| Eli03 a întrebat:

Cati moli de H2O se gasesc in 10, 8 H2O?

Răspuns Câştigător
| Cristina17_1223 a răspuns:

Hey, scuze :d am facut o miiiiiiica greseala laughing de fapt e invers. masa supra masa moleculara. aceleasi calcule numai ca inversezi raportul si iti da 0, 6 moliwinking si acum o funda?batting eyelashes

1 răspuns:
| Cristina17_1223 a răspuns:

Vrei sa afli cati moli de apa sunt in 10, 8 grame de apa? pai, numarul de moli este raportul dintre masa moleculara si masa. Deci calculezi masa moleculara a apei, care este 18 parca si apoi faci raportul 18 : 10, 8 si iti va da 1, 6 moli apa :d [daca asta vrei sa afli ] :* sper ca te am ajutatwinking bafta :*