| racer_8160 a întrebat:

care stii ce ii ala camp lexico-semantic

Răspuns Câştigător
| DoarOana a răspuns:

Campul lexico semantic e tot una cu cuvintele semantice.
Exemplu
pentru cuvantul scoala: creta, profesori, elevi, tabla, catreda, etc

Definitia: Câmpul lexico-semantic constituie o clasă de cuvinte reunite prin componente de sens comune, dar între care se stabilesc diferenţe (opoziţii) semantice. (sursa definitie: internet)
Pa, pa

7 răspunsuri:
| lovem3 a răspuns:

Câmpul lexico-semantic constituie o clasă de cuvinte reunite prin componente de sens comune, dar între care se stabilesc diferenţe (opoziţii) semantice.

De exemplu, a striga este corelat cu a vorbi, amândouă desemnând „sunete articulate" emise cu „diferenţe de intensitate" în schimb a răcni, a rage, desemnează „sunete nearticulate", „emise cu intensitate mare".

| dianaaelena a răspuns:

Câmpul este o clasă relativ deschisă, alcătuită riguros de specialişti şi, în mod aproximativ, de vorbitorii obişnuiţi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care apartine aceluias grup, cum ar fi:
SCOALA - elev, profesor, tabla, creta, banca, scaun, fereastra, laborator, ETC

cel putin asa cred

| racer_8160 explică:

Pai trebuie sa dau 3 termeni din campul lexico-semantic al cuvantului conflict si nu stiu ce inseamna

| kata100 a răspuns:

Campul lexical?

| racer_8160 explică:

Pai trebuie sa dau 3 cuvinte din campul lexico semantic al cuvantului conflict si nu stiu ce inseamna camp lexico semnatic

| racer_8160 explică:

Multumesc