelor migratoare venite din stepa asiatică armata imperiului pleca de la 30.000 de oameni în sus ne având un număr fix de soldați pentru că se tot schimba.
Popoarele migratoare au fugit din Asia în Europa din cauză că vremurile se tot schimbau mereu: foametea, bolile, luptele grele.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Să zicem că deți un lanț de magazine (35) și hoteluri (10) dar intri în criză s-au faliment atunci ai să pierzi tot și afacerea ta va avea acesași soartă ca imperiul Roman din cauză că e prea mare o să cadă.
Adică se întâmplă când nu te aștepți.
Dar toate imperiile au căzut din cauză că erau prea mari.

Să zicem că un mafiot controlează 5 județe din România dar rămâne fără bani, atunci oamenii nu îl mai ascultă pentru că nu sunt plătiți și mafiotul pierde tot.

Criza e de când lumea și pământul și nu se mai termină.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Criza în imperiu a început în anul 86 d.Hr. din cauza că nu mai erau bani în visteria statului și atunci romanii (italienii) au început să cucerească Mesopotamia, Armenia și Dacia.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Din anul 117 d.Hr. și până în 180 a fost bine dar in anul 226 d.Hr. a intrat din nou în criză.

Fără bani nu poți să faci nimic.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Imperiul a fost construit pe spinarea sclavilor și țăranilor pentru cei de sus pentru senatori și nobili nu pentru cei săraci.
Soldați din imperiu erau țărani de pe pământurile lor.
Soldați erau plătiți cu pământuri (terenuri agricole) și cu 200 de dinari.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Problema în imperiul Roman era guvernul și visteria statului care se golise ei nu au mai putut să bată monede care să le pună în circulație, asta a făcut criza să crească și mai mult.
În 106 d.Hr. au cucerit 17% din Dacia adică munți Apuseni de unde scoteau aur și argint din mine astfel băteau monede după 130 de ani au pierdut Dacia.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Imperiul Roman a căzut din cauza crizei, atacurilor popoarelor migratoare și a războaielor civile.

Fără bani nu mai merge nimic.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Toate imperiile au căzut singure de la sine.
Alfa și Omega începutul și sfârșitul.