| Anonim124635 a întrebat:

Am sanse sa imi scot media 9.50?
Am urmatoarele note:
Am sase note de 10;
Patru note de 9;
3 note de 8;
Si 2 note de 7.
Ce note imi va mai trebui sa imi scot media pe sem 1 9.50?
2) in ce date suntem liberi si cand incepe vacanta de vara?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Media pe semenstrul 1 nu se calculeaza cu notele primite la fiecare ascultate si fiecare obiect, ci cu mediile lor, deja incheiate de profesor, care sunt compuse din notele de la oral, teste si nota din teza.
Media pe un semestru (sau an scola)r se face adunand toate MEDIILE de la toate obiectele avute, iar suma se imparte la acate materii ai avut.

1 răspuns:
| Osneros a răspuns:

Media semestrială NU se rotunjește. Dacă ai o singură medie de 9 nu mai poți avea media semestrială 10.
Cât despre vacanță, nu știu. Am terminat de 2 ani liceul și nici atunci nu știam, ci îi întrebam pe colegi.