| coadadematura a întrebat:

Ce inseamna arogant, o persoana aroganta?

Răspuns Câştigător
| crud a răspuns:

Persoana semeață și disprețuitoare, care se crede mai presus decat altele și-și ia drepturi care nu i se cuvin; trufas ce are o atitudine insultătoare.

2 răspunsuri:
| ArchWord a răspuns:

Asa cum spune si DEX-ul:

"(Persoană) care se poartă cu aroganță"

Dar, presupunand ca tu vrei sa stii ce inseamna aroganta..., uite : "Purtare sfidătoare (și obraznică) a cuiva care se crede superior"

Practic, cineva care este o persoana aroganta, se crede superioara.

Bula
| Bula a răspuns:

Persoana care se crede-, se comporta- si vorbeste ca si cum ar fi "Buricul Pamantului", vorbeste arogant si dispretuitor.