| CrazyKiddd a întrebat:

Bun...deci sunt a 8 a si vreau sa dau la un liceul cu profil-stiinte ale naturii, dar mi-e teama...Mi-e teama de schimbare, de profesorii pe care ii voi intalni etc.Acum,sunt la Waldorf unde toti profesorii sunt prietenosi si zambesc, nu sunt falsi si sunt obisnuit cu sistemul asta. Oare ma voi adapta in alta parte? Eu sunt si mai timid

1 răspuns:
| Annehappy a răspuns:

Sti, este normal sa-ti fie teama. Urmeaza ceva nou pentru tine, asa eram si eu... Clasa a 9 este cea mai grea si vei crede ca nu ai prieteni sau vei avea impresia ca profesorii te discrimineaza. Nu, nu-i asa... Este vorba de un schimb de experienta. Scoala generala era un inceut, dar aici in liceu este momentul maturizarii. Clasa a 10 a va fi cea mai frumoasa. Abia atunci vei realiza care colegi iti pot fi prieteni si care nu. Clasa a 9 a este un fel de -perioada de proba-, dar asa te vei descoperi si pe tine. AI incredere in tine si cu siguranta vei castiga multe amintiri frumoase din liceu.