anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Ce este poezia?!

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

O stare a inimii exprimata prin versuri.asta a fost primul lucru care mi-a venit in minte.Toate poeziile mele exprima starea inimii mele din momentul respectiv.happy Apoi, daca e sa o analizam din punct de vedere literar, poezia apartine genului liric, poate avea rima, sau poate sa fie vers alb...etc

48 răspunsuri:
Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este o forma de arta in care limba este utilizata pentru calitatile sale estetice si evocative

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O stare sufleteasca

Alte răspunsuri
Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu cred ca poezia e cel mai frumos superb fascinant lucru de pe ntru acest pamant care ne arata ce simtim unul pentru altul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poezia este însăşi viaţa, e umbra şi lumina care catifelează natura şi dă omului senzaţia că trăieşte cu planete lui în cer.

Alte răspunsuri
Alte răspunsuri
Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poezia este o stare a inimii exprimata prin versuri

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este ceva sfint o comoara inaripata, pri care noi oamenii ne redam emotile, si tot ce avem mai bun din noi

Alte răspunsuri
| laurence a răspuns:

Poezia constituie un mic mit al capacitatii omului de a da inteles vietii, in cele din urma poezia nu este ceea ce vedem ci mai curind o lumina datorita careia putem vedea, iar ceea ce zarim este viata!

| Cristchentian a răspuns:

In primul rind poezia este o redare a sentimentelor bune, rele... apoi este o proza scrisa in versuri in care poti sa-ti redai fantasticul.Despre poezie putem spune mult sibine dar poezia a fost, este, si va ramine cea mai buna modalitate de a ne exprima sentimentele (de dragoste...)

| Cristchentian a răspuns:

Poezia este creaţia literară care exprimă ori sugerează o idee, o emoţie, un sentiment, o stare sufletească, apelând la imagini artistice, la cuvinte cu sens figurat, având - din punct de vedere formal - armonie şi ritm.

| emawatson a răspuns:

Poezia este un univers aparte, unde fiecare cuvant formeaza o lume plina de culori si mistere. Cel care incearca sa patrunda in acest univers si sa-l perceapa este inlantuit de farmecele lui pe tot restul vietii.

Cu ajutorul poeziei iti poti exprima gindurile, sentimentele si trairile imperechindu-le cu metafore, epitete, comparatii, hiperbole pentru a sesiza si a asimila cu mult mai mult entuziasm tot ce a dorit sa ne comunice autorul. Fara poezie lumea printre care noi traim nu ar fi asa de romantica, sentimentala si emotionala, poezia ne dreseaza sufletul in directia binelui si al frumosului ca fara aceste doua notiuni de baza, viata noastra ar fi egala cu zero.
In concluzie as putea spune cat va exista pe pamant poezia, va mai trai printre noi acea lumina care ne ilumineaza drumul spre vesnicie.

Întrebări similare