| AlexandraXJacob a întrebat:

Ce inseamna a fi,, melancolic"?
Mersi mult

Răspuns Câştigător
| JoeTPU a răspuns:

Înseamnă că ai o stare de tristețe, de deprimare, amestecată cu visare și cu dorința de izolare; p. gener. tristețe (ușoară), 2. Boală psihică care se manifestă printr-o continuă depresiune, prin tristețe morbidă, prin apatie, delir, halucinații, anxietate și obsesia sinuciderii.
Succes! happy

4 răspunsuri:
| AddyTakaBlack a răspuns:

Adica trist suparat...

| Alexuțu_Alex_1999 a răspuns:

Trist, posomorât. Funda?

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Vezi pozițiile 6 și 7, http://dexonline.ro/definitie/melancolic
Este legat de trecutul fiecăruia, care se "hrănește" cu amintirile.
Pa, pa.

| Duuuuudeee a răspuns:

Melancolic, e o stare asa mai posomorata, mai trist, deprimat.