| Ionel_Cioica_1969 a întrebat:

Care este diferenta dintre un metru ster si un metru cub?

2 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Metrul cub este volumul unui cub, de lemn sa zicem, care are toate laturile egale cu un metru.
Metrul ster se foloseste la masurarea volumului numai pentru lemnul de foc (busteni). Aici intra si golurile dintre lemne. Matematic reprezinta cam
70% din metrii cubi de masa lemnoasa.
Deci diferenta este ca metrul ster este mai mic decat metrul cub, ca si cantitate de lemn adica un metru ster = 70% dintr-un metru cub.

| corolav a răspuns:

Metrul cub este acel cub compact, cu laturile de un metru ( poate fi din materiale diferite - lemnn, fier, tablă, polistiren).
Metrul ster este o expresie consacra
tă numai pentru bucăţile de copac tă iate pe lungime de 1 metru şi aşezate ca să formeze aproximativ forma unui cub.
Spaţiile create la stivuire scad din dimensiunea unui cub perfect, acesta avînd deci aproximativ 70 % din masa unui cub din lemn compact.