| CatGirl a întrebat:

Imi puteti da niste exemple de locutiuni verbale? Cum se analizeaza acestea sintactic si morfologic?

105 răspunsuri:
| death a răspuns:

A lua ţeapă (a se păcăli), a-şi lua câmpii (a pleca), a se da de ceasul morţii (a se strădui). Se analizează exact ca un verb. Gen predicat verbal exprimat prin locuţiune verbală, mod, timp, persoană, număr, diateză...

| madalinutza a răspuns:

Ciaohappy

pai sunt o gramadatongue
A da : a da ortul popii
A lua: a lua peste picior
a o lua la sanatoasa
a-si lua zborul
A sta: a sta pe ganduri
a sta ca pe ace
Sintactic: spui ca e locutiune verbala alcatuita din verb conjugarea diateza mod persoana, timp si daca e si cu subst de ex: ii vin de hac.Hac ii substantivtongue si at scrii si genul si nr. Dar numai daca e cu subst.
Sper ca te-am ajutat:*

| Mamamare a răspuns:

A da ortu popi(a muri)
a o lua la' goana(a fugi)
a se smiorcai(a plange)
Si multe altele.:d

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Ceilalţi ţi-au dat locuţiuni, iar eu îţi voi explica sintactic şi morfologic:
Sintactic este vorba de rolul unui cuvânt în propoziţie. Adică:
În propoziţia "Mama este în bucătărie" analizăm sintactic astfel:
mama este un subiect exprimat prin substantiv comun, genul feminin, articulat cu articolul hotărât "a", numărul singular.
Morfologic, analizăm un cuvânt din punctul de vedere al naturii lui, adică analizat morfologic, acelaşi cuvânt din aceeaşi propoziţie va fi ceva de genul:
mama- substantiv comun, genul feminin, numărul singular, funcţia sintactică de subiect.
Sper că te-am ajutat şi că nu le-am încurcat...este drept, nu mai fac gramatică de 3 ani şi sunt la profil de matematică informatică, însă limba română îmi place multhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A-si face aparitia(a aparea)
a face cale intoarsa(a se intoarce)
a se face ghem(a se ghemui)
a face bucati(a bucati)
a face gratii(a gratia)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A-si da seama

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A da in copt

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A condamna este o locutiune verbala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da id meu este:symon_nelu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Id meu e:symon_nelu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa prostiile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna seara

| 142536 a răspuns:

Buna

| 142536 a răspuns:

Buna seara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A aduce aminte
a pune de mamaliga
a trage la ahioase

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A sta ca pe ace, a sta ca surda pe mormant, a face din tantar armasar, a bate apa in piua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A atata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A atata, a vinde castraveti la gradinari

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A avea loc; a face rost; a lua loc; a da de stire; a lua nastere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Expresi cu cuvintul vorba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Taye frunze la caini (nu face nimic )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Caut si eu intr-un text si nu stiu sa o identific ajutati-
ma va rog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti varza fata

| Wanna_1916 a răspuns:

Locutiuni verbale:
-L-am dat la brazda
-ai veni de hac
-nu-mi sufla nimeni in bors
-am stopit sufletul
-a ezita
-a speria
-a spera
-a apara
-a baga de seama
-o sa ne faca ciuciulete
-am tinut seama si altele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am o intrebare. in legatura cu locutiunile verbale.

,, fara sa-l mai vestesc'' este locutiune; d?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am dat la brazda=locutiune verbala alcatuita din verb, conjugarea 1, diateza activa, modul indicativ, timpul perfect compus, pers 1, nr. sg.+prepozitia "la"+subst."brazda", gen feminin, nr sg, nearticulat...si atat sper ca am fost d e folos:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi puteti da niste exemple de locutiuni verbale?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A pune in vedere
a trage pe sfoara
a-si da seama