| XxjoK3yoxX a întrebat:

cum se analizeaza sintactic si morfologic "ei" FUNDA!

Răspuns Câştigător
| TheBoyFromVeniceBeach a răspuns:

Analiza morfologica: pronume personal, persoana a 3a, nr plural, gen masculin
analiza sintactica: subiect expr prin pronume pers, pers a 3a, nr plural, gen masculin, caz nominativ. Daca in propozitia ta, cuvantul nu este subiect, mai poate fi atribut in caz acuzativ, la nr singular si la caz feminin. Depinde de intreaga propozitie. Funda?

3 răspunsuri:
| phebsss a răspuns:

Ei-pronume personal, persoana a III-a, numarul plural, gen masculin. Spune-mi si contextul sau propozitia in care se incadreaza

| phebsss a răspuns:

Ei-pronume personal, persoana a 3a, numarul plural, gen masculin. Spune-mi si contextul sau propozitia in care se afla.

| Ionutpopescu10 a răspuns:

Morfologic e pronume dar nu pot sti functia sintactica fara toata propozitia