| Annutzica a întrebat:

Care este rolul diminutivelor intr-un text sau intr-o poezie?

Răspuns Câştigător
| Pearl01 a răspuns:

Pai acum depinde de text sau de poezie. Nu pot sa-ti spun exact, insa in general, rolul diminutivelor este acela de a minimaliza intelesul cuvantului(afectiv sau ironic)...de exp cand ti-e drag de un copil...nu spui: ce copil dragut ci ce copilas dragut(cu o afectiune).
Def din dictionar: Cuvânt, format de obicei printr-un sufix, care exprimă ideea de mai mic, însoțită uneori de o nuanță afectivă sau peiorativă.

2 răspunsuri:
| ღvampireღ a răspuns:

Rolul diminutivelor este de a micsora lucruri sau pers

| glock971 a răspuns:

Diminutivele se folosesc pentru a exprima afectiunea eului liric despre obiectul sau fiinta descrisa sau in caz contrar ironia la adresa unui personaj