| Oana2013 a întrebat:

Care este familia lexicala a cuvantului oras si doi?

Răspuns Câştigător
| Papusik a răspuns:

Oras:oras,orasel,orasean,orasesc.
Doi:indoit,doiar,doias,doime
Succes la scoala! love struck

6 răspunsuri:
| Toshima a răspuns:

Oras-orasel,orasoi,orasean,oraseana,oresanean,oresaneana,oresenos,orasaneasca. doi-nu stiu.laughing

| DenisaIna a răspuns:

Oras:oras,orasel,orasean,orasesc.Doi:indoit,doiar,doias,doime.Funda?

| Magnifico a răspuns:

Pentru oras-orasel,orasean,oraseana,oraseanca, orasenesc, a oraseni.
Dar la ce te referi cu doi? Ca numeral?(al doilea)

| SweetSecrets a răspuns:

*Pentru oras:orasel; orasean; orasesc; orasoi(atentie! sa nu scrii si ~oraseanca~pentru ca acesta nu e derivat,e suficient sa zici orasean)
*Pentru doi:doime, indoit, doiar. Sper ca ajung! Succes la scoala sa iei 10 la romana:*:*! Funda?

| bella7587 a răspuns:

Oras-orasean,orasenime,orasel
doi-indoit,doiar,doime

| Adela06 a răspuns:

Oras-orasel
Doi-indoit,doime,