| IrinaP a întrebat:

Cate sunete are cuvantul "privighetoarea"?

Răspuns Câştigător
| Anda1197 a răspuns:

Deci... ai grupul de litere ghe, da? si fa acest grup sunt 10 sunete. cand unul din grupurile ce, ci, ge, gi, che, chi, ghe, ghi este intr-o silaba singur se numara cate litere sunt, atatea sunete. de exemplu la privighetoare: pri-vi-ghe-toa-re: ghe e singur deci sunt 3 sunete. In total 13. cand grupul de litere e intr-o silaba cu o alta litera, atunci se ia acel grup de litere ca fiin un singur sunet. de exemplu: tuncea. a-tun-cea. se observa ca avem grupul ce cu vocala a. avem 7 litere dar 6 sunete. pentru. ca ce s-a luat ca un singur sunet. Ai inteles? :X sper ca te-am ajutat si nu te-am zapacit laughing :*

8 răspunsuri:
| bigsy a răspuns:

Privighetoarea-14 litere, 14 sunete. cand grupurile de suntete ghe ghi ce ci etc. sunt urmate de o vocala formeaza un sg sunet

| Anda1197 a răspuns:

Am facut ieri la limba romana! cand sunt singure intr-o silaba se numara toate. Cand sunt intr-o silaba alaturi de alta litera se ia ca un singur sunet! A-ti uitat limba romana! P.S. Nu vreau cearta! Doar v-am atentionat asa ca nu-mi sariti in cap!
!

| andrei123 a răspuns (pentru Anda1197):

Ai dreptate.Recunosc ca am gresit si de aceea am cerut ca sa-mi fie sters raspunsul.Multumesc ca m-ai atentionat.P.S. Si eu as face la fel ca tine cand as observa greseala alcuiva!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!

P-R-I-V-I-GHE-T-O-A-R-E-A,deci are 12 deoarece ghe este un grup de sunete, fundă?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!

P-R-I-V-I-GHE-T-O-A-R-E-A,deci are 12 deoarece GHE este un grup de sunete care se aude într-un singur sunet, fundă?

| username0 a răspuns:

Intrebare de gradinita.