| NICKSOOO a întrebat:

Care este diferenta intre camp lexical si camp semantic? Vreau si exemple.

19 răspunsuri:
| MyWorld a răspuns:

Exemplu camp lexical:
"copac"-> pom, arbust, etc...
Exemplu camp semantic:
"copac"-> frunze, crengi, crengutze, fructe, etc...
Campul lexical reprezinta sinonimele unui cuvant, iar campul semantic reprezinta ceea ce am exemplificat eu big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru MyWorld):

...nu mai vorbi prostii, campul lexical este de genul : frunza - infrunzit, reinfrunzit, neinfrunzit, frunzisoara, frunzulita... iar campul semantic este la fel ca familia lexicala, gen : copac - frunze, crengi, fruncte, abrust

| Seiran a răspuns:

Buna~!
Campul lexical cuprinde cuvinte care sunt formate cu prefixe si/sau sufixe de la cuvantul de baza.
Sa luam cuvantul 'curat'. Campul lexical al acestuia: curăţenie,necurat, a curăţa, curăţel etc.
Campul semantic este format din cuvinte care au legatura cu cuvantul dat.Sa luăm cuvântul 'carte'. Campul semantic al acestuia: copertă,file, pagini, cotor etc.
Sper că te-am ajutat~! ^__^

| AndyNarutoShinobi a răspuns (pentru Seiran):

Cel format cu prefixe si sufixe este familie lexicala straight face

| Seiran a răspuns:

@Vendi
Da,ai dreptate.Toti ne-am pierdut la asta laughing

| SMaricel a răspuns:

Camp lexical-copil,copilarie,copilaresc,copilandru etc
camp semantic:pix, stilou, creion.etc

| Kata_KatalynutsSa_1997 a răspuns (pentru SMaricel):

"Campul lexical" pe care l-ai scris tu acolo e familia lexicala

| AndyNarutoShinobi a răspuns (pentru SMaricel):

Ala cu copil, copilarie, copilaresc, copilandru e FAMILIE lexicala straight face

| romrem a răspuns (pentru SMaricel):

Ce ai spus tu la camp lexical este de fapt familia lexicala.

| Zapacitaaaa a răspuns:

Câmpul lexical cuprinde toate cuvintele care aparţin aceluiaşi domeniu. Ex: carte: file, pagini, copertă, literă etc
Câmpul semantic constituie o clasă de cuvinte reunite prin componente de sens comune, dar între care se stabilesc diferenţe. De ex: nume de rudenie, nume de culori, denumirile animalelor salbatice
Sper ca ti-am fost de folos :*

| Frankun a răspuns:

Intr-o alta ordine de idei, campul lexical este acelasi cu campul semantic ( campul lexico-semantic), adica obiecte care sa apartina aceluiasi domeniu.
De exemplu campul lexico-semantic al substantivului natura : animale, copaci, ape, munti, flori etc.

| Andra2012 a răspuns:

Campul lexical scoala scolar scolit etc.
campul semantic scoala elev profesor caiet etc

| 苹果汤 a răspuns:

Nu este nici o diferenta campul lexical inseamna cuvintele din acelasi domeniu si campul lexico-semantic inseamna la fel.

| alexutzu28032002 a răspuns:

Din cate stiu eu nu exista vreo diferenta intre camp lexical si camp semantic. Ceea ce au zis ceilalti la camp lexical este de fapt familia lexicala a unui cuvant.
Campul lexical sau campul semantic se refera la lucruri care apartin unui anumit cuvant.
Exemplu:profesor-catedra, catalog, cancelarie etc.

| hihihihi a răspuns:

Pai, eu stiu ca familia lexicala este asta: scoala, scolar, scolarita, scolit, iar campul lexical este asta: scoala, note, teme, catalog, elevi... sper ca ai inteles.

| Flutur_Leonard-Marian_1995 a răspuns (pentru hihihihi):

Esti

| andrei062001 a răspuns (pentru hihihihi):

Taci hihihi ca esti obosit, ai spus o mare prostie.

| Ciausu_Adelina_1997 a răspuns:

Câmpul lexical cuprinde toate cuvintele care aparţin aceluiaşi domeniu. Ex: carte: file, pagini, copertă, literă etc
Câmpul semantic constituie o clasă de cuvinte reunite prin componente de sens comune, dar între care se stabilesc diferenţe

| Gabriel_Ivanciu_1996 a răspuns:

Numeste tipul rimei si al ritmului