| cosminlps a întrebat:

Imi puteti da un exemplu de analiza a unui atribut verbal?

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Atributul verbal se exprima prin verb la moduri nepersonale (infinitiv, supin si gerunziu).
Dorina de a citi este mare. (de a citi - atribut verbal exprimat prin verb la modul infinitiv, conjugarea a IV-a, diateza activa, precedat de prepozitia de)
Pasari ciripind se roteau deasupra padurii. (ciripind - atribut verbal exprimat prin verb la modul gerunziu, conjugarea a IV-a, diateza activa)
Exercitiile de rezolvat au fost usoare. (de rezolvat - atribut verbal exprimat prin verb la modul supin, conjugarea I, diateza activa, precedat de prepozitia "de")

4 răspunsuri:
| SomethingNew a răspuns:

Copacii infloriti- infloriti= adj provenit din participiu, se acorda in gen nr si caz cu subs determinat" copacii" ( masculin, plural, nominativ), f.s de atr adjectival

| Cucubauuuu a răspuns:

De ex din Mama a cumparat o ciocolata Mariei.
Mariei=subtantiv propiu,pers. a III-a,nr. sg.,gen feminin, caz Dativ-atribut
P.S:eu am facut cu caz pentru ca sunt clasa a V-a, poate u esti mai mic. Daca esti a III-a sau a IV-a inlatura cazu.
Sper sa-ti fie de folos!:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@Ralucutz : In a III-a, de-abia se cunostea termenul de "atribut".
E-n a V-VI-a.Iti zic eu.

| Aberdeen a răspuns (pentru Cucubauuuu):

Scuze ca simt nevoia sa corectez, dar, atributul VERBAL se exprima fireste prin verb.Prin urmare ceea ce tu ai scris, este corect, dar nu este raspunsul la ceea ce s-a cerut.Nu cofunda atributul substantival cu cel verbal!