| yellowsmileyface a întrebat:

Cum se analizeaza substantivul? Multumesc

Răspuns Câştigător
| hideaway a răspuns:

La substantiv ordinea este:
1) Substantiv simplu/compus
2) Ce fel de substantiv este comun/propriu/articulat/nearticulat
3) Defectiv de număr...
4) Numărul singular/plural
5) Genul feminin/masculin/neutru
6) Cazul nominativ/acuzativ/dativ/genitiv/vocativ
Așa se analizează un substantiv. Bineînțeles, acum depinde și ce clasă ești și ce substantiv/e ai de analizat.
Succes.

29 răspunsuri:
| MrSonnyist a răspuns:

Fel,nr.,caz,f.s.,articulat/nearticulat,precedat/neprecedat de prepozitia simpla/compusa..., si cam atat.Da depinde si ce substantiv este si de clasa in care esti.

| SmoKeD a răspuns:

1) forma: simpla sau compusa
2) gen
3) caz
4) functie sintactica
5) numar
6) persoana
7) genul

| FlooryCik a răspuns:

1)Dupa inteles: a)comune sau proprii 2)Dupa forma: b)simple sau compuse. Categorii gramaticale:. 1)Gen:masculin, feminin sau neutru.2)Numar:singural sau plural..cazul:nominativ,acuzativ,dativ,genitiv sau vocativ.si cam atat.

| Ađřıαηηα a răspuns:

Cu grijaa. raised eyebrows
Bine. acum lasand gluma la o parte pune`te cu burta pe carte si numai cauta calea usoara, cu lenea n`o sa razbati in viata :l

| sabin89 a răspuns:

Se analizeaza cel mai bine cand esti calm, odihnit si...pregatit.

| FaRanUmE_5125 a răspuns (pentru SmoKeD):

De cand are functie sintactica? straight face pfff

| SmoKeD a răspuns (pentru FaRanUmE_5125):

Din cate stiu eu are.
Nu poate fi subiect? Nu poate fi complement direct sau indirect?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Comun sau propriu
simplu sau compus
gen
numar
caz
articulat sau nearticulat
functia sintactica
valoare expresiva(epitet, metafora, comparatie...)
si daca are prepozitie zici: precedat de prepozitia simpla/compusa...

| FaRanUmE_5125 a răspuns (pentru SmoKeD):

SCUZE! tongue m-am incurcat...

| yellowsmileyface explică (pentru Ađřıαηηα):

Nu caut calea usoara.Am cautat in cartea mea de romana si nu am gasit! La scoala ne-a dat nici un exemplu! Eu am ps o intrebare, daca nu ai stiut sau nu ai vrut sa raspunzi nu era nevoie sa!

| Ađřıαηηα a răspuns (pentru yellowsmileyface):

In niciun caz nu e vorba ca nu am stiu. dar pur si simplu n`am vrut sa raspund lenesilor happy

| yellowsmileyface explică (pentru Ađřıαηηα):

Dar de ce trebuie sa te bagi.eu am pus o intrebare, pentru ca nu am gasit altundeva raspunsul.de ce te trezesti tu sa te bagi in seama ca sunt lenesa pentru ca am pus o intrebare pe un site care e specializat in INTREBARI!

| Ađřıαηηα a răspuns (pentru yellowsmileyface):

Simplu. Pentru ca pot!

| denisukamoi a răspuns:

Va multumesc si eu la fel de mult m-au ajutat si pe mine raspunsurile unora din voi

| David_Ana_1995 a răspuns (pentru FlooryCik):

Iti multumesc floory

| Deea_Corina_1995 a răspuns:

Cum se analizeaza sumbstantivul -clinat

| DutzaDiia a răspuns:

Pai. De ex. substantivul copil :
- Substantiv comun, nr. singular, gen masculin, caz N ( nominativ ), nearticulat, functie sintactica de S ( subiect )

| Calin_Carol_1998 a răspuns:

Simplu. citeeste

| cosminica212 a răspuns (pentru Ađřıαηηα):

Parca ai fi mama

| Strugariu_Miruna_1971 a răspuns:

De exemplu substantivul "masa"
masa - substantiv comun, nr singular, genul feminin.
sper ca te-am ajutat!

| Gabriel_Robert_1998_iuXZ a răspuns:

Sal am vazut intrebarea ta dar si eu vreau sa aflu acelasi lucru...

| Vrabie_Adina_1990 a răspuns (pentru SmoKeD):

Persoana?

| SweetCandy12 a răspuns:

Daca nu esti atent/atenta in clasa nu sti nici acasa!

| SweetCandy12 a răspuns:

Depinde si in ce clasa esti!

| RobiHCs a răspuns:

Spui :
comun/propiu, plural/singular, articulat / nearticulat, caz, gen, functia sintactica

| Feleaga_Laura_Daniela_1995 a răspuns:

Cum se analizeaza olguta

| Fieraru_Nerea_1995 a răspuns:

Pentru substantivele comune:
casa-substantiv comun, număr singular, gen feminîn, exprima o locuință
Tot de substantivele comine mai e ceva substantivul poate fi comun sau propriu, numărul poate fi singular sau plurala, genul poate fi feminin, masculin sau neutru
Feminin-o casa doua case
Masculin-un băiat doi baieti
Neutru-un prosop doua prosoape
Și ce exprima.Adică intr-un fel ce inseamna.
SUBSTANTIVUL PROPRIU
nu prea mai țin minte dar îți zic ceea ce îmi aduc aminte

| Andeed1w1 a răspuns:

La substantiv ordinea este:
1) Substantiv simplu/compus
2) Ce fel de substantiv este comun/propriu/articulat/nearticulat
3) Defectiv de număr...
4) Numărul singular/plural
5) Genul feminin/masculin/neutru
6) Cazul nominativ/acuzativ/dativ/genitiv/vocativ
Așa se analizează un substantiv. Bineînțeles, acum depinde și ce clasă ești și ce substantiv/e ai de analizat.