| AdRyAnA3 a întrebat:

Familia lexicala a cuvantului vant?

Răspuns Câştigător
| Bebis...₣ẹbℓẹŧsea Įu' Sasuke:> a răspuns:

Familia lexicala este un grup de cuvinte cu sens inrudit, format prin derivare, compunere sau schimbarea valorii gramaticale (conversiune) de la un termen comun, denumit cuvant de baza. Spre exemplu, familia lexicala a termenului vant este formata din urmatoarele cuvinte: vant - cuvant de baza; vanticel - derivat cu sufixul substantival diminutival -icel (format din doua sufixe diminutivale: -ic + -el); vantisor - derivat cu sufixul substantival diminutival -isor; vantul, vanticut - derivate populare cu sufixele substantivale diminutivale -ul -icul; a vantura - derivare + conversiune; vanturare - conversiune; infinitiv lung substantivizat, obtinut de la verbul a vantura cu sufixul substantival abstract -re; vanturat-adjectiv provenit din participiu, vanturator. vanturatoare - derivate cu sufixele substantivale de agent -(a)torl -(a)toare; vanturabil. -a - derivat cu sufixul adjectival -bil; in anumite contexte, mai pot aparea derivatele nevanturat, a revantura...

10 răspunsuri:
| Luori a răspuns:

Nu se fac teme pe site, tanti! Hai, gata, la invatat si cand nu stii intreaba in alta parte decat aici, cand vine vorba de teme.

| Adina a răspuns:

Familia lexicală reprezintă totalitatea cuvintelor înrudite ca sens, formate de la acelaşi cuvânt de bază şi având acelaşi radical.
Vant=vantul, vanturit laughing numai stiu

| eeleeeeeeeelllll a răspuns:

Da tu la scoala ce faci?
daca pui o astfel de intrebare se subintelege ca tu la scoala dormi pe tine oh go on

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cuvintele derivate sunt acele cuvinte care sunt formate din sufixe si prefixe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vant:vantulet vanticel vantisor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este vantisor, vantulet, vantoasa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este uşor dar fă scoală!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frunza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Familia lexicala a kuvintului skola

| Anaida1496 a răspuns:

Care este familia lexicara a cuvantului om?