| Sophie90 a întrebat:

Buna am si eu o intrebare:
In Roma de la oras-stat la Imperiu, sunt mai multe parti Inceputurile romei, Respublica, Arta romei etc. Daca la test mi-a cerut Imperiul roman si eu am scris Inceputurile romei e bine?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este bine, Imperiul Roman a aparut cu mult mai tarziu decat inceputurile si este, din toate punctele de vedere, cu totul deosebit fata de Roma la inceputuri. Cred ca profesorul o sa considere ca n-ai raspuns nimic, in mod normal nota ar fi 1(unu). Numai bine!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu e bine. Imperiul Roman este perioada post-republica, adica de la Augustus la Theodosius (care imparte imperiul in doua parti)

| bogdan72 a răspuns:

Nu.