| Andreea7000 a întrebat:

Simularea din clasa a 8-a a Evaluarii Nationale 2018 se trece in catalog? Conteaza intr-un fel ca o nota?

Daca nu este voie sa fie trecuta in catalog, imi puteti da va rog un link cu legea in care se spune asta?

Doamna de romana a zis ca va trece nota din simulare in catalog, si altui spun ca nu au voie... nu mai inteleg nimic.

4 răspunsuri:
| ZETTUTZ a răspuns:

Din cate am auzit, s-au schimbat si modelele la bacalaureat si la examenul de pe clasa a 8a. De anul asta simularile se trec in catalog ca nota normala (depinde si de profesor).

| LPCTSTR a răspuns:

Profesorul decide, bine ar fi sa te astepti la ce e mai rau. Se mai poate si ca parintii impreuna cu profesorul sa decida daca o trec sau nu, am auzit ca s-a recurs si la asta.
Straduieste-te sa inveti pentru o nota mare ca la examen sa nu fie nevoie de o recapitulare riguroasa.
Succeswinking

| gandurisiopinii a răspuns:

Bună!
Ok... mi se pare ciudat. Și totodată, mă sperie căci și eu sunt a 8-a.
Nu pot să înțeleg. Cu ce drept poate face un profesor asta? Simulările au scopul de a ne ajuta să ne familiarizăm cu Evaluarea ce va avea loc la vară.
Probabil că profesoara voastră încearcă să vă ambiționeze, dar tot nu mi se pare corect să vă treacă notele de la simulări în catalog. Sincer, nu știu ce să mai cred...

| Andreea7000 explică (pentru gandurisiopinii):

Nici mie nu mi se pare corect...
Eu aveam de gând să nu învăț nimic, pentru că sunt a doua din clasa la învățătură și știu deja bine o parte din materie.

Voiam ca la această simulare să iau o notă fără să învăț, ca să îmi dau seama cam cât știu eu, și cam cât ar fi nota minimă pe care aș putea să o iau în examen...

Acum, totul e ruinat, dacă se trec în catalog.