| 熊Panda熊 a întrebat:

Vreau sa stiu cum e la profil stiintele naturii? Cred ca acolo as vrea sa merg. La bio si chimie mi-e foarte usor si biologia mi se pare foarte interesanta (mai ales anatomia, zoologia, medicina, etc), si fizica ii faina numai ca ii putin cam grea., dar sunt dispus sa o invat, iar matematica ...pfff, ii cam super-grea (desi mi se pare logica si ea). Deci, e greu la stiintele naturii? Matemeatica e grea acolo? Stiu ce ore se fac, ma intereseaza materia. La alte materii care e programa (la geogra, istorie, psihologie, etc.)?

13 răspunsuri:
| 熊Panda熊 explică:

M-as descurca daca la mate am media 8-8, 5, la fizica 9 si la bio si chimie 10? La matematica am note de 7-8-9, nu-s chiar de 9 si 10, dar de cand iau meditatii mi-au crescut notele si cred ca pe sem. 2 am sa iau media macar 9, ca ma descurc mai bine. Deci, credeti ca m-as descurca?

| michelladin a răspuns:

Eu sunt la mate-info...Biologia e super grea aici. La stiintele naturii se face mai multa bio, asa ca... daca dai si de un profesor sever nu e mare lucru sa ajungi pragul corijarii. Daca ai memorie buna si esti capabil sa retii toate acele numeroase denumiri si definitii e ok. Si pana la urma fiecare profil e greu.

| michelladin a răspuns (pentru 熊Panda熊):

Biologia de gimnaziu e foarte usoara dar asta de liceu(sunt intr-a 9-a)mi se pare grea tare.In gimnaziu aveam numai 9 si 10 si acum am un 6...

| aLExaNdRuUUul a răspuns:

La info face biologie cine vrea, dar daca vrei sa faci, poti da si bac-ul la Biologie.

| 熊Panda熊 explică (pentru michelladin):

Dap, ai dreptate. La filo nu vreau sa merg pentru ca is pasta la latina si la engleza, plus ca nu am facut franceza in generala, la mate info nu ma tenteaza sa merg, prea multa matematica si prea mult timp in fata calculatorului, mi se pare stresant, la stiinte sociale,... mi-ar placea, dar am auzit de la MULTE persoane ca acolo ii cam slabut profilul si merg copii mai lenesi (nu stiu exact daca ii adevarat, nu vrau sa incerc happy ), si la vocationale nu ma aleg cu nimic pe viitor. Imi mai ramane stiintele naturii. Eu cred ca as putea face fata, o duc binisor cu memoria.

| 熊Panda熊 explică:

Alte pareri?

| WhiteLife a răspuns:

E un profil foarte frumos si practic, ceea ce inveti acolo te ajuta in viata de zi cu zi. Nu fi asa entuziasmata de biologie, asa cum s-a mai zis, cea din liceu este mult mai grea, mai complicata. Eu cred ca te vei descurca. In afara de materiile de profil, in liceu nu se mai pune pret pe restul materiilor. Asa ca la istorie, geografie, psihologie, desen si altele profesrorii vor preda si o sa asculte (din foarte putina materie) sau o sa te puna sa faci proiecte. Ideea e sa va faca la toti 2 note si dupa aia va lasa in pace. E un profil greu, dar se emrita sa mergi la el.

| Szekely_Diana_2000 a răspuns:

Eu sunt la profil bio-chimie clasa a 9-a si diferenta intre gimnaziu si liceu este destul de mare. Nu te astepta sa faci la fel de putina materie si sa ai la fel de putine teme pentru ca aici fiecare profesor iti cere sa-i inveti materia, fie ca e de profil sau nu, evident, sunt si profesori mai indulgenti, mai ales cu bobocii. La biologie mi se pare destul de greu, cel putin ultimul nostru test a fost dat din probleme plus putina teorie. Chimia mi se pare destul de frumoasa, e apropiata de materia facuta pe clasa a 7-a si a 8-a, in sensul ca nu sunt multe noutati. Fizica e intr-adevar grea, dar stiind formulele si teoria o sa stii face si problemele care se cer, asta fiind in primul semestru, iar din al doilea semestru stiu ca se face mecanica care este relativ usoara. Matematica este usoara, stai linistit, sunt lucruri usor de inteles. La logica trebuie sa inveti, nu ai de ales. La romana, cel putin pentru mine, au aparut destul de multi termeni noi. Iar la restul se face materia de pe clasa a 5-a, dar mai aprofundata.

| Szekely_Diana_2000 a răspuns (pentru WhiteLife):

Depinde si de liceu.

| 熊Panda熊 explică (pentru Szekely_Diana_2000):

Ce se studiaza la bio pe a 9-a?

| AC4S4 a răspuns:

Salut!
Daca vrei sa mergi la stiintele naturii, din clasa a XIa se vor axa mai mult toti pe biologie si chimie, apoi matematica. Din clasa a XIa faci doar trei ore de matematica pe saptamana, 2 ore de bio, 2 chimie (si probabil si optionale), 3 ore fizica. Daca te descurci la chimie acum si intelegi,te vei descurca si la liceu. La biologie daca vei avea o profesoara care nu doar dicteaza,ci si explica, vei intelege si din clasa si nu vei avea doar de tocit.
La biologie in clasa a IXa mi s-au parut grele regnurile si clasificarile organismelor vii(clasa,ordine,specie,etc... *mult de memorat acolo*), dar vei avea si un capitol de genetica, care este foarte frumos si acolo chiar exista exercitii si probleme cu genetica.
In clasa a Xa nu am intampinat nimic greu deocamdata (faci tesuturile, respiratia, hranirea, reproducerea...etc).

Totusi in clasele IX-X se face matematica destul de bine, dar din clasa a XIa va lasa mai moale (veti avea si bac mai usor decat cei de la mate-info).

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

Vezi Programele ( în vigoare ) la linkul :
http://programe.ise.ro/Actuale/Programeinvigoare.aspx

Vezi materiile la care vei da teze la linkul :
http://isj.gj.edu.ro/wp-content/uploads/2015/10/teze_2015-2016.pdf

Vezi materiile la care vei da BAC-ul în Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

Toate cele bune!

| WhiteLife a răspuns (pentru Szekely_Diana_2000):

Bineinteles.