| Xixi a întrebat:

La ce e buna poezia?

4 răspunsuri:
| superdorex a răspuns:

La desfatarea sufletului! Asa cum asulti o melodie de suflet si te trec fiori, asa e si poezia pentru cine o intelege... uite un exemplu...
Visez o lume-n care-s carusel...
Cu-n braţ de fier rotesc nemărginirea,
În timp ce altul legănă iubirea
Din al meu suflet, trubadur rebel.

Visez o viaţă fără sens banal,
Când talpa-mi dreapt-aleargă ca nebuna
După cea stângă; ambele-s doar una
Prea logodită cu un trup real.

Visez... de n-aş visa n-oi putea fi,
Nici carusel, nici sens cu tălpi grăbite,
Şi-ntre idei cu chipuri ipocrite
Ascunde-mă-voi de ultima zi...

Multa bafta!

| Dav7id a răspuns:

Cultura generala a omului,hraneste visurile,imbogateste imaginatia,te ajuta sa cunosti iubirea pe hartie(citind versuri de dragoste).Au o invatatura morala, cel putin, toate poeziile.

| arednuta a răspuns:

Poezia este o oglinda care infrumuteseaza tot ce este deformat, este un joc de cuvinte, un mod de joaca unde contribuie creativitatea, emotia, visul si sentimentele.Ea este cel mai inalt sentiment prin cuvinte, o daruire de sine si o lacrima a inimii inspirata pe hirtie. Anume ea este hrana destinului, ea ne-a deschis ochii si ne-a distupat urechele atunci cind noi nu percepeam nimic. Doar poezia a fost colacul de salvare atunci cind nu avea cine sa ne de-a o mana de ajutor, atunci cind dusmanii ne inconjurau si cind eram parca straini. Poezia te ajuta la desfatarea sufletului! Asa cum asulti o melodie de suflet si te trec fiori, asa e si poezia pentru cine o intelege. Anume ea, hraneste visurile, imbogateste imaginatia, te ajuta sa cunosti iubirea pe hartie. Ele au o invatatura o morala cate te cuceresc doar atunci cind sunt intelese alegoric. Poezia nu ste doar o strofa de versuri
ea este insasi neamul roman ea contribute la dezvoltarea, la cunoasterea la perceperea noastra.

| arednuta a răspuns:

Sper ca te-am ajutat.))

Întrebări similare