| andreeasaueu a întrebat:

Eu consider ca bataia e buna si ca uneori face bine copilului. Daca el face o greseala pentru prima data e atentionat, dar a doua oara stie ce il astepta cateva nuieluse sau cureluse zdravene la funduletul gol.Stie foarte bine ce trebuie sa faca iar cand incalca regula mergem in camera de zi(locul in care el nu intra ca sa se joace, stau doar eu si musafirii cand vin)si ne dam pantalonasii si chiloteii jos ramanand la funduletul gol si aplicam 10 cureluse la fundulet.Bineinteles ca plange pentru ca raman si basici si nu mai sta o zi jos, dar sta cuminte si asteapta sa se termina trosneala, apoi isi cere scuze.Cand e gata sa incalce vreo regula il intreb:Florin, ti-e dor de curea? La mine merge metoda asta. Ce metoda aplicati voi?

Răspuns Câştigător
HepHap
| HepHap a răspuns:

Prin anii 70 mai erau unii maniaci care credeau ca terapia cu socuri electrice e benefica. Vad ca in 2010 sunt unii care inca cred ca e bine sa iti bati copilul. Draga mea/dragul meu (vad ca sunteti un cuplu), doar pentru ca parintii vostri v-au dat "bice", nu e bine sa le dati si voi. Copilul poate ramane cu traume toata viata, mai ales cand il lasi cu basici pe fundulet. Mai bine luati-va voi niste hamuri de la sex shop si o nagaica de piele, si dati-va unul altuia la cur pana va trec poftele educative.

| IvanClaudiaNicoleta a răspuns (pentru HepHap):

Îmi pun pantalonii de piele și aștept sa primesc bătaia la fund

| IvanClaudiaNicoleta a răspuns (pentru HepHap):

Și mie la 41 de ani mi-ar placea sa primesc bataie la fund cu palma prin pantaloni de piele.Dar din păcate mami nu ma mai bate la fu d.

99 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

La cum povestesti, eu cred ca tu ai niste probleme cu furia. Intr-adevar, foloseste daca vrei sa ii fie frica de tine. Scrie-ne inapoi cand in adolescenta va fugi de acasa, se va apuca de fumat, iti va spune ca te uraste. Scrie-ne cand o sa aiba copii si nu te va lasa sa te apropii de ei. Si tatal meu folosea pedepse corporale. Nu atat de dure ca cea pe care o descrii tu, dar am crescut cu teama de el, urandu-l pentru felul in care ne-a umilit. Pentru ca nu e vorba de durere fizica (desi la tine e clar iti fileaza un bec), ci de faptul ca ii transmiti un mesaj: puterea e la mine pentru ca sunt adult. Asta e singurul lucru care iti permite sa il umilesti, lovindu-l. Un copil, oricat de mic, are dreptul la demnitate. Si mai spui la final ca il si ameninti cu cureaua. Super faina relatia, te invidiez. NOT!

| IvanClaudiaNicoleta a răspuns (pentru psiholoaga):

Și eu primeam bataie la fund când eram adolescenta.Imi plăcea sa port pantaloni de piele și mami ma bătea la fund cu cureau peste pantaloni de piele pana numărăm la 60. Apoi vine tata și îmi aplica și el bataie la fund cu lingura de lemn timp de jumate de ora prin pantaloni de piele.Dar nici odată fără chiloți. Atunci aveam 15 ani.

| MistarGoGu a răspuns (pentru IvanClaudiaNicoleta):

Aia nu era bătaie... era Soft BDSM... ENJOY

Stefan
| Stefan a răspuns:

O vorba batraneasca spune ca bataia e rupta din rai, nu este adevarat un copil trebuie sa-l obisnuiesti s-a înteleaga prin vorba buna, sa-i arati ce e bine si ce e rau. În momentul în care a gresit trebuie sa ai mult calm, sa nu uitam caci si noi am fost copii, amintiti-va cand eram batuti cese întampla în sufletelul nostru.

regis
| regis a răspuns:

Uite ai alte metode de educatie din evul mediu:
http://www.descopera.ro/......de-tortura
Bataia o fi si ea buna (la ce nu stiu...) si cum spui o fi facand uneori bine copilului. Dar de unde stii tu cand va face bine si cand va face rau? Ceea ce faceti voi este de un sadism iesit din comun, ce traznai poate face un copil pentru a merita sa nu stea o zi jos? Si totul doar pentru niste scuze?
Cea mai crunta pedeapsa pe care o primesc copiii mei este sa stea in genunchi pana regreta fapta (de obicei 1-2 minute) sau pana considera singuri ca s-au linistit atunci cand ii apuca crizele. In rest fermitate atunci cand li se interzice ceva, insotita de explicarea motivului pentru care acel lucru este interzis, explicatii in ce consta greseala lor imediat dupa ce au comis-o, trimiterea intr-o alta camera atunci cand plange pentru un motiv banal, cu permisiunea de a se intoarce singur atunci cand i-a trecut supararea si s-a oprit din plans samd. Si sincer nu ma mir ca sunt ascultatori, macar pentru motivul ca atunci cand isi cer scuze o fac pentru ca inteleg greseala, nu pentru ca le-au basici pe fundulet.
Lasand la o parte faptul ca personal consider ca persoanele de genul vostru ar trebui sterilizate, voi cum va puteti uita in ochisorii acelui copil, cum puteti sa il alintati seara la culcare stiindu-l basicat DE MANA VOASTRA pe fundulet? Pe mine ma doare sufletul cand se loveste la genunchi fugind prin casa sau cand ii iese o bubita din cauza unei alergii.

| Dara a răspuns:

Ceva nu este in regula cu tine. Probabil ai luat bataie destula la viata ta si culmea, ti-a placut! Pentru ca daca ai judeca normal ti-ai da seama ca un copil se creste cu MULTA dragoste si MULTA RABDARE! Ce inima ai sa dai intr-un omulet pana face basici la fund? Copilul nu are nici o vina ca tu nu-ti poti pastra calmul in diverse situatii si te razbuni pe el. Esti parinte si ar trebui sa-i fii prieten, sa-l iubesti si sa-l ocrotesti. Sa nu te mire ca atunci cand va ajunge la maturitate te va considera cel mai mare dusman.

| MistarGoGu a răspuns (pentru Dara):

Le face mutație la cel mai mizerabil azil de bătrâni si Le toaca pensia la c**ve si pacanele

| jo a răspuns:

Daca i-ai face asta unui adult, s-ar numi vatamare corporala si ai plati cu inchisoarea. Atunci de ce ti se pare normal sa o faci unui copil care nu se poate apara si care se bazeaza pe tine sa-l protejezi?
Cred sincer ca ambii parinti aveti nevoie de un consult psihiatric si de tratament adecvat.

| IvanClaudiaNicoleta a răspuns (pentru jo):

Mie ca adult mi-ar plăcea ca să ma întoarcă cineva cu fundul în sus și sa îmi dea vreo câteva palme bune la fund prin pantaloni de piele, nu as numio maltratarea as numio plăcere.

| asya a răspuns:

Sa fim seriosi! Eu am fost batuta cand eram mica, nu in exces ci atat cat sa inteleg ce e bine sa fac si ce nu! Ganditi-va ca un copil micnu intelege prin vorbe ce e bine si ce e rau! Parerea mea este ca niciodata nu strica, cate o palma! Doar daca vreti sa aveti niste copii rasfatati care cand o sa creasca o sa va dea ei doualaughing

| IvanClaudiaNicoleta a răspuns (pentru asya):

Sunt de acord ca copii trebui sa ia bataie fund.

| MistarGoGu a răspuns (pentru asya):

Matusa-mea avea o fata si SINGURUL motiv pentru care ii aplica 10 PALME *( nu curele ) la fundul gol erau notele de 4 de la scoala. Nu avea pretenții la premii, la 10 pe linie dar nici sa vadă 4 in carnet! In rest libertate cat timp se ținea de carte. In clasa a-5 -a a luat ultima porție pentru un 4 la Geografie

| scootsie a răspuns:

Daca raman "besici pe fundulet", inseamna ca dai cu rautate, nu pentru atentionare...Copilul nu trebuie sa se teama de bataie ca sa fie ascultator...Si apoi ce rele asa de mari face, ca sa-i aplici o pedeapsa asa de dureroasa? Vorbeste cu el, explica-i de ce nu e bine sa faca un lucru sau altul si daca nu intelege nici asa, aplici corectia, dar cu dragoste, nu plina de manie si razbunare...In acele momente invata de la tine ca mania rezolva problema si nu ce vrei tu sa-l inveti.Comunicarea rezolva intotdeauna problemele.Si mai ales nu-l pedepsi de fata cu musafirii, il intarati si va face mereu alte pozne de fata cu ei, ca sa se razbune pe tine.Ai rabdare, explica-i orice lucru cat de neinsemnat ar fi, pentru ca el nu nu a mai trecut prin copilarie, sau nu s-a nascut gata invatat...Rabdare,rabdare,rabdare si multa dragoste...

| Casiana a răspuns:

Scuza-ma ca iti zic, am 20 de ani, si cred ca stiu f clar ce parere am...In anumite fraze ale descrierii intrebarii, parca ai fi sadica..."Bineinteles ca plange pentru ca raman si basici si nu mai sta o zi jos"...Il traumatizezi... O parere sincera:O mama nu si-ar chinui asa copilul...Cum poti fi indiferenta la suferinta lui fizica...Sunt absolut mirata de asta...Ma bucur ca nu este mama mea...La 20 de ani te-as fi renegat!

| guliaucigasa a răspuns:

Daca iti bati copilul, cand o sa creasca mare o sa devina un psihopat. Trebuie sa-l faci sa inteleaga ce a gresit si sa-l pedepsesti oricum numa nu fizic. Hunii au plecat de mult de aici...

| diiiiiannnnaa a răspuns:

Nimic nu se rezolva cu bataia! Sunt impotriva la chestia asta. k cat dai mai mult k atat este mai obraznic cand va crestehee hee Cred ca daca il iei cu vb buna va intelege :p

| qLoveSmileღ a răspuns:

Bataia nu e buna! Poate crea frica, rau, ba chiar si ura! Eu cand eram mica, mama imi aplica pedeapsa : Nu ma uit 1 zi la tv happy, dar in niciun caz bataia! Si cu pedeapsa de TV eu intelegeam... Bataia mai mult creeaza frica, ura, agresivitate.

| christabell a răspuns:

Am ramas interzisa de ce metode aplici! Nu ai timp sa-ti educi copilul cu metode mai umane? Ar trebui sa-ti fie mila de bietul copilas fara aparare! De cate ori iti vine sa-l pedepsesti astfel trage-ti tie cele 10 cureluse peste fundulet si poate vei deveni un parinte mai bun si mai rabdator!

| IvanClaudiaNicoleta a răspuns (pentru christabell):

Hai tragemi tu curelușe la fund prin pantaloni de piele?
Eu vreau jumate de ora bataie la fund prin pantaloni de piele

| LOVEsick a răspuns:

Doamne fereste. Dumnezeu ne-a inzestrat pe noi oamenii cu ratiune. Poti sa ii explici copilului si sa-l faci sa inteleaga si mai apoi sa faca toate lucrurile bine din bun simt nu din frica. Daca il bati o sa ii fie frica, si probabil si relatia voastra se va strica intr-un fel sau altu. Plus ca el poate ramane cu traume. Imagineaza-ti cum ar fi sa te bata pe tine cineva. Sau gandeste-te cum ai reactiona cand altul ar da in copilul tau. Nu ai face spume? Eu una, da. Asa e si cand dai tu.

Nu e normal. Copiii inteleg mult mai multe de buna voie, daca stii cum sa-i iei. Si asa il pregatesti si pentru viata. Renunta pentru binele copilului tau si al relatiei dintre voi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este corecta aceasta pedeapsa! sunt altele si mai dure! fara a folosii forta sau injurii asupra copiilor! mai tirziu ve-ti regreta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma crezi ca mi-au dat lacrimile de mila lui in timp ce povesteai? Eu zic s-o lasi mai usor...fiecare pui se naste tabula rasa, devine ceea ce noi il facem!
Cauta-i fondul bun, incearca sa il scoti la suprafata si vezi ce puncte sensibile are...acolo aplica interdictii si pedepse, nu la fund!
Ma opresc aici, ca as incepe sa te cert sau chiar sa scot cureaua! :-P
Tu cate corectii de-astea ai primit? Si daca ai primit, ai invatat asa mult din ele?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce-ai zice de-o vizita la Protecti Copilului? daca tot iti place bataia da-te la mandea! si de nu te-oi bate, numai din conversationes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mama, ce monstru sado-maso creati. O sa poata sa si-o scoale numai cand o sa-l bata o prostituata cu biciul la fund.
Sper ca pe la 12-13 ani sa ia un topor si sa va casapeasca, asa meritati.

| IvanClaudiaNicoleta a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate nimerește o soție care rupe coada de matura pe fundul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pot sa inteleg cum poti sa-i faci asta copilului tau! Cu cateva luni in urma ai scris : "Cu toate ca atunci cand eram eu mica inca se folosea bataia, eu de la parintii mei am primit doar doua palme:una stiu sigur ca era de la o criza de-a mea"; ti-ai dorit mai multa bataie? Cand va sti sa citeasca, copilul tau se va uita in certificatul sau de nastere sa vada daca tu esti cu adevarat mama lui (si spun asta pentru ca, din cauza acestor "metode", eu m-am uitat cand aveam 10 ani).
Nu este posibil sa ai totusi o problema? Majoritatea intrebarilor tale sunt legate de subiectul "bataie". Iti urez echilibru si intelepciune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vai, cum ti-as trage tie "10 cureluse la funduletul gol"! Nu se poate sa te porti cu propriul copil atat de urat! Il vei traumatiza pe viata!

| anonima893224 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa e!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia ca vin eu si va bat, pana va e dor!

| IvanClaudiaNicoleta a răspuns (pentru anonim_4396):

Vina și la mine sa îmi dai bataie la fund prin pantaloni de piele îmi place mie sa iau bătaia la fund.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Offf parintii mei or crezut ca aplicand diverse metode de educatie nu vom ajunge la bataie dar se pare ca acum o saptamana am depasit limitele si din pacate tata o recurs la violenta. Imi pare rau ca o procedat ase

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uneori copii inteleg numai de bataie si nu mi se pare exagerat daca ii mai tragi o palma sa o curea la fundul gol ca sa il mai disciplinezi.Nu zic sa il bati pana se invineteste, dar nici sa il lasi sa te calce in picioare sau sa distruga toata casa.

| IvanClaudiaNicoleta a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt de acord ca un copil sa primească bataie la fund cu palma sau curelușe. Uneori și adolescenți ar merita palme la fund prin pantaloni
de piele sau cu lingura de lemn.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte bine faci sa se invete sa fie cuminte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt PRO bataie insa eu imi pedepsesc copilul numai atuncind trebuie cu aceasta metoda (cand orice as face vorba blanda si buna nu mai da rezultata sa tu pentru rele grave pe care nu le tolerez – ca minciuna si hotia). Insa eu aplic o altfel de bataie copiluli – o bataie care nu lasa urme vizibile – 10 cureluse zdravene (sau un numar mai mare in functie da gravitatea faptei) la talpile goale. La mine aceasta pedeapsa functioneaza de minune. Voi ce parere aveti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O astfle de pedeapsa mi se pare cam umilitoare si dureroasa pentru copil, poti sa ii dai cate o curea peste fund si fara sa ii dai jos pantalonasii si chiloteii, dar cel mai bine ar fi sa stie de vorba buna pentru a nu fi nevoi sa recurgi la astfel de metode

| IvanClaudiaNicoleta a răspuns (pentru anonim_4396):

Și mie îmi place sa primesc bataie la fund cu palma prin pantaloni de piele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adevarul este ca nimeni nu a incasat-o mai mult ca mine, nimeni nu a facut boacane mai mari ca mine. Am spart geamul din laboratorul de chimie cu capul unui coleg – atuci m-a batut un politist, am spart o sala de sport sa fur echipament de arte martiale am gasit o sticla de votca si m-am imbatat- atunci nu stiu cine m-a batea dar radea continu, la gradi am batut o fata pentru o jucarie de faca cu directorul- atunci am luat vreo 5 palme la fundul gol si am invatat repede stiam sa nu ma mai fac vizibila fata de director, am aruncat cu mocirla dupa profesoara de muzica – abia seara m-au prins ai mei si m-au batut prima oara cu nuiaua peste haine, faceam misto de profesoara de istorie pe care si acum stiu cum o cheama FIX NICULINA nu suportam ideea ca toti se dadeau cap-in-cap sa ajuga in banca cand o vedeau, avea grija regulat s-a m-a duca la director in birou- acesta ca si toti ceilalt ducea lupte dure de vreo 20 s-a m-a puna pe pozitie sa iau curele la fund, tot timpul directorul marea numarul de lovitul la fiecare prezent, cand a vazut ca nu mai are efec a vrut sa-mi de pantaloni jos m-am zbatut atat de tare incat am scapat capul dintr-e picioarele lui si probamil l-am lovit la oua, aveam vreo 9 ani, am fugit pe usa si el nu a venit dupa mine. avantajul meu este ca fugeam si nu mai veneam decat daca imi promiteu ca nu ma bat, o faceau si se tineu de promisiune ai mei au fos tot timpul parolisti.
Acum am 25 de ani si sincera sa fiu nu am avut note mari la scoala, abia treceam la mate cu 5 dar aveam grija sa intre toti profesori in medical, bine atunci nu-mi dadeam seama, nu ascultam de ai mei decat daca imi convenea si mie, niciodata nu am luat curele la fundul gol, iar acum ma uit la prietenul meu care are27 de ani si el nu a luat niciodata bataie…el fugea de acasa s-a apucat de baut de la 12 ani si de furat cu toate ca mama lui e ingine si tatal patron, nu au stiut sa se impuna ca si in cazul meu. Acum ma ingrozesc ce bataie au mancat alti, eu fugeam de mancam pamantul cand simteam pericol cred ca il intreceam si pe BOLT pe acea vreme. Daca ai mei printr-o minune ma prindeau faceam un scenariu de intrau in pamant de rusine si preferau sa-mi dea drumul.
Doamne ce copilarie fericita si libera am avut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa efoarte bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu consider ca 10 e un nr. prea mic, ar trebui sa-i dai 20, deoarece, daca dosr il pedepsesti, nu te baga in seama. Doar cu bataia se poate rezolva, eu asa fac, il chem, de fiecare data cand face vreo prostioara si ii dau pe spatele gol sau la funduletul gol cate 25 de curele si se mai potoleste o saptamana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu doamna si toti cei ce sunt deacerd nu ganditi e totusi un copil mai face tampenii eu i-as face asta daca ar distruge casa si inca nu l-as bate ca tine in concluzie nu gandesti