| Dizzydizz a întrebat:

Spuneti-mi, va rog, care sunt marcile eului liric?

Răspuns Câştigător
| justdanceklihkuugiuhb a răspuns:

-verbele si pronumele la persoana I si a II a
-figuri de stil
-imagini artistice
-sentimentele autorului

47 răspunsuri:
| Baros_Madalina_1989 a răspuns:

Vb si pron la pers I

| MaryaBlonda a răspuns:

-verbele si pronulmele la persoana I si a II a
-figuri de stil
-imagini artistice
-sentimentele autorului

| StefanCris a răspuns:

Niciodata eul liric nu este prezent prin figurile de stil si imaginile artistice, acesta este procedeul artistic, prin care autorul isi exprima sentimenetele, si este doar o trasatura a genului liric! si sentimentele(vazusem mai jos) sunt tot o trasatura a genului liric, nu o marca a eului liric, eul liric sa regaseste prin:verbe, pronume si adjective pronominale de persoana | singular; verbe, pronume si adjective pronominale de persoana a ||-a singular, verbe la modul imperativ, substantive in vocativ, interjectii exclamative.Aceastea sunt marcile eului liric.

| AnaAnusca38 a răspuns:

Recunoastem eul liric dupa :
-pron.pers.
-forme accentuate si neaccentuate la pers 1
-verbe la pers 1
-interjectii exclamativa
-subst. la interogativ

| EniGma_7025 a răspuns:

Discursul poetic identifica marci ale subiectivitatii, clasificate de Rodica Zafiu (2000) in patru categorii, identificabile si operante in receptarea textului poetic:

a) marcile circumstantelor spatio-temporale, "sistemul deictic, care ancoreaza enuntul in situatia de comunicare si organizeaza informatia in functie de pozitia subiectului locutor": persoana I si a Ii-a a pronumelor personale, reflexive, posesive si a verbelor; adverbe deictice (aici, acolo, azi, acum etc); pronume si adverbe demonstrative, care organizeaza obiectele in raport cu apropierea sau departarea fata de vorbitor; prezentul verbal; verbe de deplasare, care pozitioneaza miscarea in functie de locutor;

b) marcile obiectului, care situeaza persoanele sau obiectele in spatiul poetic, articolele hotarat si nehotarat, topica, variatia numelor unor personaje, care schimba perspectiva receptarii etc;

c) marcile perceptiei si ale cunoasterii eului liric, senzoriale, cognitive, afective, volitive, pe care se intemeiaza si figuri de stil vizuale, auditive, olfactive, sinestezice: verbele a vedea, a simti, a gandi, a suferi, a dori, substantive si adjective care desemneaza notiuni si calitati din aceeasi sfera mentala si senzoriala, interjectii de prezenteificare, de intrare in campul vizual: iata, uite etc;

d) marcile atitudinii subiective: cuvinte cu sens evaluativ: frumos/ urat, bun/ rau etc; instrumente lingvistice ale modalizarii: adverbe si locutiuni adverbiale (fireste, poate, de buna seama etc), verbe (a crede, a considera, a trebui), expresii verbale impersonale (e bine, e rau, e util, e necesar etc)

Alte răspunsuri
| Tanasa_Tudor_1987 a răspuns:

Pai marcile eului liric sunt: verbe si pronume la pers. 1 si a doua figuri de stil imagini artistice si sentimentele autorului si trebuie sa mentionezi la figuri de stil ca fac parte si(epitet, personificare, comparatie, enumeratie, repetitie,
metafora, antiteza, hiperbola)si la imagini artistice(vizuale, auditive, olfactive, motorii, personificatoare, metaforice) sper ca te-am ajutat funda si vot pliz!

| IonNecrutatorul a răspuns:

-verbele si pronulmele la persoana I si a II a
-figuri de stil
-imagini artistice
-sentimentele autorului
sigur astea sunt
happy

Alte răspunsuri
| Spingos_Alexandra_1999 a răspuns:

Salut... Marcile eului liric sunt: -pronume personal persoana I, singular/plural
-pronume posesiv persoana I, singular/ plural
-adjective pronominale posesive persoana I, singular/ plural
-substantive si pronume posesive in vocativ
-verbe la imperative
-interjectii
-interogatii si exclamatii retorice
Cu placere...happy

| Rebecca20 a răspuns:

Pai :
-verbele si pronumele sunt la persoana I si a II-a;
-figuri de stil[personificare,epitete,comparatii, inversiuni];
-imagini artistice[vizuale, dinamice(de miscare), olfactive(de miros), auditive]
Funda puppy dog eyes?

| alexandra_2713 a răspuns:

Marcile Eului Liric sunt:
-pronumele la persoana I si a-II-a
-verbele la prsoana I si a II-a
-interjectii:Ah, Vai, Oh
-adresare directa prin substantive in vocativ si verbe la imperativ
Mult succes!

| Larisuca_Lary_1997 a răspuns:

Verbe si pronume la persoana I si a II-a
Figuri de stil.
Imagini vizuale/ auditive/de miscare...

| ishtokk a răspuns:

Verbele si pronumele la pers 1 si subst in vocativ.

| sebby1698 a răspuns:

Pai amrcile eului liric sunt:
-verbe si pronume la persoana | si a ||-a
-prezenta eului liric in text
-exista o paleta variata de imagini artistice si figuri de stil
-sentimentele autorului

| Tah_Dienutza_1996 a răspuns:

Marcile eului liric sunt: verbe, pronume si adjective pronominale de pers I singular; verbe, pronume si adjective pronominale de persoana aII-a singular, verbe la imperativ, substantive in vocativ, interjectii exclamative. sper sa va fie de folos.