NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Am o dilemă. Mulți spun "nu mănânc carne, dar mănânc pește". Peștele nu tot din carne e făcut? Nu e animal cumva?
"CÁRNE, (2) cărnuri, s. f. 1. Țesutul muscular al corpului omenesc și al animalelor împreună cu țesuturile moi la care aderă."
http://dexonline.ro/definitie/carne
Mă rog, acel "și" acolo e dubios, dar în fine.
"Peștele este un animal vertebrat, craniat, ce trăiește în mediu acvatic."
http://ro.wikipedia.org/wiki/Pește
Cum de s-a strecurat în mentalitatea românească și nu numai, în subconștientul colectiv, greșeala asta de logică? De ce, de exemplu, când spui, că nu consumi carne, deseori ești întrebat dacă nu consumi nici pește? Răspunsul nu ar trebui să fie evident oare? Și cum se poate spune cu o conștiință împăcată "nu mănânc carne", în timp ce ucizi, prepari și manânci un pește (care se zbătea și el cândva, vrând să trăiască), "fructele de mare" (ce denumire batjocoritoare, perversă le-am ales și lor, ca să le desconsiderăm cu totul, să le facem în mintea noastră numai bune de mâncat)? De unde percepția asta, că nu tot din carne sunt făcute, că nu contează, că nu se pun? Aveți vreo idee?

151 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

Tocmai am mai dat peste o autocontrazicere de genul foarte des întâlnită. Afirmă cineva foarte sigur pe el: "nu sunt un om rău, în viața mea nu am omorât nici măcar o muscă", uitând se menționeze sau să-şi recunoască măcar sieşi, că a omorât, cel puțin indirect, pe toți cei pe care i-a mâncat și continuă să mănânce. Dar nu, el n-a omorât nici măcar o muscă.
E interesant cum este format creierul uman, cum este menit să ne facă să ne "simtem bine", chiar dacă asta înseamnă să ne amăgim.

| Inferno a răspuns (pentru NOname):

"Tocmai am mai dat peste o autocontrazicere de genul foarte des întâlnită. Afirmă cineva foarte sigur pe el: "nu sunt un om rău, în viața mea nu am omorât nici măcar o muscă""

Ha ha. Nu pot sa cred ca analizezi Verbatim o expresie ca: "Nu ar omora nici o musca."
Este doar o expresie. Insemnand ca persoana e sentimentala, dar evident nu atat de sentimentala incat sa nu fi ucis o insecta in viata ei.
Nimeni nu foloseste expresia asta cu sens propriu, poate doar un om cu probleme de gandire.

"E interesant cum este format creierul uman"
Nu. E interesant cum functioneaza limba romana. Ca poti avea cuvinte si structuri de cuvinte ce au sens conotativ. Ideea de locutiune e interesanta.

Apropo, daca auzi pe cineva ca foloseste expresia "A bate campii." nu inseamna ca se refera efectiv la alergatul pe dealuri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

"Apropo, daca auzi pe cineva ca foloseste expresia "A bate campii." nu inseamna ca se refera efectiv la alergatul pe dealuri."
rolling on the floor
sau la batut cu batul.

| NOname explică (pentru Inferno):

Am dat doar un exemplu, cel mai recent întâlnit. Putea să fie la fel de bine și "sunt un om bun, nu am făcut niciun rău nimănui vreodată", cum se alintă unii. Ideea e tot aia, că autocritica lor e la pământ.

| Inferno a răspuns (pentru NOname):

"Ideea e tot aia, că autocritica lor e la pământ."
De unde stii? Poate chiar nu au facut rau (intentionat) niciunui om, asa cum afirma: "nu am facut rau nimanui"
Si apoi ce legatura ar avea asta cu animalele de care vorbesti?
"uitând se menționeze sau să-şi recunoască măcar sieşi, că a omorât, cel puțin indirect, pe toți cei pe care i-a mâncat și continuă să mănânce."

Ca doar nu te referi la canibalism aici, te referi la animale.
Cineva afirma ca nu a facut rau niciunui om, iar tu spui ca afirmatia e falsa pentru ca el a facut rau unor animale(non-umane)? Nu prea are sens.

Ceva gen:

Eu: Nu am omorat nici o buburuza.
Tu: Minti ipocritule, ai omorat un tantar ieri.

| NOname explică (pentru Inferno):

Înțeleg că le desconsideri pe toate celelalte animale, ele pentru tine nefiind măcar "cineva". Eu nu. Așa că n-ai prea cum să-mi înțelegi ideile, mai ales că mi le tot răstălmăcești.

| Inferno a răspuns (pentru NOname):

Ca sa clarificam, cuvantul "nimeni" poate avea doua semnificatii potrivit dex: "Niciun om" sau "nicio ființă".

Asa ca si afirmatia: Nu am facut rau nimanui." poate avea doua semnificatii la randul ei:

1.) Nu am facut rau niciunui om.
2.) Nu am facut rau niciunei finite vii.

Cea de a doua afirmatie este absolut cretine din moment ce trebuie sa consumam alte finite vii pentru a supravietui.

Asta e motivul pentru care eu am ales prima afirmatie, strict pentru oameni.

Sa inteleg ca tu ai o a treia definitie a cuvantului "niciun" care ignora fiintele vii ce sunt plante?

Si da, pentru mine si pentru cei ce cunosc limba romana cuvantul cineva se aplica doar la oameni:
cinevá pn [At:

atestare(a)
VARLAAM, C. 3832 / V: (înv) cene~, cire~, ~și, (pop) ~șilea / E: cine + va] 1 Un om oarecare (dintre mai mulți) Si: oarecine, careva. 2 O persoană pe care n-o cunoaștem (sau care nu trebuie sau nu vrem să fie numită). 3 (Fam) Un om de valoare.

P.S: De ce eviti sa imi raspunzi la intrebari? Le repet aici.

1.) De unde stii? Poate chiar nu au facut rau (intentionat) niciunui om, asa cum afirma: "nu am facut rau nimanui"
2.) Si apoi ce legatura ar avea asta cu animalele de care vorbesti?

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu vezi ca nici cu chestia asta nu e de acord?
A votat eronat comentariul ala, dovada ca e fix modul in care ar interpreta genul asta de locutiune. laughing

Sincer nici nu ma mai surprinde dupa ce am citit intrebarea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Și eu am ținut cu Nemo, dar nici chiar așa. N-as mânca acum felul ala de peste...nici pe Dori. Sa se facă mai multe filme cu pesti, poate înțeleg toți ca sunt carne buna buna de tot.

| NOname explică (pentru Inferno):

Iar îmi răstălmăcești cuvintele și faci o confuzie gravă între "nimeni" și "nimic", "cineva" si "ceva". Într-o categorie intrăm noi - animalele -, și în cealaltă obiecte neînsuflețite și plantele, cu toate că-s vii. Și chiar aș fi tare curioasă să cunosc acel om, care n-a făcut nimănui niciun rău vreodată. Tu știi vreunul? Numai nu mă lua iar cu "voit"&stuff! Voit sau nevoit e tot răul.

| Inferno a răspuns (pentru NOname):

"Iar îmi răstălmăcești cuvintele"
Ce am rastalmacit?
"faci o confuzie gravă între "nimeni" și "nimic", "cineva" si "ceva"."
Care parte a raspunsului meu te-a facut sa ajungi la concluzia asta?

"Într-o categorie intrăm noi - animalele -, și în cealalta obiecte neînsuflețite și plantele, cu toate că-s vii."
Nu stiu la ce te referi, depinde de criteriul de clasificare la care te raportezi si pe care nu l-ai precizat.

"Și chiar aș fi tare curioasă să cunosc acel om, care n-a făcut nimănui niciun rău vreodată."
Pai tu faci zilnic rau la sute de legume si fructe care sunt finite vii.
Cand spui ca nu ai facut rau la nimeni, prin nimeni se intelge:
NÍMENI pron. neg. (Indică inexistența unei ființe) Niciun om; nicio FIINTA.
Fara a ucide finite vii nu putem trai,deci e absurd sa discutam despre asa ceva.

Oricum nu asta era problema.
"Nimanui" poate insemna fie niciun om,fie nicio fiinta. (vezi DEX)
Ideea e ca atunci cand un om neretardat afirma ca nu a facut rau nimanui, pri nimanui se refera strict la oameni.

Daca e retardat atunci prin "nimanui" se poate referi la toate fiintele, afirmatia fiind evident falsa si lipsita de orice sens. Asta e si motivul pentru care numai un dobitoc ar face o afirmatie cu sensul asta.

Concluzia: Nu am facut rau nimanui. = Nu am facut rau niciunui om.
Atunci cand o zice un om zdravan la cap.

Si de aici si intrebarile mele:
Daca omul afirma ca nu a facut rau la niciun alt om, atunci de ce il iei tu la rost cu ucisul animalelor?
Si mai grav, de ce il acuzi de ipocrizie? Afirmatia lui era strict legata de oameni.

P.S.:
Varianta in care prin "nimanui" intelegi doar animale NU exista.
Conform dex prin nimanui poti sa te raportezi doar la oameni, sau la toate fiintele.

| Gizăz a răspuns:

Iar nu ti-ai luat medicamentele? -)))

| Inferno a răspuns (pentru Gizăz):

Ai idee de cate teste pe animale a fost nevoie pentru a scoate medicamentele alea?

| Gizăz a răspuns (pentru Inferno):

-)))))) Oricum, nu stiu ce se intampla cu ea. Am lipsit o perioada buna, cand m-am intors am gasit-o asa. Veganism-marxist-cultural importat din vest. Ca lumea se rezuma la o bula de bogatasi care nu muncesc fizic si-si permit sa manance numai migdale. laughing) Am schimbat ortodoxismul pe religii laice. Aceeasi Marie, alta palarie. Se manifesta ca un cult religios, parca-i sectanta. Crap de ras! laughing)

| NOname explică (pentru Gizăz):

Dacă empatizarea cu celelalte animale și preocuparea pentru mediul înconjurător și sănătate îți provoacă râsul și reacții de genul, ce spune asta despre tine?

| Gizăz a răspuns (pentru NOname):

Well nu stiu, dar stiu ce spune despre tine: ca ai luat-o in asa hal pe aratura incat nu mai esti in stare sa porti un dialog rational. Din straw man, cherry picking si altele nu vrei sa iesi neam. Cum pot lua in serios o asa fiinta? E mai sanatos sa iei in ras, altfel creste tensiunea pentru toate tampeniile.

| NOname explică (pentru Gizăz):

Da, că prea vii cu dialoguri raționale în ultimul timp. Nici la o întrebare ca asta, de tip "nu că rodiile sunt și ele fructe? de ce cineva ar pretinde că nu sunt?" nu ești în stare să răspunzi.

Atacurile tale vorbesc exclusiv despre tine, my friend, ca și insistența de a te afla unde nu-ți place, se pare. Nu-ți convine întrebarea sau persoana mea, treci peste! Nu ți-am trimis vreo invitație specială în privat, ca să-ți dai cu părerea, cum fac unii. Nu țin pe nimeni aici cu forța. Salut!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

"Nu ți-am trimis vreo invitație în privat, ca să-ți dai cu părerea" Asta ar putea spune despre tine si aia de pe aici care vorbesc despre carne si se trezesc cu un post de al tau in care ii faci criminali, fara pic de bun simt. Nici aia nu ti-au trimit tie vreo invitatie, dar deh, rautate gratuita sa fie oare smug? Desigur ca doare cand altul iti face la fel.

| Inferno a răspuns (pentru Gizăz):

Singura ei problema e ca nu are suficienta putere computationala incat sa traga o concluzie din doua sau ai multe afirmatii complicate. Ea poate intelege doar asertiuni individuale sau silogisme simple.
Asa ca in momentul in care iei o afirmatie pe care a facut-o intr-un raspuns, o combini cu alta si tragi o concluzie nu mai reuseste sa le lege si zice ca ii rastalmacesti ideile.

Asta e. Si eu am avut un calculator care facea numai operatii matematice simple, deci o inteleg perfect.

regis
| regis a răspuns:

Nu cred ca e o greseala generala. Eu si cei din jurul meu nu am considerat nicioadat ca pestele nu ar fi carne, ba dimpotriva, o clasificam ca si carne alba (peste, pui), pentru a o deosebi de carnea rosie (porc, vita).

| NOname explică (pentru regis):

Înseamnă că nu faci parte din categoria celor descriși de mine în întrebare și te felicit.

| Inferno a răspuns (pentru regis):

"Eu si cei din jurul meu nu am considerat nicioadat ca pestele nu ar fi carne"
Normal ca nu. laughing
Insa calitatea ideilor depinde de cercul social pe care il frecventezi.
Acum si la 9 erau cativa care ziceau ca Pamantul ar fi gol si ar contine niste spiridusi aramii.

| regis a răspuns (pentru Inferno):

Nu cred ca e vorba de cercul social. Am prieteni de la tara, prieteni țigani, cu 4 clase, cu 8, cred ca cercul e destul de larg. Poate tine de regiune, nu stiu, cert este ca am fost surprins sa aflu ca unii separa carnea de peste, de aceea nu mi se pare o opinie generala.

| DiannaDi a răspuns:

In religie, se face si dezlegare la peste in anumite perioade ale postului. Asta inseamna ca se poate manca peste in zilele respective si totusi inseamna ca nu-i considerat a fi carne!

| NOname explică (pentru DiannaDi):

Cred că trebuia să termini cu semnul întrebării.

| NOname explică (pentru Kaℓi):

Hehe. Ce de drăgălășenii! Copilul din mine îți foarte mulțumește. kiss

Să știi că n-am uitat, cadoul tău zace de dimineață semi-învelit (și dez între timp), da' e greu, așa că ți-l trântesc în brațe mai spre seară, că oricum o să fii deja la pământ. big grin

| Lucian4 a răspuns:

Ba da raspunsul e evident
Pt ca romanii din clasa de jos si medie nu gandesc cu capul lor, copie tot ce aud in jur, din mediul in care traiesc, nu trece prin filtrul gandirii plus lipsa informarii a piramidei alimentare, acei romani mananca aiurea
Crevetii, stridiile sunt numite fructe datorita formelor mici precum fructel, + este si un marketing culinar

| NOname explică (pentru Lucian4):

"Pt ca romanii din clasa de jos si medie nu gandesc cu capul lor, copie tot ce aud in jur, din mediul in care traiesc, nu trece prin filtrul gandirii plus lipsa informarii"

De aia și sunt atât de mirată, că eroarea asta am întâlnit-o recent la o persoană super cultă și inteligentă, de fel. Că nu cer de unde nu-i, de fel.

"Crevetii, stridiile sunt numite fructe datorita formelor mici precum fructel" - și caracatițele adulte, racii, crabii... tare mici și fructiformi mai sunt...și nici dacă erau, nu era ok să ni se sugereze că-s plante.

| RoCkKiD a răspuns:

O explicatie ar fi ca in acest caz credintele unui popor au denaturat putin anumite concepte printre care si acesta de carne.

O alta explicatie ar fi dinstanta subiectiva dintre noi si respectivul animal. Din cauza ca istoric vorbind, iepurasii, vacile si porcii au trait in proximitatea noastra au dus la un atasament mai crescut fata de acest specii comparativ cu cele acvatice.

In plus, oamenii sunt proiectati sa recunoasca anumite trasaturi ca fiind dragute, mai exact acelea care sunt similare cu belelusii deoarece din cauza inabilitatii lor de a supravietui singuri am evoluat sa simtim compsiune fata de ei si sa ii ajutam, asta ca paranteza. EX: pui de animale dupa care suntem topisi sau chiar obiecte animate incat sa exacerbeze aceste trasaturi.

Aceste trasaturi "dragute" se regasesc mult mai usor la animalele terestre decat la cele acvatice lucru care ne-a usurat munca de a ii distanta simbolic fata de de noi si a ne simti mai mai putin vinovati cand ii facem ciorba sau ii consideram non-carne. happy

| NOname explică (pentru RoCkKiD):

Răspunsul tău, RoCkKiD, e ceva mai aproape de adevăr, cred eu. Are sens (deși, firește, tot nu e bun pe post de scuză).

| RoCkKiD a răspuns (pentru NOname):

Nu incerc sa scuz pe nimeni din mai multe motive. Unul ar fi ca nu am tinut niciodata post si al doilea e ca nu-mi place pestele xD

| NOname explică (pentru RoCkKiD):

Aici m-ai blocat. Chiar nu pricep ce ai încercat să spui, nu văd legătura.

| RoCkKiD a răspuns (pentru NOname):

Am crezut ca te referi la faptul ca incerc sa ii scuz pe cei care fac confuzia. Doar faceam o constare, la rece, facand referire la ambele motive (religios si social) ca nici nu tin post nici nu consum peste xD

| NOname explică (pentru RoCkKiD):

A, nu, vorbeam la modul general, că oricât am căuta, tot nu există scuze plauzibile, doar ceva explicații, poate, de unde se trage și prostia asta.

| georgiana999 a răspuns:

Carnea are acei 12 AminoAcizi esentiali. in peste nu-i gasesti. Persoane care nu mananca carne... nu suporta acei AminoAcizi din proteina provenita de la porc/vita..etc

| NOname explică (pentru georgiana999):

"Carnea are acei 12 AminoAcizi esentiali. in peste nu-i gasesti."

Ești sigură?

"Dintre cei 23 de aminoacizi, 8 sunt considerati esentiali. Acest lucru inseamna ca ei nu pot fi produsi in cantitati suficiente sau nu pot fi produsi deloc de catre organism. De aceea, ei trebuie consumati prin alimentatie. Acesti 8 aminoacizi sunt: izoleucina, leucina, lizina, metionina, fenilalanina, treonina, triptofanul si valina.

Cele mai bune surse de aminoacizi esentiali includ carnea de vita, pui, PESTE, lactatele, proteinele din zer si soia."

Sursa: http://www.despreculturism.ro/lista-aminoacizilor.html

"Persoane care nu mananca carne... nu suporta acei AminoAcizi din proteina provenita de la porc/vita..etc"

Te întreb iar, ești sigură?

Eu nu mănânc carne nu de insuportabilă, la propriu, ce-mi e ca aliment, ci din alte considerente; și sunt mulți ca mine.

| georgiana999 a răspuns (pentru NOname):

Eu stiam ca sunt 22 AA in total dintre care 12 sunt esentiali( adica se afla in alcatuirea proteinelor complete). Multumesc de informare?

| NOname explică (pentru georgiana999):

Cu plăcere.

| georgiana999 a răspuns (pentru NOname):

Care este cel de-al 23lea AA? Ca pe net sau din carte tot 22 o sa vad. ( la cei esentiali, da sunt 8, eu am zis 12 adunandu-i si pe cei ''semi-esentiali care sunt 4 dar se aseamana 80% ).

| georgiana999 a răspuns (pentru NOname):

Acel raspuns l-am dat pentru persoanele care vomita dupa ce au introdus carne, nu pentru cei care vor sa faca o ''fita'' din asta pe motive ca baga aditivi->de asta ai saliva, mucus, HCL, enzime... ca sa omori bacterii.

| NOname explică (pentru georgiana999):

Sunt surse și surse, fiecare sugerând puțin altceva, nici nu știu care sunt mai credibile.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Aminoacid

http://ro.wikipedia.org/wiki/Listă_a_aminoacizilor

http://www.steroizi.ro/......cat-crezi/

| NOname explică (pentru georgiana999):

"Fiță", "aditivi", "salivă", "mucus", "bacterii"...?

M-ai blocat și tu. Nu pricep unde ai vrut să ajungi și care-i relevanța acestui răspuns al tău.

| mihai69 a răspuns:

Da tu când te zbați în colții unui rechin, cum e?

| NOname explică (pentru mihai69):

...și relevanța e...?

| mihai69 a răspuns (pentru NOname):

... că peștele poate mânca din carnea mea - atunci eu de ce nu aș mânca dintr-a lui?!?

| NOname explică (pentru mihai69):

Din N motive, dar nu acesta este subiectul întrebării.

| Cosmin86 a răspuns:

Peste = carne. Cine sustine altceva e un cretin redus mintal, PUNCT.

Daca un prieten mi-ar zice asa ceva, i-as spune simplu: imi pare rau ca am fost prieten cu un asemenea idiot, dar nu o sa mai fiu, valea.

| NOname explică (pentru Cosmin86):

"Daca un prieten mi-ar zice asa ceva, i-as spune simplu: imi pare rau ca am fost prieten cu un asemenea idiot, dar nu o sa mai fiu, valea."

Dacă poți renunța la ei atât de ușor, înseamnă că nici n-ai prieteni. Și nu e ca și cum ai fi perfect, ca să pretinzi perfecțiune. Nimeni nu e perfect. Nu e o greșeală de necorectat și de neiertat, zic eu. A greși e omenește. happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru NOname):

Exact, nu am prieteni idioti happy

La fel cum am renuntati la prietenii care tin cu psd big grin

| NOname explică (pentru Cosmin86):

E, de am fi toți atât de idioți, ca acea persoană, pe care o am în minte!

Sunt convinsă că nici Einstein n-a fost fără scăpări și a fost departe de a fi idiot. happy

| sabin89 a răspuns (pentru Cosmin86):

Da, aşa trebuie procedat: rupt imediat relaţiile de prietenie şi, chiar mai mult, făcut de râs în târg, să-l arate lumea cu degetul.

| Drimmero a răspuns:

Majoritatea cand se gandesc la carne, se gandesc la carne de pui, vita, porc si de aceea uita ca si pestele e construit din carne.

Pestele se consuma cel mai rar dintre tipurile de mai sus si de aceea e si formularea asta. Am mai auzit si eu chestii de genul ' consum doar peste, carnea nu-mi place'.

| NOname explică (pentru Drimmero):

Da, sau enumerări, chiar și pe site-uri, care se vor educative, de tip "pâine, ouă, carne, pește...". laughing

E ca și aia din Dex: "al corpului omenesc și al animalelor". big grin

| Drimmero a răspuns (pentru NOname):

Unora m-am abtinut sa le comentez raspunsul, dar altora nu m-am putut abtine sa nu le adaug un ' pestele ce e?' si apoi primeam un raspuns beton ' are carnea mai slaba, nu se pune'. Mai departe n-are rost sa-mi bat capul.

Oricum, cica a aparut si 'carne artificiala',, cred ca din cauza asta au facut ei confuzia, ce inseamna sa nu ai minimul de informatie...

| Fatamuntilor a răspuns:

Se considera ca pestele e mai sanatos decat carnea altor animale...zic si eu!

| NOname explică (pentru Fatamuntilor):

Chiar dacă considerația asta ar fi corectă, ar schimba ea cu ceva faptul că peștele e un animal și e, printre altele, din carne?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru NOname):

Tot carne este.In postul crestin sunt anumite zile in care sunt,, dezlegari'' la pest

| NOname explică (pentru Fatamuntilor):

Aici da, e posibil să implanteze și religia cu erorile ei niște erori în unele minți. Deja e călduț, mersi.

| Inferno a răspuns:

Nu stiu cu cine discuti tu. Eu nu am auzit pe nimeni pana acum sa sustina ca pestele nu ar fi facut din carne.
Poate doar un copil de 5 ani, cu toate ca si ala cred ca stie.

Când spui ca mananci carne e adevarat ca ai tentati sa te gandesti la un animal terestru, dar cam atat...
De la asta pana la a spune ca in mentalitatea romaneasca pestele e facut din marmelada e cale lunga.

| NOname explică (pentru Inferno):

"Nu stiu cu cine discuti tu. Eu nu am auzit pe nimeni pana acum sa sustina ca pestele nu ar fi facut din carne.

Poate doar un copil de 5 ani, cu toate ca si ala cred ca stie."

Pare-mi-se că nu prea ieși din casă.

| Inferno a răspuns (pentru NOname):

Se pare ca nu prea discut cu persoanele ce au cunostintele si modul de gandire al unui copil de 5 ani.
Se mai pare si ca nu prea vizitez spitalele, asta fiind principalul loc in care am putea gasi indivizii cu retard mintal sever de care vorbesti.

Ca sa clarificam. Sa faci confuzia ca pestele nu e din carne pentru cateva momente si dupa sa admiti ca intr-adevar ai gresit când ti se atrage atentia e destul de normal presupun. Sa zicem.
Sa sustii in mod activ ca pestele nu este din carne e destul de grav. DSM 4 ar trebui sa aiba un diagnostic special pentru treaba asta.

| NOname explică (pentru Inferno):

Dar cum e să deții un intelect mult peste medie, să fii citit din cale afară, ingenios de-a dreptul și tot să afirmi iar și iar, că nu consumi carne, în timp ce mănânci pește și "fructele" de mare? Vezi de unde e șocul meu? Altfel n-aș întreba.

Doar pentru că tu nu ai întâlnit, nu înseamnă că nu sunt cazuri.

Iar de alea de duzină, de tip "reacție la veganism" prin magazine&stuff, că mi-s pățită, nici nu mai vorbesc. Mulți oameni fac greșeala asta fără să conștientizeze că e o greșeală. Unii dintre ei poate se corectează între timp observându-mi întrebarea.

| Inferno a răspuns (pentru NOname):

Nu vad prin ce se concretizeaza intelectul ala peste medie daca e incapabil sa inteleaga ca materia aia ce acopera un peste este carne. Ca doar nu e ectoplasma?

A gresi e omeneste. A persevera in greseli e dovada de prostie.

| NOname explică (pentru Inferno):

Probabil doar nu și-a pus problema vreodată la modul serios. Se întâmplă.

| Hammurabi a răspuns:

Dacă ești vegetarian/vegan nu mănânci proteină animală indiferent de unde provine (carne de mamifer/pește/pasăre, lactate, ouă, etc.) Restul variantelor și combinațiilor sunt nonsensuri din punctul ăsta de vedere.
Din alte puncte de vedere (religie, medical, nutrițional, etc.) combinațiile pot fi nesfârșite, dar e cu totul altă poveste.
Asta e natura umană. Omul are tendința de a-și motiva ceea ce face, chiar și cu motivații absurde. Asta îl ajută pentru că îi creează o falsă stare de împăcare cu sine.

| NOname explică (pentru Hammurabi):

Tind să-ți dau dreptate, Hammurabi, cu accent pe "motivații absurde".

| Donsavas a răspuns:

Cand folosesc cuvantul ''carne'',vor sa indice mancarurile grase si grele,carnea tare,care spre deosebire de peste,fie el si puiul,se digera mai greu. Pestele este mai usor de gatit,mestecat si mancat si are sanse mai mari sa creasca intr-un mediu sanatos decat restul. Asta este. Din pacate, oamenii nu sunt invatati si nu doresc sa adopte un stil de viata vegetarian,tind catre canibalism din ce in ce mai mult si cazuri sunt destule. Toate astea,dupa parerea mea, pornesc de la ideatia ca, noi, animalele, ne putem manca intre noi.

| Lioana a răspuns:

Evident e o greseala de exprimare datorata diferentelor mari de compozitie si de gust intre carnea animalelor terestre si a celor acvatice.

| Clorox a răspuns:

Stiu ce zici... De fiecare data cand aud pe cineva ca zice asta zic doar ''foarte bine pentru tine'' si in mintea mea ma intreb cum pot fi asa de prosti.
E ca si cum ai spune ca nu bei suc, doar cola, nu are sens straight face

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Mi-ai facut pofta de un T-bone pe piatra incinsa consumat impreuna cu un Cabernet Sauvignon si o fata tanara (intre 25 si 30 ani). Yummy!

Răspuns utilizator avertizat
| JackR a răspuns:

Nu comentez subiectul "pestele este carne sau nu", am facut o promisiune pe tema asta si o respect. Dar nu pot sa ma abtin de la a intreba: daca racul, scoicile, sepia, caracatita etc. sunt "fructe de mare", asta inseamna ca veverita, jderul, parsul, marmota etc. sunt "fructe de padure"?

| NOname explică (pentru JackR):

Bună glumă. big grin

| Darkmagic a răspuns:

Nu te-ai saturat de paradoxul asta?
De locuitorii din mediul rural care desconsidera animalele, le violenteaza, nu le tin in casa, etc, constienti fiind ca acestea le asigura totusi banii si hrana, in opozitie cu cei din mediul urban care isi iau un...pet de companie (sau mai multe), le tin in casa, le pupa si-n fund...dar sunt si ei "mancatori de carne", cu diferenta subtila ca mananca hamburgerul, dar nu doresc sa cunoasca vacuta devenita hamburger?
DA, mananc carne, (burger, peste, etc)!
Pe 8 ianuarie am vazut interiorul unui abator...si acum doua zile am reinceput sa mananc carne.
Cum rezolvam asta?
Nu crezi ca e mult mai "adanca" decat a organiza "toururi" turistice prin abatoare?
Am mari dubii ca vei formata vreodata vegani pe TPU, pentru ca TPU merita cu prisosinta orice.
Si agramati, si depresivi de 15 ani...si mancatori de carne.

P.S. M-am simtit ca naiba in cele doua luni de "penitenta", numai si doar emotiile facandu-ma sa cresc vanzarile de paste si iarba, NU "simtitul bine" si "sanatos" din catehismul vegan.

| NOname explică (pentru Darkmagic):

"Nu te-ai saturat de paradoxul asta?"

...și de el, de ce nu?

"M-am simtit ca naiba in cele doua luni de "penitenta", numai si doar emotiile facandu-ma sa cresc vanzarile de paste si iarba, NU "simtitul bine" si "sanatos" din catehismul vegan."

Doar cu paste și iarbă...nici nu mă miră. big grin

Să mă anunți dacă vei fi curios vreodată să descoperi oceanul de treburi comestibile și sănătoase, care nu implică torturarea și uciderea unor animale.

...și da, dacă abatoarele nu ar fi niște tabuuri bine ascunse, probabil mai toți am deveni cel puțin vegetarieni.

Bun, acum că am lămurit toate astea, poate o să binevoiești să-mi răspunzi și la întrebare.

| DaniTDCI a răspuns:

Unii gandesc ca e altcumva carnea de peste fata de cea normala

| Samariteanul a răspuns:

Te stresezi prea mult cu intrebari neimportante.(parerea mea)

| NOname explică (pentru Samariteanul):

Nici asta nu era întrebarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Binenteles ca este tot carne, eu mananc carne de fel de 2 ori pe saptãmânã, fac asta doar pentru sãnãtate nu pentru animale, deoarece Oricum e mort acel animal dacã il mananc eu, nu il manancã altul... Oricum rasa umana tot va consuma carne animalã nu o sa disparã acest obicei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai avem doar o problema de limbaj popular.
Cred ca are simpla treaba cu faptul ca se evita carnea de "consum general" (adica alea trei tipuri populare), de aici "fitosenia" cu "fructe de mare" sau ca pestele e vreo carne cu fier, fosfor si potasiu ceva mai selecta.

Venind vorba de asta, n-am mai mancat peste de ceva timp si mi-e pofta. Cum te simti ca ma ai pe constiinta acum?

Nu poti sa te rezumi la postari cu orez, morcov, busuioc, ceapa, rucola. ghimbir, hrisca intr-un ceva cuscus?

Faci propaganda in sens invers si nu-ti dai seama. Rusine! Faci veganii de ras!batting eyelashes
Aoleu, dar daca tu cumva ai mancat fructe de mare din curiozitate, poate erau tot alimente vegane? Abia dupa aia te-ai uitat in DEX si pe Wikipedia!? Tradatoareo de natura!

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Haha.

Bun, deci am ajuns și la "carnea de consum general". Nu cred că ăștia cu eroare de pe la noi ar afirma că nu mănâncă carne, dacă ar fi nevoiți să mănânce carne de pisică sau câine. Și nu intră nici ea, cu excepția țărilor asiatice, la "carnea de consum general".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti incalcai principiile vegane daca nu adaugai si partea spirituala si profunda de la sfarsit,cu inumanitatea oamenilor ce ucid si "desconsidera" fructele de mare, nu?
Cat despre intrebarea ta(excluzand influentele vegane), nu ai sa auzi oameni cu un nivel minim de educatie, care sa spuna ca nu mananca carne, dar sa admita ca mananca peste.Confuzia se poate produce eventual din cauza faptului ca majoritatea carnii pe care o consumam provine de la mamifere.Si influentele religioase ar putea constitui un motiv(dezlegarile de la peste).

| NOname explică (pentru anonim_4396):

"nu ai sa auzi oameni cu un nivel minim de educatie, care sa spuna ca nu mananca carne, dar sa admita ca mananca peste"

Nu, zău. Ți-aș prezenta un caz concret, dar chiar n-aș vrea să o dau pe acea persoană drept anti-exemplu, căci are nenumărate calități și merită mai mult apreciată pentru ele, decât criticată pentru scăpări. Ideea e că există.

Iar cu influențele religioase, cred că ai nimerit-o.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mno ce idee trebuie, este o greseala si gata. nu trebuie facuta mare filozofie in jurul ei.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Ok, că e o greșeală nu e nicio taină, dar de ce prinde așa grozav la oameni și persistentă ca nebuna? De ce, dacă conștientizăm că e o treabă lipsită de noimă, nu ne-am descotorosit încă de ea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

S-a propagat pentru ca oamenii nu erau foarte exacti cand spuneau ca nu mananca carne - poate unii nu sunt inca - ei mancau inca peste, de aici vine si intrebarea: Nici peste?
Nu pot fi toti chiar asa prosti, probabil este un motiv. Oricum nu intereseaza pe nimeni cu adevarat daca mananci inca peste sau nu. Fii serioasa, cat de mult sa conteze?!

| NOname explică (pentru anonim_4396):

E, contează, mai ales pentru pești.

Dar mai mult mă interesa aia cu "nu mănânc carne", când de fapt o mănânci. Care-i faza?
Sau unii poate folosesc replica asta, doar pentru că li se pare cool? Zic și eu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Mie nu-mi pare nimic cool in a nu manca carne. E mai cool sa mananci orice fel de carne, insecte etc, macar ca si incercare. In fine, e plina lumea de oameni cool, nu ma numar printre ei, nu cred ca am cum sa explic anumite lucruri. Sincer sa fiu nu prea inteleg nici "moda" asta cu vegan, raw vegan etc. Nu e vina mea ca strabunii nostri s-au apucat de vanat si apoi de mancat ce vanau, s-au facut deja mutatii genetice probabil din cauza asta, se fac iar pentru unii din cauza veganismului etc, treaba fiecaruia.
Nu ma confrunt cu genul asta de conversatie pentru ca nu sunt pus in situatia asta si nici nu intreb pe altii ce manaca pentru ca nu ma intereseaza.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Cum ai reușit să te faci centru' discuției...doar tu știi. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Simplu, imi vad de treaba mea. e o chestie general valabila atunci cand iti vezi de treaba ta, spre deosebire de altii.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Tare adecvat ai mai fi, dacă întrebarea ar fi despre tine. big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

"Aveți vreo idee?" Implica o parere personala, nu doar materiale plictisitoare la care nu se uita mare parte din utilizatori. Ai o fire ciudata, daca ma apucam sa-i injur pe cei care mananca carne, inclusiv peste si pe cei care nu se exprima corect as fi fost ceva mai adecvat. Las-o balta! Pestilor de mila nu le plang, de exprimarea altora nu ma iau, iar de insistentele tale voi sta frumos in coltul meu cu laptopul in brate si ma voi distra cat voi dori.
Va trebui sa traiesti cu asta.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

""Aveți vreo idee?" Implică o părere personală"

Da, o părere personală, dar nu despre ce faci, dregi și mănânci tu. big grin

Iar de înjurat departe mi-e gândul, dar e interesant că ți-a trecut ție prin cap. Răbufnirile astea de-ale tale spun multe despre tine. Eu doar te îmbrățișez cu drag, că ești uman. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

"Da, o părere personală, dar nu despre ce faci, dregi și mănânci tu. " Si ce anume am zis ca fac, dreg si mananc?
As prefera sa raman neimbratisat, nu ne cunoastem sa ne permitem imbratisari asa de repede... daca tot interpretam tot in modul care ne convine si atat de amanuntit. Wow, as putea chiar sa spun sa nu te mai dai mine. Interesanta abordarea asta in care ai dus "conversatia".
Bine draga, Vai Via sanatoasa!

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Cum dorești. Am vrut doar să te înmoi puțin, să nu mai fii atât de rigid și țepos.

Râdem, glumim, nu dau nimănui în cap. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aoleo dar numai intrebari de-astea pui lasa-ne sa mancam ce vrem e ca si cand te-ai duce la un fumator ba iti arde plamanii dar tu nu stii ca a devenit obicei pentru el... Acum daca vin si eu cu dileme precum: "de ce toti jucatorii de Minecraft sunt copii care injura si cei de Terraria sunt 14+ si au content de calitate?" imi voi punea pe prea multi in cap in raspunsuri. Exact asta faci si tu chiar acum... pui 2 triburi la bataie si contrazis intre ele!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cauza mass-media si spiritului de turma. Tu esti inteligent si te informezi dar 100% sigur cei care se uita pe net pe pagini fake sau la televizor nu au habar nici ce e aia logica...

| Iunix a răspuns:

Cei care "nu mănâncă carne, dar mănâncă peşte " nu o fac neapărat din dragoste față de animale ci doar pentru propria lor sănătate considerând că peştele ar avea o carne mai sănătoasă.

| NOname explică (pentru Iunix):

Din nou, care-i relevanța? Peștele încetează să fie din carne?