| Marianahsvvd a întrebat:

Care din voi se pricepe la matematica și ma poate ajuta cu un exercițiu aparent simplu?
Nu reușesc sa-mi dau seama ce pași sa urmez pentru exerciții …ma aflu la capitolul MULȚIMEA NUMERELOR NATURALE
De ex: 1.sa se afle trei numere naturale a, b, c dacă: a+b=20, b+c=23 și a+c=17
Soluția este așa - (a+b) + (b+c)+(a+c)=20+23+17
Pana aici al înțeles
Însă acum de ce nu dau pur și simplu rezultatul și de ce urmează sa fie efectuat așa-( folosind asociativității și comutativitatea adunării sa se determine totalul)
(a+b+c)+(a+b+c)=60
Iar acum de ce problema îmi spune sa pun 2X (a+b+c)=60 ( de ce am adăugat 2 ori?
Iar apoi se calculează factorul necunoscut al produsului
(a+b+c)=60:2
Iar apoi se determina termenii necunoscuți din sumele
(a+b)+c=30
Sau 20+c=30
Etc
Ceea ce vreau sa știu e cum procedez? Care sunt regulile de baza pentru a efectua strict un Exercițiu de genul asta? Ordinea etc

1 răspuns:
| DemultMiamurit a răspuns:

Scuze imi place romana