NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Am o dilemă. Mulți spun "nu mănânc carne, dar mănânc pește". Peștele nu tot din carne e făcut? Nu e animal cumva?
"CÁRNE, (2) cărnuri, s. f. 1. Țesutul muscular al corpului omenesc și al animalelor împreună cu țesuturile moi la care aderă."
http://dexonline.ro/definitie/carne
Mă rog, acel "și" acolo e dubios, dar în fine.
"Peștele este un animal vertebrat, craniat, ce trăiește în mediu acvatic."
http://ro.wikipedia.org/wiki/Pește
Cum de s-a strecurat în mentalitatea românească și nu numai, în subconștientul colectiv, greșeala asta de logică? De ce, de exemplu, când spui, că nu consumi carne, deseori ești întrebat dacă nu consumi nici pește? Răspunsul nu ar trebui să fie evident oare? Și cum se poate spune cu o conștiință împăcată "nu mănânc carne", în timp ce ucizi, prepari și manânci un pește (care se zbătea și el cândva, vrând să trăiască), "fructele de mare" (ce denumire batjocoritoare, perversă le-am ales și lor, ca să le desconsiderăm cu totul, să le facem în mintea noastră numai bune de mâncat)? De unde percepția asta, că nu tot din carne sunt făcute, că nu contează, că nu se pun? Aveți vreo idee?

151 răspunsuri:
| m1dn1gh7 a răspuns:

Parerea mea (strict referitoare la intrebare), astia care nu consuma carne, dar se indoapa de pui si peste sau chiar fructe de mare, si ele au viata, sunt niste fake vegans care nu prea stiu o iota despre subiectul asta, dar cand merg in vizita la cineva, sa fie cu stea in frunte ca se murdaresc cu carnea de porc, dar cea de peste ii purifica.

| Arthiom a răspuns:

Eu personal nu am auzit de confuzia asta, la mine si cel putin in cercul de persoane prin care ma invart, nu exista. Daca e animal automat e din carne, si omul la fel punct.
Asta mi se pare genul de prostie pe care l-ar spune un nutritionist care a absolvit ce a studiat el sau n-a studiat pe baza de spaga.

| mihaicelsfant a răspuns:

Daca Hristos a mancat peste. ne luam dupa cristilaughing

| Xdreaper21 a răspuns:

Sunt oameni care nu sunt vegetarieni si spun asta matuja mea nu mananca carne ca ii face rau dar mananca peste deoarece nu ii face rau
Stii?
Cu fructele de mare cred ca exagerezi cu pervers poate prostesc dar nu pervers

| NOname explică (pentru Xdreaper21):

Denaturat, na!

"matuja mea nu mananca carne ca ii face rau dar mananca peste deoarece nu ii face rau"

Exact despre ce vorbeam în întrebare. Cum poți să spui "nu mănâncă carne", când mănâncă pește? E un nonsens. Am explicat deja de ce.

| NOname explică (pentru Xdreaper21):

...mai ales când există expresiile "carne de porc", "carne de vită", "carne de pasăre", "carne de pește", care fac treburile astea și mai evidente.

| tudorvolcano a răspuns:

Este factorul religios. În post nu se mănâncă decât pește în zilele în care se dezleagă la pește ca o formă de mângâiere pentru efortul credinciosului.
Se dezleagă deoarece „ἸΧΘΥΣ" în greacă, care înseamnă pește, se referă și la inițialele expresiei „Ἰησοῦς Χριστός, Θεοῦ Υἱός, Σωτήρ", care înseamnă „Iisus Hristos, Fiul Lui Dumnezeu, Mântuitorul".
Iar concepția de a distinge peștele de restul cărnurilor în popor mai vine și de la faptul că peștii sunt animale marine, mai puțin similare cu noi ca păsările sau mamiferele.
Este o tendință spre a avea mai multă compătimire către ceva mai similar cu tine.

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Aveţi atâtea explicaţii şi nimic, de fapt răspunsul e simplu, peştele nu are sânge, aşadar tot ce e carne cu sânge, în prealabil animalele sunt "de dulce", în schimb peştele aş tinde să spun că e "graniţa" dintre acel "de dulce" şi "post".

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Da asta cu fructele de mare m-a uimit si pe mine: mai demult, cand ma jucam triador Romania- bun jocu - mi s-a pus intrebarea: " care dintre urmatoarele nu sunt fructe de mare - si apropo, toate variantele contineau animale marine - CULMEA!

| NOname explică (pentru r3r3r3r3r3r3):

Da, aiurea rău.

| AwGenetix a răspuns:

Probabil, logica de care amintesti mai sus, deriva din faptul ca pestele, nu simte durerea. In medie, oamenii care nu consuma carne, nu este din cauza ca sunt vegetarieni precum Vaca. Sunt mofturi sau tertipuri, bazate pe durerea animalului la taiere, sau energiile negative ramase in cadavru. Nu stiu exact cat e de bine sau rau, lipsa consumului de carne, nu se discuta asta, dar posibil ca de aici provine mentalitatea ca pestele nu e carne.

In alte cuvinte, noi, ceilalti care mancam carne, stim si intelegem de ce voi, Vegetarienii nu consumati. Pur si simplu, credem ca stiti, ca Pestele nu simte durere. De fapt, nu simte nimic. Nu doar durerea.

Iti reamintesc doar atat. Viata este o lupta. Daca nu-l mananci tu, te mananca El. Si inca ceva. Nu eu am facut natura asa. Asa ca nu te uita stramb la mine. Iti prezint doar, situatia.

| NOname explică (pentru AwGenetix):

Cred că perspectiva ta ar merita îmbunătățită. :)

http://veganipentruanimale.com/......-pasarile/

http://www.9am.ro/......rerea.html

Până și un articol mai aiurea afirmă asta: "pește osos posedă cu siguranță nociceptori simpli și prezintă acele reacții energice la răniri și alte intervenții".

Sursa: http://topfiltermedia.com/blog/stiri/durerea-suferinta-pesti/

Lista de pești osoși: http://www.scientia.ro/......si-13.html

Plus, orice pește ar prefera să înoate în apă, în mediul lui natural, în loc să se zbată la mal, murind încet (ție tare mult îți place să fii forțat să respiri sub apă? cum e senzația aia când n-ai aer, când te sufoci, te îneci? poate dureroasă nu e, dar e al naibii de neplăcută, este? e, așa e și pentru pești. simt și ei spaima, stresul, neputința, disconfortul...)

Iar chiar dacă peștii nu ar simți absolut nimic, așa cum pretinzi tu, tot nu ar fi fair-play să îi omorâm, mai ales că ne putem permite, nu avem nevoie de aceste crime pentru supraviețuire (ca în cazul animalelor carnivore).

Nimeni nu are dreptul să ia viața nimănui, decât poate cu acordul celui vizat. Dacă aș veni, ți-aș anestezia (să nu simtă durere) și ți-aș omorî familia, probabil nu ți s-ar părea ok. E, așa e și cu restul animalelor. Nu suntem mai presus decât ele. Toți merităm un loc'șor al nostru sub Soare (sau sub apă). :)

Zi și tu, nu e mai frumos așa?

"stăteam lungită fără niciun chef pe şezlongul ăla în Orient Bay când l-am văzut. era trecut de 60 de ani, poate. traversa golful zâmbind – un zîmbet Duchenne, desigur. avea în mână o pungă cu pâine şi în jur zeci de peşti, care îl urmau, de parcă ar fi fost dresaţi. angel fish, mi-a zis, când m-am apropiat să-l pozez. I don’t eat ‘em, I feed ‘em. they’re ma pets. îi lua în mână. peştii-îngeraşi se lăsau prinşi. îi pupa în bot, îi mângâia. come babies, come. şi îl urmau, aşa, prin apă. se plimba cu bancul de peştişori după el de-a lungul falezei. era fericit.

în fiecare seară trecea pe la terasele de pe plajă. aduna pâinea rămasă. nu o mânca. nu cred că el mânca aşa de bine pe cât îşi hrănea peştii. m-a lăsat şi pe mine să îi hrănesc. îngeraşii s-au apropiat, au ciugulit şi au fugit înapoi, la el, la negrul cu peştii. omul fericit cu atît de puţin. m-am întors pe şezlong. mi-era ruşine."

Sursa: http://petronelarotar.ro/insula-din-ziua-de-ieri/

Ce splendoare de om, este? :)

| AwGenetix a răspuns (pentru NOname):

Mi-as dori sa comentezi putin legat de intrebarea. Daca tu ai fi intr-un ocean, pestele te-ar manca?
Sper sa nu te astepti, sa le pese de tine...

Iti repet, viata este o lupta. Animalele au inteles asta, oamenii se indeparteaza in lumea viselor lor.

| NOname explică (pentru AwGenetix):

Partea nasoală e, că ai impresia, că deții capacitatea de a raționa și de a empatiza a unui pește. Dar dacă tot insiști, nici nu o să te contrazic.

| AwGenetix a răspuns (pentru NOname):

Intr-adevar, nu pot sti exact eu personal daca ei simt durerea sau nu. adevarat ca am vazut pesti in acvariu pe jumatate mancai de alti pesti, si nu pareau sa fie foarte afectati, sau cel putin eu daca as avea corpul pe jumatate, nu m-as zduncina ca ei sa manance. poate ca simt durerea, dar se manifesta diferit, daca vrei Tu sa spunem si-asa.

totusi, animalele se mananca intre ele, asta inseamna practic Viata. Ierbivorele nu o fac, pentru ca sistemul lor digestiv nu le permite, in rest...nu cred ca ar avea o problema, sa manance. faptul ca omul isi propune sa nu mai ucida, foarte bine. dar nesemnificativ totodata pentru Viata.

apropo: imi pare rau, daca te dezamagesc, dar iti repet. viata pe terra, nu am facut-o eu. asa am gasit-o.

| NOname explică (pentru AwGenetix):

Omul are de ales, alții nu prea. Are atât capacitate mintală pentru asta, cât și toate mijloacele posibile în lumea noastră modernă.

| AwGenetix a răspuns (pentru NOname):

Si in afara de propria logica si constiinta (umana), la ce bun sa mananci paie in loc sa vanezi la fel ca leul, etc?

In fine, un vechi subiect controversat. La fel ca infatisarea noastra. Masele de vegetarian, si ochi de carnivor...

| Ax3LdeV a răspuns:

"Nu mananc carne mananc peste" este o mentaliate mai veche as crede ca religia are influenta in a gandi astfel.

| NOname explică (pentru Ax3LdeV):

Da, probabil. happy

| iAMVi a răspuns:

Pai totul tine de ignoranta fiecaruia, trebuie sa fii destul de prost sa te consideri vegetarian si sa te rupi in doua cu peste considerand ca nu ai consumat carne.
Sau cine e vegetarian, sa nu mai manace nici oua si nici lapte ca tot de origine animala sunt...

| FoundYouLover a răspuns:

Poate nu au vreo problema morala cu consumul de carne in general, problema lor legata de carne poate tine de faptul ca in general carnea ii ingrasa, exceptand carnea de peste pentru ca este mai slaba si mai sanatoasa, cred ca de-aia mananca peste dar nu si alte feluri de carne, parerea mea.

| NOname explică (pentru FoundYouLover):

Nu prea are logică. Având sau neavând problema morală, carnea tot carne rămâne.

| costinvlad a răspuns:

Ei nu stiu Biologie, nici logica n-au si nici Romana nu stiu. In plus, pestele este o carne de calitate mai buna. Ei spune ca nu mananca carne deoarece ei zic ca logic Carnea trebuie sa fie mare, nu mica.

| xByte a răspuns:

"ca sa le desconsideram cu totul, sa le facem in mintea noastra numai bune de mancat"
-Exact de aici a pornit perceptia asta, si a fost conturata in asa fel incat pana si cei mai milosi/empatici oameni sa manance fara sa gandeasca prea mult inainte.

| NOname explică (pentru xByte):

Noroc că cei mai miloși/empatici totuși gândesc.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru xByte):

Mai, eu nu zic sa nu mancam, carnea e buna, ne da mai multa putere ca planele, ne coloreaza pielea si are o multime de proteine si nici biblia n-o interzice (cu toate ca face si exceptii de unele animale ) caci ar fi fost culmea ca evreii sa-si faca jertfe pentru pacat ca sa-si spele pacatul, comitand un alt pacat. N-as vrea sa fac discriminare si sa fiu criticat dar n-ati vazut cum sunt vegetarienii de albi ca varul si slabi?

| NOname explică (pentru r3r3r3r3r3r3):

Câți vegetarieni ai văzut la viața ta? laughing

"caci ar fi fost culmea ca evreii sa-si faca jertfe pentru pacat ca sa-si spele pacatul, comitand un alt pacat"

...și chiar e. culmea.

Cât de religios trebuie să fie cineva, ca să nu-și dea seama, că să facă altora ceea ce nu i-ar plăcea să i se facă lui (să-i priveze de libertate, să-i tortureze, să-i omoare) nu este ok?

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru NOname):

Eu eram de acord cu tine si nu vreau sa intru in detalii, bine?

| NOname explică (pentru r3r3r3r3r3r3):

Bine, deși ai cam intrat. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| DanielDanny a răspuns:

Poate din cauza zilelor de post in care se mananca doar peste... Poate asa au ajuns oamenii in dealungul sutelor poate miilor de ani sa creada ca pestele nu e carne.

| pisicutaadorabila a răspuns:

Pai se spune ca pestele este mai sanatos decat carnea de pui sau de la alt animal, cand zici carne te referi la pui, vita, curcan, etc, iar deoarece pestele nu ingrasa sau pur si simplu nu traieste in acelasi mediu cu curcanii, vitele, puii este cumva diferentiat de acestea prin faptul ca nu este inclus in categoria carnii.

| prettywomen a răspuns:

Multi spun ca nu doresc sa manance carne ca ingrasa insa nu este adevarat, sunt sute de articole care spun ca este un mit carnea nu ingrasa doar ne ofera vitamine, intr-adevar nu trebuie sa exageram pentru ca se depune..In ceia ce piveste pestele, multi il mananca pentru ca ajuta la gandire.

| NOname explică (pentru prettywomen):

Nu asta am întrebat.

| alina996 a răspuns:

Efectiv exista mai multe tipuri de vegetarieni :aia care mananca doar fructe si legume, apoi lacto vegetarienii, lacto-ovo-vegetarienii si, in final, lacto-ovo-pesco-vegetarieni (adica cei care nu mananca carne de animal terestru, ci de peste). Probabil oamenii de asta intreaba (stiu ça e o tampenie exprimarea noastra, a romanilor)

| NOname explică (pentru alina996):

Ăia cu "lacto-ovo-pesco vegetarian" sunt doar niște ipocriți, care și-au tras o etichetă, care să dea, cred ei, bine. E ca și cum m-aș numi "porco-vegetariană". Ce vegetarianism mai e și ăla?

Oricum, persoana, la care mă refeream în mod special, nu își spune "vegetariană" neapărat, doar afirmă că nu mănâncă carne, cu toate că mănâncă animalele acvatice, din carne și ele.
Mă rog, probabil doar nu și-a pus vreodată problema la modul serios și a preluat expresia asta de la alții, lăsând-o pe autopilot (cum o aud și pe bunica mea în vreo zi de post, de exemplu: "astăzi nu mănânc carne" și apoi o găsesc mâncând pește, iar când ii atrag atenția, ea: "a, peștele e voie". na, ce să-i mai zici? că-i bătrână și ea, atât știe).

| alina996 a răspuns (pentru NOname):

Daca esti lacto ovo pesco vegetarian nu inseamna ca esti ipocrit, ci ça vrei un stil de viata mai sanatos! Carnea de animal terestru e mult mai daunatoare organismului decat cea de peste si de aceea ei elimina o parte din carne... nu pricep ce ai cu acesti oameni, adica eu cred ça acele persoane sunt cele mai sanatoase din punct de vedere alimentar.

| NOname explică (pentru alina996):

Crezi prost. happy

N-am afirmat că nu e bine că astfel de oameni nu consumă măcar animalele terestre - tot e ceva -, ci că e aiurea să se numească vegetarieni de vreun fel, pentru că vegetarianismul presupune neconsumarea cărnii.

| GDana a răspuns:

Din cate stiu eu, chestia asta se trage din crestinism, cand Iisus Hristos a multiplicat painea si pestele. Se zice ca Iisus a hranit 5000 de oameni multiplicand 5 paini si doi pesti. Spre exemplu, calugarii si maicile, chiar daca nu este zi de post, nu au voie sa manance altfel de carne, decat cea de peste.

| NOname explică (pentru GDana):

Săracii pești. Cu ce au mai greșit și ei?...