| Thecurious a întrebat:

Care sunt diferentele dintre un astrofizician, un cosmolog si un astronom?
Care dintre aceste trei ramuri ale fizicii utilizeaza mai multa fizica si care mai multa matematica?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astrofizica este partea astronomiei și, respectiv, a fizicii care se ocupă cu aplicarea legilor fizicii în cadrul fenomenelor observate de către astronomie.
Cosmologia este studiul istoriei universului, mai ales originilor și destinului său.
Astronomia este știința observării aștrilor, căutând să explice originea, evoluția, mișcarea precum și proprietățile lor fizice și chimice. Cu peste 5.000 de ani de istorie, originile astronomiei își au obârșia în practicile religioase din preistorie.

Probabil cel ce folosește cel mai mult fizica este astronomia, iar cosmologia matematica

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cel puțin cosmologul nu este o specializare separată.