NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Am o dilemă. Mulți spun "nu mănânc carne, dar mănânc pește". Peștele nu tot din carne e făcut? Nu e animal cumva?
"CÁRNE, (2) cărnuri, s. f. 1. Țesutul muscular al corpului omenesc și al animalelor împreună cu țesuturile moi la care aderă."
http://dexonline.ro/definitie/carne
Mă rog, acel "și" acolo e dubios, dar în fine.
"Peștele este un animal vertebrat, craniat, ce trăiește în mediu acvatic."
http://ro.wikipedia.org/wiki/Pește
Cum de s-a strecurat în mentalitatea românească și nu numai, în subconștientul colectiv, greșeala asta de logică? De ce, de exemplu, când spui, că nu consumi carne, deseori ești întrebat dacă nu consumi nici pește? Răspunsul nu ar trebui să fie evident oare? Și cum se poate spune cu o conștiință împăcată "nu mănânc carne", în timp ce ucizi, prepari și manânci un pește (care se zbătea și el cândva, vrând să trăiască), "fructele de mare" (ce denumire batjocoritoare, perversă le-am ales și lor, ca să le desconsiderăm cu totul, să le facem în mintea noastră numai bune de mâncat)? De unde percepția asta, că nu tot din carne sunt făcute, că nu contează, că nu se pun? Aveți vreo idee?

151 răspunsuri:
| FoundYouLover a răspuns:

Poate nu au vreo problema morala cu consumul de carne in general, problema lor legata de carne poate tine de faptul ca in general carnea ii ingrasa, exceptand carnea de peste pentru ca este mai slaba si mai sanatoasa, cred ca de-aia mananca peste dar nu si alte feluri de carne, parerea mea.

NOname
| NOname explică (pentru FoundYouLover):

Nu prea are logică. Având sau neavând problema morală, carnea tot carne rămâne.

| Lioana a răspuns:

Evident e o greseala de exprimare datorata diferentelor mari de compozitie si de gust intre carnea animalelor terestre si a celor acvatice.

NOname
| NOname explică (pentru Lioana):

Crezi?

| Fatamuntilor a răspuns:

Se considera ca pestele e mai sanatos decat carnea altor animale...zic si eu!

NOname
| NOname explică (pentru Fatamuntilor):

Chiar dacă considerația asta ar fi corectă, ar schimba ea cu ceva faptul că peștele e un animal și e, printre altele, din carne?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru NOname):

Tot carne este.In postul crestin sunt anumite zile in care sunt,, dezlegari'' la pest

NOname
| NOname explică (pentru Fatamuntilor):

Aici da, e posibil să implanteze și religia cu erorile ei niște erori în unele minți. Deja e călduț, mersi.

| Xdreaper21 a răspuns:

Sunt oameni care nu sunt vegetarieni si spun asta matuja mea nu mananca carne ca ii face rau dar mananca peste deoarece nu ii face rau
Stii?
Cu fructele de mare cred ca exagerezi cu pervers poate prostesc dar nu pervers

NOname
| NOname explică (pentru Xdreaper21):

Denaturat, na!

"matuja mea nu mananca carne ca ii face rau dar mananca peste deoarece nu ii face rau"

Exact despre ce vorbeam în întrebare. Cum poți să spui "nu mănâncă carne", când mănâncă pește? E un nonsens. Am explicat deja de ce.

NOname
| NOname explică (pentru Xdreaper21):

...mai ales când există expresiile "carne de porc", "carne de vită", "carne de pasăre", "carne de pește", care fac treburile astea și mai evidente.

| Lucian4 a răspuns:

Ba da raspunsul e evident
Pt ca romanii din clasa de jos si medie nu gandesc cu capul lor, copie tot ce aud in jur, din mediul in care traiesc, nu trece prin filtrul gandirii plus lipsa informarii a piramidei alimentare, acei romani mananca aiurea
Crevetii, stridiile sunt numite fructe datorita formelor mici precum fructel, + este si un marketing culinar

| RoCkKiD a răspuns:

O explicatie ar fi ca in acest caz credintele unui popor au denaturat putin anumite concepte printre care si acesta de carne.

O alta explicatie ar fi dinstanta subiectiva dintre noi si respectivul animal. Din cauza ca istoric vorbind, iepurasii, vacile si porcii au trait in proximitatea noastra au dus la un atasament mai crescut fata de acest specii comparativ cu cele acvatice.

In plus, oamenii sunt proiectati sa recunoasca anumite trasaturi ca fiind dragute, mai exact acelea care sunt similare cu belelusii deoarece din cauza inabilitatii lor de a supravietui singuri am evoluat sa simtim compsiune fata de ei si sa ii ajutam, asta ca paranteza. EX: pui de animale dupa care suntem topisi sau chiar obiecte animate incat sa exacerbeze aceste trasaturi.

Aceste trasaturi "dragute" se regasesc mult mai usor la animalele terestre decat la cele acvatice lucru care ne-a usurat munca de a ii distanta simbolic fata de de noi si a ne simti mai mai putin vinovati cand ii facem ciorba sau ii consideram non-carne. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Binenteles ca este tot carne, eu mananc carne de fel de 2 ori pe saptãmânã, fac asta doar pentru sãnãtate nu pentru animale, deoarece Oricum e mort acel animal dacã il mananc eu, nu il manancã altul... Oricum rasa umana tot va consuma carne animalã nu o sa disparã acest obicei.

| Hammurabi a răspuns:

Dacă ești vegetarian/vegan nu mănânci proteină animală indiferent de unde provine (carne de mamifer/pește/pasăre, lactate, ouă, etc.) Restul variantelor și combinațiilor sunt nonsensuri din punctul ăsta de vedere.
Din alte puncte de vedere (religie, medical, nutrițional, etc.) combinațiile pot fi nesfârșite, dar e cu totul altă poveste.
Asta e natura umană. Omul are tendința de a-și motiva ceea ce face, chiar și cu motivații absurde. Asta îl ajută pentru că îi creează o falsă stare de împăcare cu sine.

| georgiana999 a răspuns:

Carnea are acei 12 AminoAcizi esentiali. in peste nu-i gasesti. Persoane care nu mananca carne... nu suporta acei AminoAcizi din proteina provenita de la porc/vita..etc

NOname
| NOname explică (pentru Lucian4):

"Pt ca romanii din clasa de jos si medie nu gandesc cu capul lor, copie tot ce aud in jur, din mediul in care traiesc, nu trece prin filtrul gandirii plus lipsa informarii"

De aia și sunt atât de mirată, că eroarea asta am întâlnit-o recent la o persoană super cultă și inteligentă, de fel. Că nu cer de unde nu-i, de fel.

"Crevetii, stridiile sunt numite fructe datorita formelor mici precum fructel" - și caracatițele adulte, racii, crabii... tare mici și fructiformi mai sunt...și nici dacă erau, nu era ok să ni se sugereze că-s plante.

NOname
| NOname explică (pentru RoCkKiD):

Răspunsul tău, RoCkKiD, e ceva mai aproape de adevăr, cred eu. Are sens (deși, firește, tot nu e bun pe post de scuză).

NOname
| NOname explică (pentru Hammurabi):

Tind să-ți dau dreptate, Hammurabi, cu accent pe "motivații absurde".

NOname
| NOname explică (pentru georgiana999):

"Carnea are acei 12 AminoAcizi esentiali. in peste nu-i gasesti."

Ești sigură?

"Dintre cei 23 de aminoacizi, 8 sunt considerati esentiali. Acest lucru inseamna ca ei nu pot fi produsi in cantitati suficiente sau nu pot fi produsi deloc de catre organism. De aceea, ei trebuie consumati prin alimentatie. Acesti 8 aminoacizi sunt: izoleucina, leucina, lizina, metionina, fenilalanina, treonina, triptofanul si valina.

Cele mai bune surse de aminoacizi esentiali includ carnea de vita, pui, PESTE, lactatele, proteinele din zer si soia."

Sursa: http://www.despreculturism.ro/lista-aminoacizilor.html

"Persoane care nu mananca carne... nu suporta acei AminoAcizi din proteina provenita de la porc/vita..etc"

Te întreb iar, ești sigură?

Eu nu mănânc carne nu de insuportabilă, la propriu, ce-mi e ca aliment, ci din alte considerente; și sunt mulți ca mine.

| RoCkKiD a răspuns (pentru NOname):

Nu incerc sa scuz pe nimeni din mai multe motive. Unul ar fi ca nu am tinut niciodata post si al doilea e ca nu-mi place pestele xD

NOname
| NOname explică (pentru RoCkKiD):

Aici m-ai blocat. Chiar nu pricep ce ai încercat să spui, nu văd legătura.

| georgiana999 a răspuns (pentru NOname):

Eu stiam ca sunt 22 AA in total dintre care 12 sunt esentiali( adica se afla in alcatuirea proteinelor complete). Multumesc de informare?

NOname
| NOname explică (pentru georgiana999):

Cu plăcere.

| georgiana999 a răspuns (pentru NOname):

Care este cel de-al 23lea AA? Ca pe net sau din carte tot 22 o sa vad. ( la cei esentiali, da sunt 8, eu am zis 12 adunandu-i si pe cei ''semi-esentiali care sunt 4 dar se aseamana 80% ).

| georgiana999 a răspuns (pentru NOname):

Acel raspuns l-am dat pentru persoanele care vomita dupa ce au introdus carne, nu pentru cei care vor sa faca o ''fita'' din asta pe motive ca baga aditivi->de asta ai saliva, mucus, HCL, enzime... ca sa omori bacterii.

| JackR a răspuns:

Nu comentez subiectul "pestele este carne sau nu", am facut o promisiune pe tema asta si o respect. Dar nu pot sa ma abtin de la a intreba: daca racul, scoicile, sepia, caracatita etc. sunt "fructe de mare", asta inseamna ca veverita, jderul, parsul, marmota etc. sunt "fructe de padure"?

| mihai69 a răspuns:

Da tu când te zbați în colții unui rechin, cum e?

NOname
| NOname explică (pentru georgiana999):

Sunt surse și surse, fiecare sugerând puțin altceva, nici nu știu care sunt mai credibile.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Aminoacid

http://ro.wikipedia.org/wiki/Listă_a_aminoacizilor

http://www.steroizi.ro/......cat-crezi/

| Clorox a răspuns:

Stiu ce zici... De fiecare data cand aud pe cineva ca zice asta zic doar ''foarte bine pentru tine'' si in mintea mea ma intreb cum pot fi asa de prosti.
E ca si cum ai spune ca nu bei suc, doar cola, nu are sens straight face