| cnaibig a întrebat:

Cate sunete are cuvantul umbrela? cum se afla sunetele? plzz help

Răspuns Câştigător
| kkkk a răspuns:

Cateee? 3? laughing)))))))) ce-ai ma? poate 3 silabe ( um-bre-la)...e simplu sunetele le afli dupa cum se aude la umbrela se aud 6 sunete adica ( u, m, b, r, e, l, a ).ele nu intodeauna coincid cu literele. De ex la cuv. ''circ'' adica litere ( c, i, r, c = 4 litere) sunete ( ''ci'' se aude odata deci i un sunet r, c, = 3 sunete) Sunetele le poti identifica dupa cum se aude si in cazul d fata la cuv ''circ''...big grin funda?batting eyelashesbatting eyelashes :*

4 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

3 sunete din cate stiu eu.

desparti in silabe...

| alex1902 a răspuns:

Cuvantul umbrela are 7sunete si 3 silabe

| smecherutzu a răspuns:

Umbrela= um-bre-la
Funda!

| 1Mihai1 a răspuns:

7.