| Bibliotecarul91 a întrebat:

Caut o pilda, o povestioara pe care am citit-o undeva pe internet si nu o mai gasesc. Era vorba despre un barbat care a avut mai multe sotii si care nu era multumit cu niciuna din ele. Acesta s-a dus la un batran si l-a intrebat cum de a reusit sa traiasca si sa iubeasca o singura femeie. Batranul l-a trimis in lanul de porumb, sa mearga drept de unde a intrat pana in capatul celalalt al randului si sa caute cel mai mare si mai frumos porumb si sa-l aduca la el. Dupa putin timp de mers pe randul ales barbatul a vazut porumb bun de cules, a mai mers si a gasit un porumb ca nicaieri altundeva dar nu l-a cules ci a continuat sa mai mearga sperand ca va gasi altul si mai si. Dar depasind jumatatea randului marimea cocenilor a scazut si barbatul dezamagit a cules rapid unul mediu ca dimensiune si s-a intors la batran. Ei bine batranul i-a spus ca nu a cules la timpul potrivit sperand mereu ca il asteapta ceva mai bun, mai maret si s-a inselat. Astfel a fost nevoit sa se multumeasca cu ce a ramas pe urma. Va rog daca stiti despre ce vorbesc sa-mi raspundeti, batranul il trimite din nou in lanul de porumb si ii spune cateva vorbe intelepte. Multumesc!

1 răspuns:
| Andwta a răspuns:

Https://devorbacutine.eu/......n-familie/
Poate o gasesti pe acest site, mai este o pilda pe care am citit-o e foarte frumoasa, trebuie sa o gasesti si pe cea care o cauti.