| wolder a întrebat:

Ce carti pentru clasa a XI sa citesc?

3 răspunsuri:
| MariaFiscusunteu a răspuns:

1.Letopiseul ării Moldovei de Grigore Ureche- capitolele despre
ț Ț
tefan cel Mare;
Ș
2. iganiada de Ion Budai Deleanu;
Ț
3.Chiria în provinie de Vasile Alecsandri;
ț ț
4.În vreme de război de Ion Luca Caragiale; 5.Meterul Manole de Lucian Blaga;
ș
6.Alexandru Lăpsuneanul de Costache Negruzzi
7.
Poezii de Mihai Eminescu: Luceafărul, Scrisoarea I, Odă(in metruantic) etc.; 8.Noaptea de decemvrie de Alexandru Macedonski; 9. Poezii de Ion Minulescu;
10.
Poezii de Octavian Goga; 11. Ultima noapte de dragoste întâia noapte de război de CamilPetrescu; 12. Enigma Otiliei de George Călinescu; 13.Nuntă în cer de Mircea Eliade

| Mwha a răspuns:

Dar nu ti-a recomandat nici o carte profesorul? Ar fi imposibil straight face

| alinaaa26 a răspuns:

BIBLIOGRAFIE, CL. A XI-A
1. Mihai Eminescu, Memento mori
2. Gheorghe Asachi, La Italia
3. Lucian Blaga, Revolta fondului nostru nelatin
4. Ion Budai-Deleanu, Țiganiada
5. Vasile Alecsandri, Istoria unui galbân și a unei parale
6. Neagu Djuvara, Între orient și occident. Țările române la începutul epocii moderne
7. Monastirea Argeșului
8. Lucian Balga, Meșterul Manole
9. Titu Maiorescu, În contra direcției de astăzi în cultura română
10. Mihai Eminescu, Sărmanul Dionis
11. Mihai Eminescu, Poezii
12. Ion Heliade Rădulescu, Umbra lui Mircea. La Cozia
13. Liviu Rebreanu, Ion
14. George Bacovia, Poezii
15. George Coșbuc, Poezii
16. Hortensia Papadat-Bengescu, Concert din muzică de Bach
asta e lista data de profesoara noastra
sper ca te am ajutat