| Saturnslover a întrebat:

Am proba orala a olimpiadei de engleza intr-o saptamana. Aveti niste sfaturi? Sunt foarte stresata. Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Sunt foarte stresata"

elimină cauza stresului - care o fi aia?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se numește focusare.
Stresul te focusează pe eșec.
Știi care este cea mai mare problemă pentru piloții de cursă?
Ei asta învață prima dată de la profii lor.
Să te concentrezi la drumul din fața ta, nu la zidul din stânga sau șanțul din dreapta. Dacă te concentrezi la ele, vei ajunge în ele, indiferent cât de bine ții volanul în mână.
Aveam colegi de facultate, eram la cerc științific. Acolo nu punea nimeni note, veneai de bună voie. Nu erau calculatoare de buzunar, dacă cu rezultatul unei măsurători aveai de făcut o înmulțire, o făceai cu mâna.
De obicei operație aritmetică făcută cui mâna o repeți să fii sigur că nu ai greșit. Așa făceam toți înafară de Olaru. Acum predă fizică la colegiul Sf. Petru în rai.
El nu verifica niciodată. Tu de ce nu verifici?
- Nu am nevoie. Eu mă focusez să nu greșesc.
Voi care v-ați obișnuit să verificați, nu vă pasă.
Mai este o anecdotă din artele marțiale.
Un elev nu era în stare să treacă o punte fără balustradă laterală.
Apoi trece un orb, care pipăia doar puntea cu un băț.
Ce a învățat elevul de la această scenă.
Orbul se focusa pe trecere.
El când nu putea trecere se focusa pe cădere.
Dta la fel. Vrei să câștigi olimpiada?
Focusează-te pe prermiul 1.
Crezi că ceilalți care vin, nu sunt și ei stresați?
La știință egală învinge cel mai calm. Și la arte marțiale și la olimpiada de frangleză.
Tu vei învinge.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Daca iei 1 la olimpiada ce o sa pierzi?
daca raspunsul e nimic (in afara de timp, evident)
atunci de ce esti stresata?
just fock it big grin