| SpectralSong a întrebat:

Buna TPU:O3`!=] care imi zice verbele la passe compose care se formeaza cu etre si avoir? toate? funda:* + vot

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

TOATE? Tu n-ai toate tiglele pe casa? Cred ca nici un nativ francez n-ar fi in stare sa-ti "recite" toate verbele care se conjuga cu "être"!
Exista o regula: majoritatea verbelor se conjuga cu "avoir".
Se conjuga cu "être" verbele pronominale (se laver, se lever, se réveiller etc) si cele asa-zis "de miscare". Adica, aller, venir, partir, rester, monter, descendre, tomber, entrer, sortir. Deci, verbe a caror "actiune" presupune schimbarea pozitiei fata de un punct.

| Codeine a răspuns:

.Passe compose:

Se formeaza din prezentul verbelor avoir sau etre si participial trecut al verbelor de conjugat

Prezentul verbului avoir:
J’ai
Tu as
Il/elle a
Nous avons
Vous avez
Ils/elles ont

Prezentul verbului etre:
Je suis
Tu es
Il est
Nous sommes
Vous etes
Ils/elles sont

Le futur(viitorul):
Ininitivul sau radicalul special +terminatiile ai,as,a,ons,ez,ent

Conditional prezent:
Infinitvul sau radicalul special+ terminatiile :ais,ais,ait,ions, iez, aient

Din j’aurais sau je serais+participiul trecut

Sper ca te-am ajutat :X Funda?batting eyelashes

| ChioruL14 a răspuns:

Je avoir un grande carici por tu mama