| Georusu a întrebat:

Buna seara,

Doresc sa ma inscriu la liceu cu frecventa redusa, clasa IX-a este terminata.
Trebuie sa o repet pe a IX -a sau ma baga in clasa X-a?
Va rog cineva care stie sa-mi raspunda.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Intri direct in a 10 FR daca ai terminat a 9-a in trecut.Conteaza sa o ai terminata a 9-a cu mediile incheiate, asa poti trece direct a 10.

1 răspuns:
| Zosima123 a răspuns:

Nu cred că trebuie să repeți iar a 9.
Eu de exemplu am avut un coleg, care a terminat 10 clasa, și-a luat diploma de 10 clase, și apoi după 3 ani a continuat la seral. Tot așa, ca și tine, el atunci a continuat cu CLS 11. Nu a mai repetat a 10.