| MateiEusebiu a întrebat:

Care sunt marcile eului liric?

Răspuns Câştigător
| Liptonel a răspuns:

Marcile eului liric sunt pronumele la persoana intai, si a doua, vorbirea directa ( cea cu cratima, sau daca sunt ghilimele ), pe scurt, marcile eului liric sunt atunci cand eul liric isi face aparitia in opera lirica.

3 răspunsuri:
| VariantaVerde a răspuns:

Verbele si promule de persoana I singular. fundabatting eyelashes

| kata100 a răspuns:

Formele verbale sau pronominale de persoana 1 sau a 2 a, singular sau plural.Constructiile interogative sau exclamative.Constructii in vocativtongue

| DariaDdx a răspuns:

Marcile eului liric sunt: 1. forme pronominale de persoana 1 sg/pl ex: eu, m, noi, ne 2.forme verbale de persona 1 si a 2 sg/pl ex: dormi vezi 3.forme proniminale de persoana a 2 a sg/pl ex: tu voi 4.interjectii,propozitii exclamative si interogative ex : vaii!